• GRAM ALTIN
  318,48
  % 0,00
 • ONS ALTIN / TL
  10.558,63
  % 0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  6,5173
  % 1,08
 • € EURO
  7,2156
  % 0,47
 • £ POUND
  8,0325
  % 0,00
 • BITCOIN
  40671
  % 2,37
 • ETHEREUM
  849.09
  % 1,73
 • BIST 100
  87.820,9900
  % -0,35

Google Artık iPhone’ları Fiziksel Güvenlik Anahtarları Olarak Görüyor

Google Artık iPhone’ları Fiziksel Güvenlik Anahtarları Olarak Görüyor

Google Smart Lock uygulamasında bir güncelleme ile

Google’ın iOS’taki Smart Lock uygulamasındaki en son güncelleme ile iPhone’unuzu, Google’ın Chrome’daki birinci taraf hizmetlerine giriş yapmak için fiziksel bir 2FA güvenlik anahtarı olarak kullanabilirsiniz. Uygulama kurulduktan sonra, bir dizüstü bilgisayarda Google hizmetinde oturum açmaya çalıştığınızda yakındaki iPhone’unuza anında bildirim geliyor. Ardından, dizüstü bilgisayarınızda oturum açma işlemi tamamlanmadan önce, Bluetooth özellikli iPhone’unuzun kilidini açmanız ve Google’ın uygulamasındaki bir düğmeye dokunmanız gerekiyor.

İki faktörlü kimlik doğrulama, çevrimiçi hesaplarınızı güvenceye almak için atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir ve standart kullanıcı adı ve şifrenin ötesinde ek bir güvenlik katmanı sağlar. Fiziksel güvenlik anahtarları, günümüzde yaygın olarak kullanılan altı haneli kodlardan çok daha güvenlidir, çünkü bu kodlar neredeyse şifreler kadar kolay ele geçirilebilir. Google, Android telefonunuzu fiziksel bir güvenlik anahtarı olarak kullanmanıza izin veriyor ve şimdi işlevsellik iOS’ta mevcut olduğu için, akıllı telefona sahip herkesin özel bir cihaz satın almak zorunda kalmadan bir güvenlik anahtarına sahip olduğu anlamına geliyor.


Yeni işlem, mevcut Google Prompt işlevine benzer, ancak temel fark, Smart Lock uygulamasının internet üzerinden bağlanmak yerine Bluetooth üzerinden çalışmasıdır. Bu, kimlik doğrulamasının çalışması için telefonunuzun dizüstü bilgisayarınıza nispeten yakın olması gerektiği anlamına gelir, bu da başka bir güvenlik katmanı sağlar. Ancak, uygulamanın kendisi herhangi bir biyometrik kimlik doğrulaması istemez – telefonunuzun kilidi zaten açıksa, yakındaki bir saldırgan uygulamayı teorik olarak açabilir ve giriş denemesini doğrulayabilir.

Google’da çalışan bir şifreleme uzmanına göre, yeni işlevler, cihazın özel anahtarlarını güvenli bir şekilde saklamak için kullanılan iPhone işlemcisinin Secure Enclave’ini kullanıyor. Bu özellik ilk olarak iPhone 5S ile tanıtıldı ve Google uygulamasının çalışması için , iOS 10 veya daha yenisinin gerekli olduğunu söylüyor.

Akıllı Kilit uygulamasının yeni işlevselliği, iPhone’ların artık Google’ın kimlik avı veya diğer saldırılara karşı en güçlü koruması olan Google’ın Gelişmiş Koruma Programı ile kullanılabileceği anlamına geliyor. İPhone’larla birlikte, program Android telefonları ve fiziksel güvenlik anahtarlarını da destekliyor.