• AMERIKAN DOLARI
  6,7368
  % 1,81
 • € EURO
  7,3003
  % 1,07
 • £ POUND
  8,2747
  % 0,35
 • ALTIN (TL/GR)
  350,19
  % 2,06
 • ALTIN (ONS)
  1.617,37
  % 0,34
 • BITCOIN
  45625
  % -1,35
 • ETHEREUM
  955.45
  % -0,76
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

Banka Kredisi Dosya Masrafını Geri Almak

Banka Kredisi Dosya Masrafını Geri Almak

Kredi işlemlerimizi yaptığımızda bankaların tüketiciden talep ettiği bir takım ücretler mevcuttu. Bunun üzerine 2013 yılı kasım ayında tüketicinin korunması hakkında kanun ortaya çıkmıştır.

Bu kanun bankalar tarafından yapılan, kredi işlemlerinde uygulanan masrafların haksız şart olduğu belirlendi. Haksız şart yasanın 5. maddesinde yer alır. Kredi işlemlerinde tüketiciyle görüşülüp beyan edilmediği, konular hakkında doğabilecek durumları kapsayan sözleşme şartlarını içerir.

Banka Kredisi Dosya Masrafının Geri Alınması Yolları

Bu haksız şart yasasından sonra bankalar kredi sözleşmelerinde 2014 yılında düzenlenmiş olan haksız şart yasasını kabul ederek, tüketicinin yapmış olduğu masrafların bir bölümünü geri verecektir. Bankaların tüketiciden almış olduğu her ücret dosya masrafını içermez.

Dosya masrafı demek bankanın talep ettiği, uygulanan kar ve faiz dışında kendi adına almış olduğu ücrettir. Tüketici banka kredi masrafının geri alınmasını talep ediyorsa, dosya masrafını içeren bir belge temin edebilir. Birtakım bankalar kredi masraflarının bulunduğu belgeyi tüketiciye ücret karşılığında verebilir.

Bankaların yapmış olduğu bu ücret talebi de haksız kazanç olarak görülür. Fakat tüketici olarak bankadan almış olduğunuz belge için ücreti talep etme hakkına sahipsinizdir. Temin ettiğiniz belge ile kaymakamlığa Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Tüketici Hakem Heyetine başvurmak herhangi bir ücret gerektirmiyor.

Mahkemeye Nasıl Başvurulur?

Tüketici olarak kredi dosya masrafını ilgili bankadan temin etme yolunda mahkemeye başvurabilir. Mahkeme başvurusunda mahkemece uygulanan giderlerin toplamı dava kazanıldığında davacı tarafından ödenmesini isteyebilir.

Başvuruyu yapan tüketici banka kredi masrafının iadesini en az üç ay içinde sonuçlanmasını bekleyecektir. Tüketici Hakem Heyetine yapılan dosya masrafı iadesi talebi sonuçlandıktan sonra tüketici bankaya giderek iadeyi isteyebilir. Bu sırada alınmış olan karar bildirimi, Tüketici Mahkemesi Heyeti tarafından bankaya sunulacaktır.

İcra Yoluyla Dosya Masrafını Geri Alınması

Banka bu iletiye yönelik dosya masrafı iadesini başvuru yapan tüketicinin hesabına aktarır. Banka dosya masrafını geri vermez veya itirazda bulunabilir. Çağrı ve şube merkezi yoluyla bankaya kabul edilmiş olan karar beyan edilir. İcra bankanın tüketiciye istenilen miktarı ödememesi durumunda uygulanır.