• GRAM ALTIN
  318,48
  % 0,00
 • ONS ALTIN / TL
  10.527,44
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  6,5177
  % 1,09
 • € EURO
  7,2160
  % 0,48
 • £ POUND
  8,0747
  % 0,54
 • BITCOIN
  40221
  % 0,99
 • ETHEREUM
  841.76
  % 0,56
 • BIST 100
  88.125,0400
  % -3,72

Avusturya’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Avusturya’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Avusturya Orta Avrupa’da yer almaktadır. Denize kıyısı yoktur. Dokuz tane eyaletten oluşmuş bir ülkedir.

Avusturya’nın komşuları batıda Lihtenştayn ve İsviçre , güneyde İtalya ve Slovenya, Kuzeyde Çek Cumhuriyeti ve Almanya’dır. Ülkenin resmi adı Avusturya Federal Cumhuriyeti’dir. Avusturya’nın başkenti Viyana’dır. Yüzölçümü 83.857 km’ dir. Avusturya’nın resmi dili Almanca’dır. Avusturya’nın dini Hristiyanlıktır.

Avusturya’nın para birimi Şilin dir. Ancak artık Euro kullanılmaktadır. Avusturya Mozart, Schubert gibi bestecileri çok meşhurdur. Ayrıca İnnsbruck ve Salzburg gibi kayak merkezleri çok meşhurdur.

Avusturya Doğu Alpler üzerine kurulduğundan ülkenin dörtte üçlük bölümü dağlıktır. Ülkenin fiziki olarak en bilineni Tuna nehridir. Tuna nehrinin uzunluğu 350 km. kadardır. Alpler ülkeyi üç sıra halinde kaplamıştır. Çok sayıda küçük gölde mevcuttur.

AVUSTURYA’DA İKLİM

Avusturya tipik kara iklimine sahiptir. Kışın oldukça soğuk ve sert olur. Kışları genellikle kar hiç eksik olmaz. Alçak bölgelerde ise yağmur kışın neredeyse hiç durmaz. Hava sıcaklığı genellikle sıfır derecenin altında olduğu için kış sporlarına ve özellikle kayak sporuna çok elverişlidir. Kışın o derece soğuk olur ki Tuna nehri donar. Karasal iklimin özelliği gereği yaz ayları da sıcak geçer. Yazın sıcaklık genelde 20 derecenin üzerindedir.

Avusturya’nın neredeyse yarıya yakını ormanlar ile kaplıdır. Orta Avrupa’daki en fazla ormana sahip ülkedir.

Maden açısından da Avusturya oldukça zengindir. Özellikle magnezyum, demir, grafit ve kömür açısından zengindir. Dünya’nın en çok grafit üreten ülkesidir. Petrol ve doğal gaz açısından da Avrupa’nın ilk dördü içindedir.

AVUSTURYA’ DA SOSYAL HAYAT

Avusturya nüfusunun hemen hemen hepsi Cermendir ve katoliktir. Avusturya halkının hemen hemen yarısı şehirlerde yaşar. Avrupa’nın kültür merkezi olarak bilinir. Özellikle Viyana şehri kültür açısından çok zengindir. Osmanlı İmparatorluğu zamanındaki Viyana kuşatması nedeniyle Türk düşmanlığı vardır. Avusturya’da özellikle kış turizmi çok zengindir. Okuma yazma oranı neredeyse % 100 dür. Avusturya’da dört adet üniversite vardır. Ülkemizden de eğitim görmek amacıyla çok sayıda öğrenci Avusturya’ya gelmektedir.

Avusturya Federal Demokratik bir Cumhuriyettir. 9 adet eyaletten oluşur. Dört yılda bir devlet başkanı meclis tarafından seçilir. Başkan her türlü temsil hakkına, bakan ve diğer yetkilileri atamaya, meclisi toplamaya ve feshetmeye yetkilidir.

İnsanların Avusturya’yı öncelikle seçmelerinin nedenlerinin başında, Dünya’nın en zengin ülkelerinden biri olduğu içindir. Kişi başına düşen milli gelirleri yıllık 38.000 Euro , aylık 3.160 Euro dur. Ayrıca Avusturya’da aldığınız maaşın yanı sıra sıklıkla ikramiye verilmesi kişilerin gelirini daha da yükseltmektedir.

Avusturya’daki sosyal yaşam bulunduğunuz bölgeye göre değişmektedir. Ancak neresinde olursanız olun aldığınız ücret ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayacaktır. Avusturya gelir adaletinin en mükemmel sağlandığı ülkedir. Çalışma koşulları oldukça insani, modern ve adaletlidir.

Avusturya’daki sağlık sistemi de neredeyse mükemmeldir. Dünya’nın en iyi sağlık sistemi olarak kabul edilir. Ülkede herkesin sağlık sigorta yaptırması zorunludur.

Avusturya’da halkın çoğunluğu Almanca konuşur. Ülkede 300 binin üzerinde Türk göçmen bulunmaktadır. Avusturya tüm Avrupa ülkeleri arasında, Müslümanlara dini topluluk statüsü veren tek ülkedir.

Oldukça modern bir yapısı bulunan Avusturya’da her alanda Dünya’nın en ünlü markaları bulunmaktadır. Alışveriş yaparken Dünya’nın tüm ünlü markalarının yanısıra bir çok Türk markasına da rastlayabilirsiniz.

Ulaşım, barınma ve konaklama, yemek ve sosyal aktiviteler açısından Dünya’nın en fazla imkanına sahip ülkesidir. Avusturya’da çok lezzetli yemeklerin bulunduğu restoran ve cafeler oldukça fazladır.

Eğitim açısından da çok kaliteli okullara ve eğitim sistemine sahip bir ülkedir. Okullarından mezun olduğunuzda alacağınız diplomalar Dünya’nın her yerinde geçerlidir. Öyle bir sistemleri vardır ki evinizden internet üzerinden yabancı dil eğitimi alıp diploma sahibi bile olabilirsiniz.

Türkler 80’li yıllardan itibaren Avusturya’da kalıcı olarak yaşamaya başlamışlardır. Almanlardan sonra Avusturya’da yaşayan en büyük yabancı grup Türklerdir. Anvcak aşırı milliyetçi olan Avusturyalılar Özellikle Viyana kuşatmasını örnek gösterilerek Türklere karşı pek iyi davranmamaktadırlar. Türk göçmenleri sınır dışı etmek bile gündeme gelmiştir. Burada yaşayan Türkler miras ve mülk edinebilmek için tekrar Türk vatandaşlığına geçmektedirler. Yaşayan Avusturya halkı ile pek problem olmasa da bu gibi sorunlar bulunmaktadır.

Avusturya’da özellikle et yemekleri ve hamur işi tatlılar meşhurdur. Schinitzel Dünya çapında bilinen en meşhur yemekleridir.

KÜLTÜREL YAŞAM

Avrupa’nın merkezindeki Avusturya tüm Avrupa’nın kesiştiği noktadır. Oldukça köklü bir Avrupa kültürüne sahiptir. Avusturya’da yabancılara genellikle sevecen ve yardımsever davranırlar. Çok aşırı olmayan modern bir hayat biçimi vardır.

Avusturya halkı oldukça milliyetçidir. Avusturya’nın yüksek refah seviyesi tüm halka dağılmıştır. Avusturya’da çok sayıda festivale ve sanat etkinlikleri düzenlenir. Özellikle Viyana Senelerce Dünya’nın en yaşanabilen şehri sıralamasında birinci olmuştur.

AVUSTURYA’ DAKİ BAZI FİYATLAR

250 gr. ekmek 0,91 Euro

12 adet yumurta 2,86 Euro

1 kilo elma 2,26 Euro

Bir litre süt 1,08 Euro

1 kilo soğan 1,36 Euro

Mc Donalds menü 7,5 Euro

Bir kutu kola 2,67 Euro

0,33 cl su 2,11 Euro

AVUSTURYA’ DA MAAŞLAR VE ASGARİ ÜCRET

Muhasebeci maaşı 2460 Euro

Mimar maaşı 2929 Euro

Çocuk bakıcısı maaşı 960 Euro

Garson maaşı 1428 Euro

Dişçi maaşı 7161 Euro

Avusturya’da asgari ücret belirlenmez. Aylık değil de saatlik asgari ücretin alt limiti sendikaların saptaması sonucu belirlenir. Bu hesaplamalar sonrasında 18 yaşından büyük bir kişinin ayda 25 gün çalışarak ( günde de 8 Saat ) 1200 Euro kazandığı ortaya çıkar.