• AMERIKAN DOLARI
  6,7368
  % 1,81
 • € EURO
  7,3003
  % 1,07
 • £ POUND
  8,2747
  % 0,35
 • ALTIN (TL/GR)
  350,19
  % 2,06
 • ALTIN (ONS)
  1.617,37
  % 0,34
 • BITCOIN
  45454
  % -1,48
 • ETHEREUM
  950.48
  % -1,10
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

İsviçre Yaşam, Çalışma Şartları ve Asgari Ücret

İsviçre Yaşam, Çalışma Şartları ve Asgari Ücret

Dünya’nın en yaşanılabilir ülkesi seçilen İsviçre, gerçekten de yaşam standartları ortalamanın çok üzerinde olan bir ülke.

İsviçre yada resmi adıyla İsviçre Konfederasyonu, 13. yüzyılın sonunda, 1499 yılında bağımsızlığını ilan etti. 1798 yılında Fransa’nın işgali ile bağımsızlığını bir süre kaybetmiş olsa da 1815 yılında tekrar bağımsızlığa sahip olmuştur.

Çalışmak İçin En İyi Ülkeler 2020

Yurtdışında çalışmak çoğu insanın isteğidir. Kimi orada çalışıp, orada yaşamak isterken, kimi ise yurtdışında para biriktirip ülkemize dönmek istemektedir. HSBC, Çalışmak İçin En İyi Ülkeler başlığıyla her sene araştırma yapmaktadır. Bu sene de ülkelerin sosyal imkanları, ekonomik durumları, yaşam ve çalışma şartları göz önünde bulundurularak bu analizi yayınladı.

İlgili İçerik

İsviçre, Alpler, Jura Dağları ve İsviçre platosu arasında kalan bir Batı Avrupa ülkesidir. Yüz ölçümü 41.285 kilometredir. Avrupa ülkelerine göre ortalama bir büyüklüğe sahiptir. Aslında ülke yaşanılabilir alan olarak oldukça küçüktür. Ülkenin büyük alanını Alp dağları kaplamaktadır.

Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında sıcak olan İsviçre, bahar ve yaz aylarında genelde ılıman bir ilkime sahiptir. Kış aylarında ise özellikle Alp dağlarında yapılan kayak ile ünlüdür.

İsviçre, Avrupa’nın birleşimi gibi bir ülkedir. Toplamda 26 kanton mevcuttur. Başkenti Bern şehridir. Zürih, Basel, Lozan ve Cenevre de önemli şehirleri arasındadır.

İsviçre Kantonları

Aargau, Appenzell Ausserrhoden, Appenzell Innerhoden, Basel-Landschaft, Basel-Stadt, Bern, Cenevre, Fribourg, Glarus, Graubünden, Jura, Luzern, Neuchâtel, Nidwalden, Obwalden, Schaffhausen, Schwyz, Solothurn, St. Gallen, Thurgau, Ticino, Uri, Valais (Wallis), Vaud, Zug ve Zürih.

Ülkenin nüfusu 9 milyon civarındadır. Vatandaşların çoğu şehir merkezlerinde yani platolarda yaşamaktadır. 4 farklı resmi dili mevcuttur ve eğitim sistemi her bölgeye göre farklıdır. Kuzey ve orta İsviçre’de Almanca, güneyde İtalyanca, güney doğuda Romanca ve batıda Fransızca konuşulmaktadır. Bu dört dil arasında en çok konuşulan ise Almancadır.

İsviçre Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar

İsviçre, Avrupa ülkeleri arasında refah seviyesi en yüksek ülkelerin başındadır. Bu da ülkede çalışanların aldıkları ücretlere yansımaktadır. İsviçre’de para birimi İsviçre Frangı‘dır. İsviçre Frangı, ABD Dolarından daha değerlidir.

Almanya’da Çalışma Şartları, Asgari Ücret ve Maaşlar

Almanya Türklerin yoğunlukla çalıştığı bir ülke olduğundan dolayı, çoğu kişi oraya giderek çalışmak istemektedir. Bu nedenle Almanya'da yaşam ve çalışma şartlarını merak etmektedir. İşte bu düşünceye sahip olanlar için bir araştırma yaptık. Almanya asgari ücret, saatlik olarak belirlenir. Saatlik ücretler asgari 8,84 Euro olarak belirlenmiştir. Yani günde 8 saat çalışılarak aylık olarak 1.557 € kazanılmaktadır

İlgili İçerik

İsviçre’de asgari ücret, ortalama olarak 3500 İsviçre Frangıdır. Bu fiyatın ortalama olmasının nedeni ise ülkenin her kantonu kendi kurallarıyla yönetilmektedir. Bu rakamda 26 kantonun ortalamasıdır.

İsviçre’de ortalama çalışan ücretleri 5000 ile 8000 frank arasında değişmektedir.