• AMERIKAN DOLARI
  6,7298
  % 1,67
 • € EURO
  7,2883
  % 0,90
 • £ POUND
  8,2831
  % 0,31
 • ALTIN (TL/GR)
  350,54
  % 2,14
 • ALTIN (ONS)
  1.621,30
  % 0,53
 • BITCOIN
  45591
  % 3,23
 • ETHEREUM
  958.24
  % 4,18
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

Afganistan Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Afganistan Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Dünyadaki ülkeler arasında savaş ortamının en çok yaşandığı ülkelerdendir. Özellikle son zamanlardaki iç karışıklıklar sebebiyle halk uzun süredir rahat bir nefes alamamıştır. Afganistan Asgari Ücret ne kadardır?

Afganistan Orta Asya ülkelerinden olup , denize hiç bir sınırı yoktur. Afganistan’da yaşam şekli daha çok Ortadoğu ülkelerine benzer. Bu sebeple bir çok yerde Afganistan’ı bir Ortadoğu ülkesi olarak görebilirsiniz.

Afganistan’ın komşu olduğu ülkeler : Pakistan, İran, Türkmenistan, Özbekistan , Çin Halk Cumhuriyeti ve Tacikistan’dır.

Afganistan’ın başkenti Kabil şehridir. Kabil aynı zamanda Afganistan’ın en büyük ve tanınmış ilidir.

Afganistan’ın resmi dili Farsça ve Afganca’dır. Afganistan 1919 yılında Büyük Britanya’dan bağımsızlığını ilan ederek ayrılmıştır.

Yüzölçümü olarak hemen hemen Türkiye kadar bir büyüklüğe sahiptir.

Afganistan’ın para birimi Afgani’dir. Bir Afgan Afganisi 0,013 dolardır.

Afganistan’da pek çok etnik grup bulunmaktadır. Bunlar peşkun, tacik, hazara, özbek, aymak, türkmen, beluci dir.

Afganistan halkının hemen hemen hepsi Müslümandır. Müslümanların % 80’i sunni, geri kalanı Şii’dir.

Afganistan’ın genel olarak ekonomisi tarım üzerinedir. Aşağı yukarı ülke nüfusunun % 80 ‘e yakını tarım ile uğraşır. Geriye kalanlar da genelde hizmet sektöründe çalışırlar.

Tarım ürünlerinden en çok üretilenler haşhaş, buğday, fındık ve çeşitli meyvelerdir.

AFGANİSTAN’DA İŞ İMKANLARI VE YAŞAM ŞARTLARI

Afganistan’da göçmen işçi olarak çalışmak için başvurular bizzat Afganistan’da yer alan firmalara yapılmaktadır. Eğer başvuruyu bir Türk firması yapıyorsa Türk vatandaşlarının alımı oldukça kolay olarak yapılmaktadır.

Afganistan’da Türk firmaları genellikle İnşaat sektöründe iş yapmaktadırlar. İşçi alımlarını da internet üzerinden ve genellikle Türk işçilerden seçmektedirler.

Başvuru formlarını doldurduktan sonra başvurduğunuz firma tarafından seçilirseniz, pasaport ve vize işlemlerinin tamamlanmasından sonra Afganistan’a giriş yaparak iş başı yapabilirsiniz.

Afganistan’da göçmen olarak mı yaşadığınız yoksa yerli olarak mı yaşadığınız oldukça önemlidir. Göçmenler ülkedeki olanakların birçoğundan faydalanamazlar.

Afganistan başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Bazı bölgeler oldukça iyi olanaklara sahiptir ama bazı bölgeler de oldukça geri kalmıştır.

Esasında Afganistan’ın oldukça zengin bir doğal kaynak hazinesi vardır. Ancak yeterli derecede bu kaynakları kullanamadığı için gelişmişlik olarak pek iyi değildir.

Afganistan’daki iş çeşitliliği son yıllarda hızlanmıştır. özellikle yabancı yatırımcı son yıllarda Afganistan’da yatırım yapmaktadır.

Afganistan Asgari Ücret VE İŞÇİ ÜCRETLERİ

Afganistan’daki işçilerin almış olduğu ücretler sektörlerine göre ve sınıflarına göre değişiklik göstermektedir. Bu ücretler kamu çalışanı ve özel sektör çalışanı olarak da değişiklik göstermektedir.

Afganistan’da asgari ücret özel sökterde ve kamuda ayrı olarak uygulanmaktadır. Özel sektörde asgari ücret 95 dolardır. Kamuda çalışanlar için asgari ücret 103 dolardır.

Asgari ücretin düşük olması ülkenin gelişmişlik seviyesinin de yansımasıdır.

Ülkede iş imkanları genelde yabancı firmalar tarafından işe alınan işçiler olarak ön plana çıkar. Yabancı yatırım yapan şirketler de kendi ülkelerinden işçi getirmektedirler.