• AMERIKAN DOLARI
  6,7368
  % 1,81
 • € EURO
  7,3003
  % 1,07
 • £ POUND
  8,2747
  % 0,35
 • ALTIN (TL/GR)
  350,19
  % 2,06
 • ALTIN (ONS)
  1.617,37
  % 0,34
 • BITCOIN
  45505
  % -1,15
 • ETHEREUM
  953.58
  % -0,49
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

İhtiyaç Kredisi Nedir? Alma Şartları Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Nedir? Alma Şartları Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi, kolay manada, kısa vadeli ve düşük meblağlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir kredi türüdür. Günümüzde bankaların da teknolojik gelişmelere ayak yalanı ile beraber şubeye gitmeden telefon veya internet yoluyla dahi ihtiyaç kredisi kullanılmaya başlandı. Hem de taksit yasakları ile beraber cep telefonları için dahi bankalar ihtiyaç kredisi vermeye başladı.

İhtiyaç kredilerini daha iyi anlayabilmek için bir takım terimlerin ne manaya geldiğine bir bakalım:

Kredi: Geri almak kaydıyla satın alma gücünün belirli bir vade ve ürem karşılığında devredilmesi.


Ferdi Kredi: 
Ticari emel dışında kalan her türlü ihtiyacı karşılamak için kullanılan kredi türleri.

İhtiyaç Kredisi: Nakit ihtiyacını karşılamak için gerçek kişilere verilen ferdi kredi türüdür. Tanımlardan anlaşılacağı üzere ihtiyaç kredisi gerçek kişilerin kullandıkları bir ferdi kredi türüdür. Başka bir deyişle ticari nitelikli işletmeler gerçek kişi olmadığı için kendi üzerine ihtiyaç kredisi kullanamaz. Ancak ticari gelirini göstererek işletme sahibi kendi yerine ihtiyaç kredisi kullanabilir. Diğer taraftan konut kredisi bireysel kredi türü olsa bile vergilerden muaf olduğu için ihtiyaç kredisi dahilinde değerlendirilmemektedir.

İhtiyaç Kredisi Koşulları Nelerdir?

Gelir vaziyetiniz, bankalar ile çalışma düzeninizi gösteren kredi notunuz, temel olarak ihtiyaç kredisi çekmenizi etkileyen etmenlerdir. Bunların yanı sıra bankaların ihtiyaç kredisi vermek için özel koşulları da bulunmaktadır. Bu özel şartlar bankalarda farklık göstermekle birlikte sıralayacağımız maddeler bankaların çoğunluğunun aradığı şartlardır. (Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? yazımızdan öğrenebilirsiniz.)

İhtiyaç kredisi çekebilmeniz için ihtiyaç duyulan şartlar:

 1. Kanunen kredi kullanabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız gereklidir. Fakat bankaların çoğunluğu 20 yaş ve üzerindeki kişilere kredi vermektedir.
 2. Vergi levhanızın veya SOSYAL GÜVENLİK KURUMU kaydınız olması gereklidir. Çoğunlukla bankalar vergi levhanızın kâr gözükmesini ve SOSYAL GÜVENLİK KURUMU kaydınızın son iş yerinizde 3 ay olmasını istiyor.
 3. Bankalar ile çalışmalarınızın düzgün olması gereklidir. Kredinizi ödemediğinizden dolayı legal/yönetimsel takibe düşmeniz vaziyetinde bankalar ile çalışmanızı düzeltmediğiniz sürece kredi kullanmanız çok zordur.
 4. İpotekli olmadığı sürece ihtiyaç kredisinde eş rızası istenmiyor. Ancak kefil göstermek zorunda kalırsanız, yasal olarak kefilden eş rızası isteniyor.
 5. İpotekli ihtiyaç kredilerinde tapuda ipotek konulduğundan yasal olarak hem bankada hem de tapuda eş rızası gerekiyor.
 6. İhtiyaç kredisi ipotekli veya ipoteksiz olması fark etmeden bankalarda en fazla 48 ay vade ile kullanılabiliyor.
 7. İhtiyaç kredilerinde yalnızca krediyi çekecek olan kişinin geliri kabul edilmekte, hane halkı geliri kabul edilmemektedir. Ancak hane üyeleri kefil olarak kabul edilebiliyor.
 8. Bankalara gelirinizi resmi evrak ile beyan etmelisiniz. Resmi olarak beyan edemediğiniz geliriniz banka tarafından kabul edilmeyecektir.
 9. Bazı bankalarda istisnaları olmakla beraber, resmi olarak beyan ettiğiniz aylık gelirinizin en fazla %50’sine kadar aylık kredi taksiti ödeyebilirsiniz.

İhtiyaç kredisi çekebilmek için ihtiyaç duyulan belgeler:

 1. Nüfus cüzdanı, sürücü vesikası veya pasaport
 2. İkamet vesikası veya müracaat eden hesabına tertip etmiş son 3 aya ait fatura
 3. Gelir Vesikaları

-Özel Sektör Çalışanları ve Memurlar: Aylık bordrosu, şirket imza sirküleri

Emekliler: Emekli aylığı hesap cüzdanı

-Serbest Meslek Sahipleri ve Şirket Ortakları: Aktüel vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi/oda kayıt vesikası,

-Rençperler: Rençperlik vesikası, müstahsil makbuzları, arazi tapu fotokopileri

-Gayrimenkul Kira Geliri Olanlar:  Tapu vesikası, alakalı kira kontratı ve kira bankadan yatıyorsa ödemeleri gösteren banka hareketleri

Çalışmanız olduğu veya aylık aldığınız bankalara kredi müracaatı yapmanız vaziyetinde, yukarıda belirtmiş olduğumuz vesikaların bir bölümü veya tamamı istemeyebilir.