• GRAM ALTIN
  318,48
  % 0,00
 • ONS ALTIN / TL
  10.497,21
  % 0,10
 • AMERIKAN DOLARI
  6,4894
  % 0,67
 • € EURO
  7,1944
  % 0,19
 • £ POUND
  8,0583
  % 0,34
 • BITCOIN
  40240
  % 1,24
 • ETHEREUM
  841.79
  % 0,70
 • BIST 100
  88.125,0400
  % -3,72

Andorra’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Andorra’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Andorra Prensliği güneybatı Avrupa’da denize kıyısı olmayan , Fransa ile İspanya’nın arasında bulunan küçük bir ülkedir. Eskilerde Dünya’dan kendini soyutlamış olan bu ülke , şimdilerde özellikle turizm ve vergi cenneti olma özelliği ile artık zengin bir ülkedir.

Andorra Prensliğinin başkenti de Andorra La Vella ‘dır. Andorra’nın yüzölçümü 468 km2 dir. Nüfus ise 80.000 civarındadır.

Andorra Urgel piskoposu ve Fransa devlet başkanı tarafından ortaklaşa idare edilir.

Andorra’da ekonomi, koyun yetiştiriciliği, tütün ve keresste üretimine dayalıdır. Sanayisinde çok sayıdaki kereste ve tütün fabrikaları ile çok sayıdaki hidroelektrik santralleri ön plandadır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Andorra ticaretin önem kazanmasıyla uluslararası bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

Andorra’ya hava yolu ile veya demir yolu ile ulaşım mümkün değildir. Yalnızca karayolu ile oldukça iyi bir ağ ile Fransa’ya ve İspanya’ya bağlanmıştır.

Andorra uluslararası alanda iki farklı yönetici tarafından temsil edilir. Her türlü yasama, yürütme ve yargı yetkisi bu iki yöneticinin elindedir. En yüksek yönetim organı halk tarafından seçimi yapılan Valiler Genel Konseyidir. Fakat Valiler Genel Konseyinin yasama yetkisi yoktur.

Andorra’nın nüfusunun büyük bir kısmı Hristiyan Katoliktir. Andorra’nın resmi dili Katalancadır. Denize hiç kıyısı yoktur. Oldukça turistik olan ülkeye senede 10 milyondan fazla turist gelmektedir. Alışveriş vergisiz olduğu için turizm açısından oldukça revaçtadır. Kendine özgü bir para birimi yoktur. Şu anda Euro ve dolar kullanılmaktadır. Avrupa Birliğine üye değildir. Dünya’nın tüm ülkeleri arasında en uzun yaşam ortalaması olan yerlerdendir.

Ülkede yaşayan vatandaşlar için ücretsiz olarak sağlık hizmeti verilir. Dünya’nın en güvenilir ülkelerinden biridir. Hırsızlık hemen hemen hiç yoktur. Kazançlardan gelir vergisi ve miras için veraset vergisi gibi vergiler yoktur. Askeri birliklerin parasal idaresi tamamen bağışlar ile karşılanır. Kayak sporu için elverişlidir. Ülkede yaşayanların sadece %30 u Andorra vatandaşıdır. Nüfusun neredeyse yarısı İsyanyoldur.

Ülkede parklar oldukça geniş bir alan kapsar. Her ailenin en büyük erkeğinin bir silah bulundurma hakkı vardır. Andorra’da 3 değişik eğitim sistemi kullanılır. 16 yaşına kadar eğitim zorunludur. Vatandaşlar İspanya, Fransa ve Andorra eğitim sistemlerinden birini seçebilirler.

ANDORRA’DA ASGARİ ÜCRET

Andorra’da en son açıklanan asgari ücret 2010 yılında olmuştur. Resmi para birimi Euro cinsinden asgari ücret brüt olarak 2467 Euro dur. Net asgari ücret ise 1919 Euro dur.

ANDORRA’ DA ÇALIŞMA ŞARTLARI

Andorra’da işsizlik oranı sıfırdır. Bu oran Dünya’da bir numaradır. Yani Andorra’da çalışmayan ve iş bulamayan hiç kimse yok. Çalışma saati haftalık 40 saattir. Çalışanlar oldukça mutludur ve fazla zorlanmazlar.

ANDORRA’ DAKİ BAZI FİYATLAR :

Ballantines marka 100 lük viski 8,75 Euro, patatesin kilosu 0,89 Euro, Ekmek 2 Euro, 1 litre zeytinyağı 2,39 Euro gibi fiyatlarla satılır. Yani Andorra’da yaşam çok ucuz ve aldıkları asgari ücretle rahatlıkla geçinebiliyorlar.