• AMERIKAN DOLARI
  6,7565
  % -0,38
 • € EURO
  7,3591
  % 0,52
 • £ POUND
  8,3199
  % 0,30
 • ALTIN (TL/GR)
  358,23
  % -1,01
 • ALTIN (ONS)
  1.650,64
  % -0,61
 • BITCOIN
  49743
  % 3,81
 • ETHEREUM
  1172.34
  % 12,56
 • BIST 100
  94.016,22
  % 2,11

Bilgisayar Programcılığı Maaşları

Bilgisayar Programcılığı Maaşları

Günümüzde ihtiyacı en hızlı artan mesleklerden biri programcılıktır. Artık en teknolojik aletlerden, en basit gündelik eşyamıza kadar her şey akıllanmaya, belli bir yazılım barındırmaya başlamıştır. Bu programlar ise bilgisayar programcıları tarafından yazılarak hayatımıza girmektedir.

Eğitim olarak bilgisayar programcılığı, insanların aklında oldukça karmaşık bir yerdedir. Sürekli olarak bilgisayar mühendisliği ile karıştırılmaktadır. Bilgisayar programcılığı aslında, bir ön lisans programının adıdır. Ancak programlamayı öğrenmek için ister mühendis olun, ister bilgisayar programcısı olun, isterseniz de başka bir mesleğe sahip olun, fark etmemektedir. Tabiki bir şirkette maaş ile çalışmayacaksanız!

Bilgisayar Programcısı Nasıl Olunur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Bilgisayar Programcısı olmak için iki yıllık bilgisayar programcılığı bölümünü bitirmeniz gerekiyor. Mezun olduğunuzda diplomanızda bilgisayar programcılığı yazacaktır. Ancak programcı olabilmek için , bir okul bitirmeniz gerekmemektedir. Şuanda programcı olarak çalışan insanların büyük çoğunluğu bu bölümü okumamıştır.

Bilgisayar programcısı olmak için okula gittiniz veya kendiniz öğrenmek istiyorsunuz. Bu meslekte en önemli şey sürekli öğrenmeye ve gelişmeye açık olmaktır. Çünkü teknoloji her geçen gün gelişmekte ve giderek hızlanmaktadır.

Yazılımcılığın da kendi içerisinde dalları ve kategorileri mevcuttur. Kendinize bir yol çizin. Hangi platformu, hangi dili, hangi sistemi vs. kullanacağınıza ve bu konuda uzmanlaşacağınıza karar verin.

Programlama, ilgi duyanlar için oldukça zevki olmakla birlikte çok emek ve zaman isteyen bir süreçtir.

Bilgisayar Programcısı Ne İş Yapar?

Programlama, problemlerin makineler ile çözülmek istendiğinde problemi makineye anlatmak, çözümünü ürettirmek ve uygulatmaktır.

Programcılar kabaca, bir programı yaratan kişilerdir.

Mesleki olarak programcılar, algoritmaları oluştururarak programın yaratılmasını sağlarlar. Program yaratma sürecinin ardından da tercihe göre sürekli kontrolünü sağlamaktadırlar. Bu programı sürekli geliştirir ve güncellerler.

Bilgisayar Programcısı Ne Kadar Kazanır?

Programcı mesleğini hangi yolda sürdüreceğini kendi seçmeli ve ciddi bir karar vermelidir. Devlet, şirket gibi kuruluş ve kurumlarda maaşlı olarak çalışabilir veya kendi çabaları ile serbest hizmet verebilir.(Freelance veya Kendi Yazılım Şirketi ile)

Bir kurum veya kuruluşta çalışacak yazılımcının alacağı maaş sabittir.

Devlet kurumlarına girmek için genellikle KPSS’yi aşması gerekir. Bu noktada programcının okuduğu üniversitenin önemi devreye girer.

Bilgisayar Programcısının ( Yazılımcısının) maaşı eğitim seviyesine ve tecrübesine göre değişebilmekte olup, aylık 3000TL ile 5500 TL arasındadır.

Bir şirkette çalışmaya karar verdiyseniz, alacağınız maaş yapacağınız göreve göre değişmekte olup, ortalama 3000TL’dir. Ancak özel sektörde kendini geliştiren bir yazılımcı 15000TL civarı maaşlarla çalışabilmektedir. Yurt dışı seçenekleri düşünülürse bu rakam daha da yükselebilmektedir. Bu noktada sektörü iyi analiz etmeli, şirketlerin ihtiyaçlarını belirlemeli ve ona göre kendi uzmanlık alanınızı belirlemelisiniz.

Son olarak Freelance veya Kendi Şirketinizi Kurmak

Yazılımcıların bir çoğu bir yerde çalışmak yerine, serbest takılmak, şirketlerin, şahısların işlerini yapıp iş başı para kazanmaktadırlar. Bazı yazılımcılar ise kendi yazılımlarını yazarak kendi paralarını kendi kazanmaktadırlar.

Profile of concentrated young software developer eating pizza and coding at home

Bu seçenekte sabit bir maaş bulunmamaktadır. Yapılan işin boyutuna göre fiyatlar değişebilmektedir. Ortalama bir yazılımcı ayda 4000 TL gibi bir rakam kazanabilir. Rakamın ucu o kadar açıktır ki, büyük bir proje ile milyon dolarlar kazanmak bile mümküdür.

Özetle,

Bilgisayar programcılığı, işini seven bir kişi için büyük bir fırsattır. Özellikle günümüzde programcı ihtiyacı oldukça artmıştır.

Eğer programcı olmayı düşünüyorsanız iki seçeneğiniz vardır.

 • Bir kurum veya kuruluşta sabit maaş alarak az riskle çalışmak. Belli mesai saatlerinde çalışırsınız.
 • Kurum veya kuruluşa bağlı olmadan serbest çalışmak, kazancınız yaptığınız işe göre değişmektedir. Çok yüksek miktarlar kazanabileceğiniz gibi hiç bir kazanç da elde edemeyebilirsiniz. Risk barındırır. Mesai saati yoktur. Şartlar anlaşmalara göre değişmektedir.

İki seçeneğin de kendine özgü avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Kendinizi iyi tanıyın. Neyi başarabileceğinizi bilin ve doğru tercih yapın.