• AMERIKAN DOLARI
  6,7368
  % 1,81
 • € EURO
  7,3003
  % 1,07
 • £ POUND
  8,2747
  % 0,35
 • ALTIN (TL/GR)
  350,19
  % 2,06
 • ALTIN (ONS)
  1.617,37
  % 0,34
 • BITCOIN
  45575
  % -0,01
 • ETHEREUM
  963.69
  % 1,01
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

Banka Hesabı Neden Dondurulur?

Banka Hesabı Neden Dondurulur?

Bankalar alıcılarının mevcut arzlarına pozitif cevap verdikleri gibi onların daha iyi hizmet alabilmeleri ismine muhtelif bankacılık mahsullerinde kampanyalarda tertip etmektedir. Bankalar tarafından sunulan bir hayli hizmet bireyin finansal tüm lüzumlarına karşılık vermeye müteveccihtir. Lakin bu hizmetler bankanın tamamen kendini garantiye alması doğrultusuna reelleştirilir. Nasıl mı? Bir banka bünyesinde sunmuş olduğu bir hayli hizmeti kullandırırken alıcılarından rastgele bir negatif gidişat karşısında yapacağı harekâtlara karşılık olarak imza almaktadır.

Ücret Hesabına Bloke Konulması

Bankalar uygulamış olduğu yönetimsel ve legal takip operasyonları sonucunda kullandırmış olduğu mahsulün legal şartları çerçevesinde tanımlamış olduğu legal takip zamanının aşmaları gidişatında ülkemizdeki hukuk duruşmaları ve icra takibi yoluyla alıcılarının ücret hesaplarına bloke koyabilmektedirler. Bu operasyonlar tamamen legal ve meşru çerçevede hakikatleştirildiğinden banka alıcılarının itiraz etme hakları bulunmamaktadır. Bankalar alıcısı olan şahısların ücret hesaplarına bloke koyma operasyonunu en son operasyon olarak değerlendirmektedirler. Bununda başlıca nedeni rastgele bir biçimde alıcısını kaybetmek istememesi ve onun güç gidişata düşmemesi açısındandır. Ekonomi bilimi devreye giriyor burada.

Hangi Vaziyetlerde Banka Alıcısının Hesabına Bloke Konulur?

Bankalar yalnızca kendilerine olan borcun ödenmemesi gidişatında alıcılarının hesaplarına bloke konulmaz. Bununla beraber bir hayli nedene bağlı olarak ücret hesaplarına bloke konulmaktadır. Bunlar;

Borcu ödenmeyen banka kredisi sebebiyle bloke

Borcu ödenmeyen kredi kartı sebebiyle bloke

Devlete olan ödenti borcu sebebiyle bloke

Banka hesaplarında bulunan kuşkulu para hareketleri sebebiyle bloke

Ödenti firariciliği yapmak suretiyle bloke

İşlenen adli kabahatten dolayı bloke

Yurt dışına legal olmayan yollarla çıkıldığında bloke

Hiçbir nedene bağlı olmadan tamamen bankanın yapmış olduğu kusurdan dolayı yanlışlıkla bloke

Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı hesabına bloke konulan şahıs rastgele bir suretle bu hesabına ait para sürükleme, para yatırma ve değişik operasyonları hakikatleştiremez.

Hesaba Konulan Bloke nasıl Kaldırılır?

Banka alıcısı kendi hesabına hangi nedenden dolayı bloke konulduğunu bilmesi gerekmektedir. Finans piyasasında Bazen yanlışlıkla banka hesaplarına bloke konulabilmektedir. Bu nedenle blokenin ne için konulduğu bütün olarak bilindikten sonra legal ve meşru operasyonlar reelleştirilmelidir. Blokenin nedeni anlaşıldıktan sonra bireyin kendi başına çözebileceği gibiyse kasvet yoktur. Ama meşru ve legal takipler gerekiyorsa hemen bir hukuk avukatına müracaat etmesi en doğru yol olacaktır.