• GRAM ALTIN
  318,48
  % 0,00
 • ONS ALTIN / TL
  10.501,81
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  6,4860
  % 0,62
 • € EURO
  7,1979
  % 0,24
 • £ POUND
  8,0494
  % 0,24
 • BITCOIN
  40304
  % 1,05
 • ETHEREUM
  843.75
  % 0,60
 • BIST 100
  88.125,0400
  % -3,72

Borsanın Genel Anlamı Ve Hisse Senedi Alım Satımı

Borsanın Genel Anlamı Ve Hisse Senedi Alım Satımı

Borsa İle Hisse Senetleri

Borsa talep edilen malların organize edilmiş piyasaların genel adıdır. Ülkemizde yakın tarihe kadar üç tane borsa bulunmaktadır. Bu üç borsa büyük ve organize halde borsada yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi İstanbul Menkul Kıymetler borsasıdır. İkincisi İzmir’ de bulunan Merkezi İşlem Ve Opsiyon borsası üçüncüsü de altın borsasıdır. Altın borsasının merkezi İstanbul’daydı. Bu üç birim güçlerini birleştirerek Borsa İstanbul olarak birleşerek çok daha büyük ve güçlü bir kurum haline gelmiştir.

Borsa İstanbul sermaye piyasası kurulunun mevzuatlarına tabi olan bir kurum halindedir. Borsa her gün ekonomi haberlerinde duyduğumuz terimdir. Para piyasaları denildiğinde aslında iki tane piyasadan bahsedilmelidir. Bunlardan biri sermaye piyasası diğeri ise para piyasalarıdır. Para piyasaları olarak bugün bankaların dominant olarak faaliyet gösterdiği ve kredi ilişkisinin bulunduğu yani paranızı bankalardan kredi alarak veya katılım hesabından bir katılım hesabı alarak değerlendirilebiliyor. İkinci olarak alternatif yatırım araçları ise sermaye piyasaları denilen alandır. Sermaye piyasalarında da hâkim oyuncu olarak bugün Türkiye’ de borsa İstanbul’dur.

Hisse Senedi Alıp Satmak Ne Demektir?

Aslında hisse senedi, küçük yatırımcının beklide küçük birikimi ile büyük şirketlerin pay piyasası denilen yâda hisse senedi sayesinde küçük bir payına ortak olarak o şirketin ileride sağlayacağı performansına göre kazanç sağlayabilmesi anlamına gelir. Hisse senetlerinin kontrolleri ve borsa takip sayesinde gerçekleştirilebilir. Borsadan elde edilebilen getiri iki şekilde sağlanabilmektedir. Bunlardan biri şirketin hisse performansından ve ikincisi de şirketlerin yılda bir defa olmak üzere o sene içerisinde sağladıkları kar payından elde edilir. Buna temettü adı verilir. Yani hisse senetlerinden yâda kar payından kazanç sağlanabilir.

Borsa İstanbul’un tabii ki tüm ürünleri katılım bankacılığı prensiplerine uygun değildir. Fakat hisse senedi alım satımı özellikle bu alanda katılım bankacılığına uygun bir hisse senedi ise herhangi bir sakınca olmadan yatırım yapılabilir. Hisse senetleri borsa takip ile kontrol edilebilir. Bu sayede hisse senetleri alınır, satılır ve her türlü yatırım yapılabilir.