• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • ALTIN (ONS)
  1.726,72
  % -2,41
 • BITCOIN/TL
  354000
  % 3,13
 • ETHEREUM/TL
  11213.86
  % 2,40
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Acil Tıp Teknisyeni ( ATT ) maaşı nedir? Ne iş yapar? Nasıl Olunur?

Acil Tıp Teknisyeni ( ATT ) maaşı nedir? Ne iş yapar? Nasıl Olunur?

ACİL TIP TEKNİSYENİ NEDİR ?

Acil Tıp Teknisyeni ( ATT ) sağlık sektöründe çalışan özellikle ambulanslarda görev yapan kişilerdir. Acil Tıp Teknisyenleri , hastalara ilk müdahaleyi yapan ve hastanın hastaneye ulaştırılıncaya kadar sağlık durumları ile yakından ilgilenen kişilerdir.

Acil Tıp Teknisyeni, Kaza, yangın v.b. gibi felaketler sonrasında yaralanmış olanlara; kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi sebeplerle aniden hastalanan kişilere iyileştirmek amacıyla ilk müdahaleyi yapan sağlık çalışanıdır.

ACİL TIP TEKNİSYENİ GÖREVLERİ :

Mevcutta olan açık yaraları tedavi eder, sarar, şiddetli kanamalara müdahale eder, solunum durduğunda hastaya suni teneffüs yapar, zehirli maddeleri vücuttan temizler, deriyi tahriş etmiş olan maddeleri temizler, şoka girmiş olan hastaları şoktan çıkarmaya çalışır, hastanın tansiyonunu ölçer, hastanın ateşini ölçer ve iğne yapar.

ACİL TIP TEKNİSYENLERİNİN KULLANDIĞI MALZEMELER :

Sık sık kulladığı aletler tansiyon aleti, pamuk, Merhemler, Çeşitli ilaçlar, Sonda aletleri, ilk yardım çantası , sargı bezi

ACİL TIP TEKNİSYENİ OLMAK İÇİN :

Acil Tıp Teknisyeni olmak isteyenler öncelikle insanlara yardım etmeyi çok seven, dikkatli ve temiz, oldukça soğukkanlı, kan görmeye dayanabilen, acil durumlarda hızlı ve doğru karar verebilme yetisine sahip, bedeni olarak bir kusuru olmayan sağlam ve güçlü kişiler olmalıdır.

ÇALIŞMA ORTAMLARI VE İŞ BULMA İMKANLARI :

Acil Tıp Teknisyenleri bazen açık havada ( trafik kazası v.b. ) bazen de kapalı hastane gibi ortamlarda çalışırlar. Çalışma saatleri pek düzenli değildir. Ayrıca gece nöbetleri vardır. Çalışma esnasında hastalar ile, hasta yakınları ile ve diğer sağlık personeli ile yakın ilişki içinde olurlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA İMKANLARI :

Acil tıp teknisyenleri hem kamu hastanelerinde, hem de özel hastanelerde ve polikliniklerde görev alırlar. Cinsiyet ayırımı gözetilmeksizin iş bulma olanakları kamu sektöründe azdır. Özel sektörde ise şartlara ve referanslarınıza göre biraz daha fazladır.

MESLEKİ EĞİTİMİN VERİLDİĞİ YERLER :

Acil Tıp Teknisyenliğinin meslek eğitimi Sağlık Meslek Liselerinde verilmektedir. Sağlık Meslek Lisesinde Acil Tıp Teknisyenliği bölümünü seçmeniz gerekmektedir.

MESLEK EĞİTİMİ İÇİN GİRİŞ ŞARTLARI :

Sağlık Meslek Liselerine girebilmek için, ilkokul mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca yapılmakta olan Ortaöğretim Kurumlar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında yani OKS de başarılı olmak da gerekir.

EĞİTİM ZAMANI VE EĞİTİMİN İÇERİĞİ :

Bu girdiğiniz bölümün meslek eğitiminin toplam süresi 4 senedir. Eğitim zamanında genel kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili olan temel bilim dersleri, ilk yardım ve bakım planlama dersleri, ilk yardım bakım uygulaması, acil bakım ünitesindeki araç ve gereçleri kullanma, koruma, kazaya uğramış kimseyi koruyucu ve acil bakım ünitesine alarak onu iyileştirmek için yapılacak müdahalelerin uygulamalı dersleri verilmektedir.

MESLEKİ İLERLEME VE KARİYER :

Sağlık Meslek LiselerininAcil Tıp Teknisyenliği Bölümünü bitirmiş olanlar kendileri isterse Acil Bakım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Ameliyathane Teknikerliği, İşçi Sağlığı ve İş güvenliği, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Sağlık Kurumları işletmeciliği, Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama bölümlerine bölümlerin istediği şartları taşımaları halinde sınava girmeden geçebileceklerdir. Çalışma hayatına atıldığınızda ise ; devamlı olarak ilk yardım tekniklerini takip etmeli, yeni çıkmış olan teknikleri öğrenmelisiniz. Yine beceri ve iş kabiliyetinize göre ekip başı veya kısım şefi gibi yükselebileceğiniz yerler vardır.

ALINABİLECEK MAAŞ VE KREDİ İMKANI :

Okuduğunuz süreçte eğitim süresinde herhangi bir şekilde kazanç elde edemezsiniz. Okulu bitirdikten sonra mesleki bilgi, referans ve becerinize göre alacağınız maaş değişkenlik gösterir. Ayrıca kamu kurumunda mı , özel bir işletmede mi iş bulabildiğinize göre alacağınız maaş yine değişkendir. Ancak bilgi vermesi açısından alacağınız maaş en az asgari ücretin 1,5 katıdır.