• AMERIKAN DOLARI
  6,7368
  % 1,81
 • € EURO
  7,3003
  % 1,07
 • £ POUND
  8,2747
  % 0,35
 • ALTIN (TL/GR)
  350,19
  % 2,06
 • ALTIN (ONS)
  1.617,37
  % 0,34
 • BITCOIN
  45657
  % 0,80
 • ETHEREUM
  965.27
  % 1,80
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

Banka Neden E Devlet Şifresi İster?

Banka Neden E Devlet Şifresi İster?

E-Devlet Şifresi Ne İşe Yarar?

E-Devlet uygulaması 18.12.2008 tarihinde vatandaşların hizmetine sunulmuştur. Hizmete girdiği tarihten bu yana, vatandaşların E-Devlet uygulaması üzerinden farklı işlemler yapması sağlanmaktadır. E-Devlet uygulamasında yapılabilecek işlemlerin kapsamı her geçen gün genişlemeye devam etmektedir. Günümüzde E-Devlet uygulaması üzerinden finans ve ekonomi alanlarına ilişkin işlemler, E-Devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir hale gelmiştir.

E-devlet uygulamasından faydalanmak için, en yakın PTT şubesinden TC Kimlik Numarası ile E-devlet şifresi alınması gerekmektedir. PTT tarafından verilecek olan şifre, başvuruda bulunan kişiye zarf içerisinde ve işlemi gerçekleştiren mamurun göremeyeceği bir şekilde teslim edilmektedir. Zarfın içerisinde, şifrenin E-Devlet uygulamasına ilk defa girdikten sonra değiştirilmesi ve şifrenin üçüncü kişilerle paylaşılmaması gerektiği uyarıları yer almaktadır. E-Devlet sadece kişinin görebileceği bilgilere ulaşılabilen ve kişinin bilgilerini değiştirme olanağı sağlayan bir uygulamadır. Bu sebepledir ki şifrenin üçüncü kişilerle paylaşılması kişiyi sorumluluk altına sokabilecektir ve kişinin güvenliğini tehlikeye atacaktır.

Bankalar Neden E-Devlet Şifresini İster?

Bankalar kendi sistemlerinde kullanılan şifreler dahil olmak üzere, müşterilerinden herhangi bir şifre talebinde bulunmamaktadırlar. Aksine güven kurumu olan bankalar müşterilerine göndermiş olduğu mesajlarda sıklıkla, şifrelerin banka personelleri dahil hiç kimseyle paylaşılmaması yönünde uyarıda bulunmaktadırlar. Bankaların müşteri hizmetlerinden bilgi talep edildiğinde; E-Devlet şifresinin istenmesi yönünde bankacılık uygulamasının bulunmadığını ve tüm işlemlerin E-Devlet şifresi olmadan gerçekleştirildiği bilgisini vermektedirler.

E-Devlet Şifresini Kim İster?

Banka personelleri, kazandırdıkları müşteri ve işlem hacimlerine bağlı olarak prim, ikramiye vb. ek kazanç sağlayabilmektedir. Bu şekilde ek kazanç sağlama imkanı olan bazı banka personelleri, E-Devlet uygulaması üzerinden sadece şifre sahibi tarafından yapılabilecek olan bir takım işlemleri yaparak ek kazanç sağlamaktadır. Bununla birlikte gerçekleştirilmek istenen işlemleri, kişinin E-Devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirerek zamandan tasarruf etmeye çalışan banka personelleri bulunmaktadır. Ek gelir sağlamak, zamandan tasarruf etmek veya benzeri sebeplerle E-Devlet şifresini isteyen personeller, ilgili bankaların bilgisi ve izni dışında hareket etmektedir.

Banka personelinin E-Devlet şifresi başta olmak üzere, banka sisteminin kullanımı için gerekli olan şifreleri talep etmesi halinde, bu durumun gecikmeksizin banka müşteri hizmetlerine bildirilmesi gerekmektedir.