• AMERIKAN DOLARI
  7,7367
  % 2,69
 • € EURO
  9,1899
  % 2,23
 • £ POUND
  10,7273
  % 2,68
 • ALTIN (TL/GR)
  417,94
  % 1,64
 • ALTIN (ONS)
  1.682,00
  % -0,94
 • BITCOIN/TL
  393529
  % 3,23
 • ETHEREUM/TL
  13500.3
  % 7,73
 • BIST 100
  1.530,27
  % -0,76

Az Sermaye İle Yapılacak 5 İş Fikri

Az Sermaye İle Yapılacak 5 İş Fikri

Elinizde fazla sermaye olmadan iş kurmak, bir yerlerden başlamak istiyorsanız bu yazı tam size göre. Bakalım iş dünyasına küçük fakat etkili bir adım atabileceğiniz sektör ve iş fikirleri neler?

1- Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

Mantar mutfakların olmazsa olmazı en önemli besinlerden biri. Kolay sayılabilecek yetiştirme koşullarıyla da girişimciler için çok cazip bir seçenek. Öncelikle çeşitli mantar türlerinden hangisini seçeceğinize karar vermelisiniz ve ilk aşamada ne kadar yatırım yapabileceğinize.

2- Yarasa Gübresi Satmak

Mağaralar ve yarasalar bakımından verimli ülkelerden biri olan Türkiye yurt dışındaki pek çok ülkeye göre biraz geç başlamış olsa da şu ana dek yatırımcılarının yüzünü güldüren bir girişim yarasa gübresi yetiştiriciliği. Kullanıldığında ürün verimini yüzde elli ile yüzde yüz yirmi oranlarında arttıran bu gübre çeşidi giderek yaygınlaşmakta.

3- Catering Hizmeti Vermek

İnsanın temel ihtiyaçlarından biri olan beslenme ihtiyacına karşılık verme fikri, gerek süreklilik sorunu yaşamamak, gerekse kriz durumlarından etkilenmemek adına yapılabilecek en mantıklı işlerden biri. Catering firması açma fikri, küçük dükkanlardan büyük yemek fabrikalarına uzanan girişim hikayelerini gördükçe cazibesini katlıyor.

4- Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Tıpkı yarasa gübreciliği gibi ülkemizde son yıllarda popülerliğini arttırmaya başlamış gübrecilik çeşitlerinden biri de solucan gübresi. Sağladığı kazanç ve çiftçiler tarafından her geçe gün daha çok tecih edilmesi sebebiyle parlak bir yatırım fikri gibi görünmekte.

40 metrekarelik kapalı alan, 150 bin adet civarında Kırmızı Kaliforniya Solucanı,7 metrekarelik bir reaktör… İhtiyacınız olan her şey tek seferliğine alacağınız bu malzemelerden ibaret. Kazançlı bir yatırım olmasının nedeni işte bu kolay ulaşılır, ucuz malzemeler.

Fakat istediğiniz ölçüde küçülterek başlayabileceğiniz bir iş olması nedeniyle kazançlı yatırımlar arasında da kendine özel bir yer bulabiliyor solucan gübresi üretimi işi. Solucanların sayısı 3 ayda bir ikiye katlanıyor ve kısa sürede koloniniz kalabalıklaşıyor ve işiniz hızla büyümeye başlıyor.

5- Parti Evi Açmak

Doğum günleri, özel günler ve hatta evinin dağılmasını göze alamayan kadınların beş çayı ve altın günü partileri… Son yıllarda bu tarz özel etkinlik çeşitlerinin artması parti evlerine duyulan ihtiyacın katlanarak artmasına neden oluyor. Üstelik organizasyon konusundaki hayal gücünüz ve tasarım alanındaki yaratıcılığınızla markalaşma şansınız bile var. Catering ve animasyon hizmetlerini de üstlenerek kazancınızı katlayabileceğiniz bir girişimcilik türü olarak değerlendirilmeyi bekleyen bir iş parti evi açma fikri.

Şimdiden bol kazançlar…