• GRAM ALTIN
  318,48
  % 0,00
 • ONS ALTIN / TL
  10.531,21
  % 0,43
 • AMERIKAN DOLARI
  6,5135
  % 1,03
 • € EURO
  7,2174
  % 0,51
 • £ POUND
  8,0760
  % 0,55
 • BITCOIN
  40418
  % 1,53
 • ETHEREUM
  845.3
  % 1,18
 • BIST 100
  88.125,0400
  % -3,72

Arjantin’de Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Arjantin’de Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Arjantin Güney Amerika kıtasında yer almaktadır. Komşuları batıda Şili ; Kuzeyde Paraguay ve Bolivya, kuzeydoğuda Brezilya, doğuda Uruguay , güneyde Drake geçididir.

ARJANTİN İKLİMİ

Arjantin’de Güney Amerika’nın tropikal iklimi vardır. Yani iklim bazen karasal, bazen de yağışlıdır. Arjantin güney yarım kürede olduğundan ülkemize göre yaz ve kışlar terstir. Yani bizde kış iklimi varken Arjantin yazı yaşamaktadır.

ARJANTİN’DE YAŞAM

Latin oldukları için Arjantin halkı oldukça sıcakkanlıdır. Yabancı insanlara oldukça iyi yaklaşırlar. Arjantin’in doğal güzellikleri büyüleyicidir.

Arjantin’de insanlar alışveriş merkezlerinin yerine doğal ortamda ve parklarda zaman geçirmeyi daha çok severler. Sokaklarda şarkı söyleyen, dans eden insanları sıklıkla görebilirsiniz. Eğer kimliğiniz varsa hiçbir ücret ödemeden bisiklet kiralayabilir ve her yere gidebilirsiniz. Arjantinliler öncelikle futbol olmak üzere bütün spor dallarına son derece ilgi duyarlar. Arjantinliler ev partileri düzenlemeyi ve özellikle et tüketmeyi çok severler. Arjantin’e özgü mate çayı en çok içilen içecektir. Arjantin’de gece hayatı da çok renklidir.

Arjantin’de çok güzel plajlar , sahiller mevcuttur. Okyanusta yüzmenin ayrıcalığını yaşarsınız. Arjantin yüzölçümü olarak ülkemizin üç katı büyüklüğündedir. Arjantin’de kuzeyde ve güneyde yaşayanlar arasında oldukça farklılık vardır. Kuzey Arjantin’de yaşayan insanlar oldukça hareketli, konuşkan ve kıpır kıpır insanlardır. Güney Arjantin’de yaşayanlar ise daha ağır, mesafeli ve donuk insanlardır. Arjantin’in Buenos Aires şehri bizim İstanbul ile aynı sayılabilir. Arjantin nüfusunun neredeyse % 40’ı bu şehirde yaşar.

ARJANTİN’DE EKONUMİK ŞARTLAR

Arjantin’in para birimi peso dur. Simgesi tek çubuğu olan dolar işaretidir. Arjantin’de eğitim ve sağlık hizmetleri ücretsiz olarak yapılır. Ekonomik durumu kötü olanlar için kira yardımı vardır. Ancak Arjantin’in ekonomisi de çok iyi değildir. Özellikle son zamanlarda Arjantin’de yaşayanlar enflasyondan son derece şikayet etmektedir. Arjantinliler göçmen olarak ülkelerine gelenlere sıcak davranırlar. Arjantin tartışmasız Güney Amerika’nın en güzel ülkesi olsa da burada yaşamak ve özellikle ithalat yapmak oldukça zordur.

Arjantin’deki fiyatlara ve ekonomik şartları görebilmeniz açısından biraz örnek verelim :

2,5 litrelik kola 11,45 ARS yani 5 TL

yarım kilo ekmek 6,25 ARS 2,6 TL

1 litre süt 2,5 ARS 1 TL

yani aynı alışverişi ülkemizde yaptığınızda Arjantin’e göre dört kat daha fazla para ödememiz gerekiyor.

Ancak Arjantin’de elektrikli ısıtıcılar ülkemize göre dört kat daha pahalıdır.

Arjantin’de elektrikli soba 459 APS

Mikrodalga fırın 1239 APS

Klima 6679 APS

ARJANTİN’DE ASGARİ ÜCRET

Arjantin çalışanlarına asgari ücret olarak pek düşük olmayan bir miktar ödüyor. Yıllık olarak verilen asgari ücret dolar olarak 9094 dolardır. Ülkemizle kıyaslarsak ücretler daha yüksektir.

Arjantin nüfusunun % 15’i asgari ücretle çalışmaktadır. Yani ülkemize göre asgari ücretle çalışanların oranı oldukça düşüktür. Bizim ülkemizde çalışanların % 40’ı asgari ücretle çalışmaktadır.

Durum bu olmasına rağmen de Arjantin halkı aldıkları asgari ücretten pek de memnun değillerdir.