• AMERIKAN DOLARI
  6,7613
  % -0,31
 • € EURO
  7,3614
  % 0,56
 • £ POUND
  8,3178
  % 0,27
 • ALTIN (TL/GR)
  358,59
  % -0,90
 • ALTIN (ONS)
  1.652,35
  % -0,44
 • BITCOIN
  50084
  % 4,39
 • ETHEREUM
  1181.62
  % 13,47
 • BIST 100
  94.016,06
  % 2,11

Amerika’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Amerika’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Amerika’da asgari ücret ve Amerika’da yaşam şartlarına değindik.

Amerikan toplumu özellikle eğitime, hukuka ve özgürlüğe önem veren bir toplumdur. Genelde yerli ve yabancılar arasında pek ayrım yoktur. Örnek verirsek bir ehliyet almaya başvurduğunuzda Amerikalı vatandaşla yabancı bir vatandaş aynı yollardan geçer. Kıyı bölgelerdeki eyaletler dine fazla bağımlı değillerdir, ancak iç bölgedeki eyaletler daha çok dindardır.

Amerikalı insanlar oldukça zeki, çalışkan ve disiplinlidirler. İnsanlar genellikle sistemilidir.

Özellikle kıyı kesimlerdeki şehirlerde yaşam daha hareketlidir. Eğlence yerleri, kültürel faaliyetler oldukça yaygındır. En öne çıkan şehirleri Los Angeles, San Francisco, New York gibi kıyı şehirleridir. İş imkanları da bu kıyı şehirlerinde çok daha fazla çeşitllik gösterir.

Eğer bulunduğunuz yerde merkezi bir yerleşim yok ise genellikle insanlar evlerde düzenledikleri partilerde ve kendi aile arası toplantılarda sosyalleşirler.

Genellikle insanların ekonomik şartları ve yaşam standartları bizle kıyaslarsak oldukça iyi durumdadır. İnsanların kazançları Avrupa’daki birçok ülkenin bile iki, üç katıdır. Emeklilik , sağlık hizmetleri, eğitim hizmetleri de oldukça iyidir.

Amerika’da yaşam bize göre de oldukça pahalıdır. Ancak bu tabiki kazancınıza göre değişir. Özellikle elektronik eşyalar ve arabalar bizim ülkemize göre çok ucuzdur. Ev almak da çok ucuz olmasa bile rahatlıkla ev sahibi olabiliyorsunuz. Evler genellikle müstakil, bahçelidir. Ülkemizdeki büyük şehirlerdeki gibi sıkışık şehir hayatında yaşamak yerine şehir dışında daha rahat bir yaşam tercih ederler. İşe gidip gelmek oldukça sık yapılmış otobanlar ve yollar sayesinde sorun olmaz.

Amerika’da iş bulma imkanı çok geniş bir yelpazede olmakla birlikte en kolay iş bulabilenler grafikerler ve bilgisayar programcılarıdır. Teknoloji ve teknolojinin dalları ile ilgili iş imkanları da oldukça fazladır. Bunun dışında öğretim görevlileri, akademisyenler, yazarlar, sanatçılar ve müzisyenler diğer meslek gruplarına göre daha kolay oturma izni alabilirler ve daha kolay iş bulabilirler.

Amerika’da yaşamayı düşünüyorsanız en uygun olanı ilk önce burada öğrenim görmek, şartlara alıştıktan sonra iş hayatına atılmaktır.

Amerika halkı göçmenlere karşı eyaletlere göre değişik olarak yaklaşırlar. Daha demokratik eyaletlerde çok uluslu bir yaşama inandıkları için göçmenlere yaklaşımları olumludur.

Amerika çok büyük bir alana sahip olduğu için ülkenin bir kısmında 4 mevsim yaşanmakta, diğer kısmında ise senenin büyük bir kısmı yaz sıcağıyla geçer. Mevsim açısından bizim ülkemizden gelenler yabancılık çekmezler.

Amerikalıların çoğu ırk ayrımı yapmadan insanlarla ikili ilişkilere girerler. Bu konuda pek yabancılık çekmezsiniz.

AMERİKA’DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Amerika’da asgari ücret saatlik olarak 7,25 dolardır. Aylık olarak da 1160 dolardır.

AMERİKA’DA ÇALIŞMAK

Amerika’da yaşamakve oturmak için iki ana kategori vardır. Bunlar göçmen vizesi ve yeşil karttır. Genelde insanlar ilk öncelikle yeşil kart almak isterler. Nedeni de yeşil karta sahipseniz ömür boyu Amerika’da oturabilir ve hiç bir sınırlama olmadan çalışma hakkına sahip olursunuz. Yeşil kart almanın 4 çeşitli yolu vardır :

– Aile dayanaklı yeşil kartlar

– İşveren dayanaklı alınan yeşil kartlar

– Yeşil kart çekilişleri

– Sığınma hakkı

AİLE DAYANAKLI YEŞİL KART

Aile dayanaklı yeşil kart almak için Birinci derece bir akrabanızın Amerikan vatandaşı olması gerekir. Veyahut daimi ikamet iznine sahip birinin yalnızca eşi ve çocukları. Amerika vatandaşlarının birinci derece akrabaları için herhangi bir kota veya limit yoktur.

İŞVEREN DAYANAKLI YEŞİL KARTLAR :

Amerika’ya gitmek için en etkili yol işveren dayanaklı olanıdr. Bu da beş şekilde olur :

EB-1 : Olağan dışı özelliklere sahip , profesör, araştırmacı, sporcu veya sanatçı gibi kişiler.

EB-2 : Olağanüstü özelliklere sahip yabancılar veya ileri düzeyde meslek sahibi olanlar

EB-3 : Üniversite diploması olan profesyonel çalışanlar, nitelikli işçiler

EB-4 : Dini meslek sahipleri

EB-5 : En az 1 milyon dolarlık yatırım yapacaklar

İşveren dayanaklı vizelerin işlem ve onay süresi 1 sene ile 5 sene arasında değişir.

YEŞİL KART ÇEKİLİŞİ

Hükümet programı gereği göçmen sayısını arttırmak için yeşil kart çekilişi yapılır. Göçmen sayısı en az olan ülkelerin vatandaşlarına yeşil kart verilir. Her yıl 50-55 bin arası yeşil kart dağıtılır. Genellikle ekim- aralık ayları arasında yeşil kart başvurusu yapılır.

SIĞINMA HAKKI

Bazı firmalar sığınma hakkı başvurularını kabul etmezler, bu kişilere de yeşil kart verilebilir. Siyasi görüşleri nedeniyle ülkelerinde baskı görmekten korkan ve bunu kanıtlayan kişilere sığınma hakkı tanınabilir.