• AMERIKAN DOLARI
  6,7368
  % 1,81
 • € EURO
  7,3003
  % 1,07
 • £ POUND
  8,2747
  % 0,35
 • ALTIN (TL/GR)
  350,19
  % 2,06
 • ALTIN (ONS)
  1.617,37
  % 0,34
 • BITCOIN
  45655
  % -1,63
 • ETHEREUM
  955.23
  % -1,33
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

Avustralya’da Çalışmak, Yaşam Şartları ve Asgari Ücret

Avustralya’da Çalışmak, Yaşam Şartları ve Asgari Ücret

Avustralya denildiğinde aklımıza muhteşem deniz ve sahiller, özellikle kanguru ve koala gibi hayvanlar, Sydney şehri ve opera binası gelse de Avustralya düzenli hayatı, sıcakkanlı insanları, büyük mercan kayalıkları, el değmemiş doğası ve özellikle kaliteli ve ucuz eğitim imkanları da ön plandadır.

AVUSTRALYA’DA YAŞAM

Avustralya’da yaşamak sizin için inanılmaz bir deneyim olabilir. Avustralya Dünya’nın altıncı büyük ülkesi olup yüzölçümü 7.692.000 km.dir. Bu büyüklüğe rağmen Avustralya’nın nüfusu ise sadece 23.000.000 dur. Yurt dışında çalışmak isteyenler için , yüksek maaşları ve geniş iş olanakları ile ilk sıralarda gelmektedir. Avustralya’da huzurlu, stressiz ve sakin bir yaşam sizi beklemektedir. Dünya’nın en yaşanılabilir şehirler listesinde her yıl Avustralya’dan en az 3-4 şehir ilk on arasında yer almaktadır.

AVUSTRALYA’DA DİL

Avustralya’nın resmi konuşma dili İngilizcedir. Ancak burada İngilizce değişik bir aksanda konuşulmaktadır. Uzakdoğulular fazlaca oldukları için İngilizceden sonra Çince ve Japonca’da konuşulmaktadır.

AVUSTRALYA’DA İKLİM

Avustralya’nın iklimi ılıman bir iklimdir. Yazın sıcak, kışın yağmurlu ve serin geçer. Kışın sıcaklıklar 8-9 derecenin altına genellikle düşmez. Yazın ise sıcaklıklar 40 dereceyi geçer. Kuru bir havaya sahip olduğundan yangın riski oldukça yüksektir.

AVUSTRALYA’DA EĞİTİM ŞARTLARI

Avustralya’da Dünya çapında kabul gören Üniversiteleri ile yüksek standartlarda eğitim verdiğinden yurt dışından eğitim için çok sayıda öğrenci gelmektedir. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasına her sene oldukça fazla Avustralya Üniversiteleri girmektedir.

Okul ücretleri diğer alternatiflerine göre oldukça uygundur. Avustralya’da para birimi Avustralya dolarıdır. Dünyadaki diğer İngilizce konuşulan ülkelerin paralarına göre Avutralya doları oldukça ekonomiktir. Euro, sterlin ve Amerikan dolarına göre de daha uygundur. Bu sebeple Avustralya’da eğitime evlatlarınızı gönderdiğinizde kurdan fazla etkilenmezsiniz.

En önemli özelliği ise kesinlikle ırkçılık yoktur. Dünyanın her tarafından gelen göçmenler barış ve huzur içerisinde Avustralya’da yaşarlar. Avustralya vatandaşlarının en az % 25’i yurt dışında doğmuşlardır.

Eğitim sonrasında da iş imkanları oldukça fazladır. Gelişmekte olan bir sanayisi vardır. Ayrıca Avustralya’da doktorlara, mühendislere ve finans sektörüne çok ihtiyaç vardır. Avustralya’da bir üniversite bitirdiyseniz 2 yıl boyunca çalışma izniniz hazırdır. Burada çalışabilir, oturma izni için de başvurabilirsiniz.

Avustralya’nın tek dezavantajı uzak olmasıdır. Ancak doğal güzellikleri, iş imkanları ve ekonomik rahatlık bu dezavantajı yok eder. Melbourne her sene yapılan yaşanabilir şehirler listesinde hep ilk sıralarda yer alır. Sydney şehri ise diğer ünlü şehridir. Ayrıca Avustralya doğal ve muhteşem sahilleri, plajları ile turizm açısından da çok revaçtadır.

AVUSTRALYA’DA ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMA HAYATI

Avustralya’da asgari ücret vasıfsız bir işçi için 2863 $ dir. Asgari ücretin yüksek olması hemen sizi yanıltmasın. Avustralya’da günlük hayatta yaşamak da oldukça pahalıdır. Ev kiraları ve temel ihtiyaç maddeleri oldukça pahalıdır.

Asgari ücret normalde haftada 40 saat çalışma üzerinden hesaplanır. Ek mesailerde ücretiniz ona göre artacaktır. Fazla mesai, kullanılmayan izinler maaşınıza ilave edilir. Avustralya’da tecrübeli işçiler ise asgari ücrete göre daha dolgun maaşlar alabilmektedir.

Tabi alınan ücretler kariyerinize ve mesleğinize göre değişir. Oldukça yüksek kazançlı işlerden örnek verirsek :

Muhasebeciler- Yıllık kazanç 131.993 AU$

Mimarlar – Yıllık kazanç 138.144 AU$

Yöneticiler – Yıllık kazanç 139.883 AU$

Maden Mühendisleri – Yıllık kazanç 166.557 AU$

Avukatlar – Yıllık kazanç 198.219 AU$

Psikiyatristler – Yıllık kazanç 211.024 AU$

Finans uzmanları – Yıllık kazanç 263.309 AU$

İç hastalıkları Uzmanları – Yıllık kazanç 291.140 AU$

Anestezistler – Yıllık kazanç 359.056 AU$

Cerrahlar – Yıllık kazanç 393.467 AU$

AVUSTRALYA’DA GÖÇMEN ALIMI

Avustralya tam bir göçmen ülkesidir. Nüfus artşı çok yavaş ve aktif işgücü giderek azaldığından bu işgücünü yurt dışından karşılamaktadırlar.

Avustralya belirli bir plan doğrultusunda her sene 150.000 göçmen alımı yapmaktadır. Göçmenlerin 18-45 yaş aralığında genç, mesleğinde deneyimli ve yeterince İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

SERBEST BAŞVURU YOLUYLA GÖÇMEN ALIMLARI

1-Nitelikli göçmen olarak gitmek :

Genel nitelikli göçmen programında Avustralya’ya gelmek isteyenlere 1.5-3 yıl arası geçici vize verilmektedir. Geçici vize ile gelenlerin süre sonunda daimi ikamete dönüşmesi olasıdır.

2-Nitelikli Göçmen olarak gelmek isteyenlerde aranılanlar :

Yaş: 45 yaşın altında olmak

İngilizce : Nitelikli bir meslekte çalışmak için yeterince İngilizce bilmek. Başvuru sırasında İngilizce düzeyini belirten belge istenir.

Meslek Nitelikleri : Aday olduğunuz meslekte en az üniversite mezunu veya dengi yüksek öğrenime sahip olmak. Başvuru yaparken hangi meslek dalı için müracaat ettiğinizi belirtmelisiniz. Aday olduğunuz iş sektöründe son 24 ay içerisinde en az 12 ay ücretli olarak çalıştığınızı kanıtlamalısınız.

Değerlendirme kurulu tarafından başvurduğunuz iş dalına uygun olduğunuzun tesbit edilmesi gerekir.

BAŞVURU NASIL YAPILIR ?

Avustralya dışından vize başvuruları www.immi.gov.au/e_visa/ adresine yapıp bu siteden temin edilecek dilekçe formları doldurup vereceğimiz adrese gönderebilirsiniz .

Posta ile
Adelaide Skilled Processing Centre
Department of Immigration and Citizeship
GPO Box 1638
ADELAIDE SA 5001
AUSTRALIA
Kurye ile
Adelaide Skilled Processing Centre
Department of Immigration and Citizeship
4th Floor, 55 Currie Street
ADELAIDE SA 5000
AUSTRALIA

Vize başvurularında eş ve 18 yaş altı çocuklar ve bakmakla yükümlü olan aile bireyleri de belirtilmelidir.

Avustralya’ya öğrenci vizesi ile geliyorsanız ilk önce sertifika almalısınız. Kebapçı, berber, aşçı, oto tamircisi olarak iş bulabilirsiniz. İlk yapabileceğiniz mutfak işleri, komilik ve garsonluktur.Avustralya’da Türk işverenler de oldukça fazladır. Türk işverenlerin yanında iş imkanınız daha fazladır. Ayrıca inşaat sektöründe de çalışabilirsiniz.