• AMERIKAN DOLARI
  6,7382
  % 1,81
 • € EURO
  7,2971
  % 1,12
 • £ POUND
  8,2769
  % 0,39
 • ALTIN (TL/GR)
  351,63
  % 2,43
 • ALTIN (ONS)
  1.623,71
  % 0,71
 • BITCOIN
  45444
  % 1,12
 • ETHEREUM
  952.18
  % 1,54
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

Angola’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Angola’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Angola Cumhuriyeti , Afrika kıtasında, kıtanın güneybatı bölümünde bulunur. Angola’nın başkenti Luanda’dır. Angola’nın para birimi Kwanza’dır. Angola’nın yönetim biçimi Cumhuriyettir. Angola’da kullanılan dil Portekizce’dir.

Angola 1975 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Yerel dilleri Kongoca, Chokwe, Umbundu ve Kimbundu dur. Ülke yüzölçümü bakımından Dünya’da 23. büyük ülkedir. Angola’nın komşuları Namibya, Kongo, Zambiya dır. Angola Batı kesiminde Atlas Okyanusu kıyısındadır.

Ülkenin coğrafik yapısı : Batıda dar vadiler , doğu yönüne ilerlediğimizde dağlık bir arazi vardır. Ülkenin güney tarafı daha az dağlıktır ve bu bölgede Zambezi nehri ve kolları yer almaktadır.

Angola’da siyasi güç Devlet başkanına aittir. Ülke 18 bölgeden oluşur. Devlet başkanı bu18 bölgeye valiler atamıştır. Bu valiler tarafından bölgeler yönetilmektedir. Ülkede yalnızca 12 adet mahkeme bulunmaktadır.

Angola doğal kaynaklar açısından oldukça zengindir. Ülkede zengin petrol yatakları, doğalgaz ve elmas bulunmaktadır. Angola Nijerya’dan sonra Afrika’nın en çok petrol çıkarılan ikinci ülkesidir. Son yıllarda petrol fiyatlarındaki artışlardan sonra Angola %11 gibi bir büyüme yakalamıştır.

Ülke nüfusunun çoğunluğu yerlilerden oluşur. Nüfusun % 80 gibi bir kısmı kırsal bölgelerde yaşarlar. Bağımsızlık ilanından sonra ülkede Avrupalı neredeyse kalmamıştır.

Angola Dünya’nın en fazla kahve üreticileri arasında yer alır. Tarım ürünleri olarak pamuk, şeker, kenevir ve bitkisel yağlar sayılabilir.

ANGOLA’YA ULAŞIM

Angola’da karayolu ülkenin hemen hemen tamamını kapsar. Bir adet uluslararası havaalanı vardır. Ayrıca küçük yerel havaalanları da mevcuttur. Atlas Okyanusuna bakan üç adet önemli limanı vardır.

Angola’da Türk işadamları başta inşaat sektörü olmak üzere tekstil ve gıda sektöründe de önemli yatırımlar yapmaktadırlar. Kendi işinizi kurmak istiyorsanız Angola bu konuda yükselen bir değerdir. Angola’daki Türk firmalarında çalışmak için de başvurabilirsiniz.

Ülkedeki fiyatları anlamanız açısından birkaç örnek verelim :

Tipik bir fast food yemeği 11 dolar, Burger King’te Mc Meal menü 3,4 dolar, bir paket sigara Marlboro 1.8 dolardır.

Örneğin 1 odalı dairenin kirası aylık 193 dolardır.

ANGOLA’DA ASGARİ ÜCRET

Angola’da ortalama aylık net ücret 2100 dolardır.