1. Anasayfa
  2. İş Hayatı
  3. Gürcistan’da Çalışmak ve İş İmkanları

Gürcistan’da Çalışmak ve İş İmkanları

Emin Mutlu - - 7 dk okuma süresi
7485 1

Yurt dışında iş imkanı arayanlar için Gürcistan’da öne çıkan alternatiflerdendir. Türkiye’ye yakın olması ve halklarımızın benzerliği Gürcistan’a Türkiye’den gidenler için daha rahat bir ortam oluşturmaktadır.Öncelikle Gürcistan’ı yakından tanıyalım.

Son dakika haberlerinden, gelişmelerden ve güncel analizlerimizden haberdar olmak için, bizi Telegram, Twitter hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

GÜRCİSTAN HAKKINDAKİ BİLİNMESİ GEREKLİ TEMEL BİLGİLER :

Gürcistan 70.000 m2 yüz ölçümünde , küçük bir ülkedir. Bulunduğu konum itibariyle kara iklimine sahiptir. Ekonomik açıdan zor günler geçirmekte olan Gürcistan sanata ve kültüre oldukça önem verir. Karadeniz kıyısındaki kumsalları ve dağlardaki köyleri görülmeye değer yerlerdendir. En meşhur yeri Vardzia mağara manastırıdır.

Gürcvistan’ın başkenti Tiflis’tir. Gürcistan 9 bölge, 69 eyalete ayrılmıştır. Önemli şehirleri arasında Batum, Kutaisi, Gori ve Rustavi sayılabilir.

Gürcistan Güney Kafkasya’da Karadeniz’in doğu kıyısı boyunca yer alır. Kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan, güneybatısında ise Türkiye yer almaktadır.

Gürcistan’ın resmi konuşulan dili Gürcücedir. Ayrıca halkın hemen hemen hepsi ikinci dil olarak Sovyetler Birliği döneminden kaldığı üzere Rusça konuşmaktadır.

Gürcistan halkının %82 kadarı Ortodoks Hristiyandır. Diğer nüfus ise Müslüman, Apostik ve Katolik’tir.

Gürcistan’da kışın oldukça çetin geçer. Eğer turistik amaçla gidiyorsanız bahar ayları idealdir.

[ilgiliMakale icerik_id=”4062″]

GÜRCİSTAN’A NASIL GİDİLİR?

Gürcistan’ın Batum şehrine Türkiye’den kara yoluyla veya hava yoluyla gidilebilir. Kara yolu tercih edilirse Artvin üzerinden Sarp sınır kapısı kullanılarak girilebilir. Hava yoluyla direk başta İstanbul olmak üzere çok sayıda şehrimizden seferler vardır.

Gürcistan’a kolay ulaşım imkanı olduğu için Türkler kolaylıkla giriş ve çıkış yapabilmektedirler. Türkiye’den Gürcistan’a giriş için herhangi bir vize gerekmez. 6 ay geçerli bir pasaport ile 1 yıla kadar ülkede kalabilirsiniz.

GÜRCİSTAN’IN EKONOMİK YAPISI :

Ülke genelinde ekonomik sıkıntı ve işsizlik mevcuttur. Gençlerin büyük bir çoğunluğu çalışmak için Avrupa ülkelerine gitmişlerdir. İşsizlik oranı % 12-13 arasındadır. Gürcü gençleri Türkiye’ye gelerek Karadeniz bölgesinde çeşitli işlerde çalışmaktadırlar.

Gürcistan’da akaryakıt, alkol, sigara ve araç fiyatları oldukça ucuzdur.

Güristan’ın resmi para birimi Gürcistan Larisi’dir. 1 Gürcistan Larisi yaklaşık 1,91 Türk Lirasıdır.

Gürcistan’daki binalar oldukça eskidir. Yollar pek fazla düzgün değildir, çukurlarla doludur.

İş gücü oldukça düşük olduğundan inşaat sektöründe özellikle Türkiye gibi dış ülkeler ön plandadır.

Türkiye’den en fazla ihraç edilenler otomotiv, gıda, demir-çelik ve madendir.En çok alına ürünler ise tekstil ürünleri ve kimyasal gübrelerdir.

GÜRCİSTAN’DA KÜLTÜREL VE SOSYAL HAYAT

Gürcistan’da hayvancılık yaygın olduğu için daha çok etçil beslenme vardır. Hamur işleri de yemek kültürlerinde oldukça geniş yer kaplar.

Yemek porsiyonları Türkiye’ye oranla 2 misli fazladır. Alkollü içecekler özellikle Gürcistan şarabı oldukça meşhurdur. Gürcistan’da şarap ve bira Türkiye’ye oranla ucuzdur.

Damak lezzetimiz Gürcülerle birbirine yakın olduğu için beslenme konusunda hiç sıkıntı çekilmez. Türkiye’den Gürcistan’a gidip restoran işleten Türk oldukça fazladır.

Gürcistan’da otel ve pansiyon fiyatları oldukça pahalıdır. Ancak verdiğiniz paraya göre oteller oldukça donanımlı ve lükstür.

Ev kiraları Batum, Tiflis gibi şehirlerde ortalama 250-350 dolardır. Kiralanan evler ful eşyalıdır. Türkiye’den farkı ise emlak komisyonunu ev sahibi öder ve depozito alınmaz.

Özellikle Batum’da gece hayatı hareketlidir. Gidilecek çok sayıda restoran, casino, gece klübü ve bar vardır. Bu gece hayatı için Özellikle Karadeniz’den günü birlik gidip gelen çok Türkle karşılaşırsınız. Batum’da Türkçe yaygın olarak bilindiğinden yabancı dile ihtiyaç duymazsınız.

GÜRCİSTAN’DA İŞ İMKANLARI

Ülkede bine yakın Türk sermayeli şirket bulunmaktadır. Bu şirketler onbinlerce kişiye iş imkanı sağlamaktadır. Türk şirketleri özellikle inşaat alanında konut,otel, santral ve yol inşaatlarında çok iş imkanı bulurlar.

GÜRCİSTAN’A GİDEN TÜRKLER NE İŞ YAPMALI ?

Gürcistan’da Türkler için iş imkanları oldukça geniş bir yelpazededir.

Eğer kendiniz iş sahibi olmak istiyorsanız küçük yatırım olarak gıda, tekstil, otel işletmeciliği, eğlence mekanları işletmeyi önerebiliriz. Gürcistan’da işsizlik fazla olduğu için asgari ücret düşüktür. İşçilik gideriniz az olacaktır, ayrıca vergi de Türkiye’ye oranla azdır.

Eğer çalışmak için Gürcistan’a gidiyorsanız öncelikle Türk inşaat firmalarında, gıda sektöründe restoranlarda ve otellerde iş bulabilirsiniz. En çok ihtiyaç duyulan personeller; dönerci ustası, pide ve lahmacun ustası, kebap ustaları, inşaat sektöründe ise; kalıp ustaları, seramik ustaları, mobilya ustaları, elektrik ve tesisat ustalarıdır.

Eğer ülkede imalat yapmak istiyorsanız 10 kişiden fazla işçi çalıştıran girişimcilere, devlet ücretsiz olarak yer tahsisi yapıyor. Ayrıca Türkiye’den götüreceğiniz malzeme ve ekipmanlardan KDV dışında herhangi bir ek vergi alınmamaktadır.

Bunların dışında her türlü mühendise ihtiyaç vardır. Vasıfsız işçi olarak çalışacaksanız ücretler düşüktür.

Özetlersek Gürcistan’a gidecekseniz ya yetişmiş personel olmanız veya üniversite mezunu mühendislik alanında çalışmanız kolay iş imkanı sağlar.

Kendi adınıza ticaret yapmak, bir işletme açmak veya kiralamak avantajlı olacaktır. Vasıfsız işçi olarak gitmek istiyorsanız daha çok para kazanmanız için Gürcistan’ı değil; Katar, Kuveyt, Arabistan gibi ülkeleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Murat ağırcan - -

    Kasap ve kebap ustasıyım 10 yıl turizimde çalıştım 10 yilda kendi isyerimde kasaplık yaptım 0543…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir