• AMERIKAN DOLARI
  6,8189
  % -0,04
 • € EURO
  7,5785
  % 0,13
 • £ POUND
  8,4465
  % 0,18
 • ALTIN (TL/GR)
  379,19
  % 0,01
 • ALTIN (ONS)
  1.730,27
  % 0,08
 • BITCOIN
  64857
  % -0,56
 • ETHEREUM
  1611.69
  % -0,67
 • BIST 100
  106.876,82
  % 1,29

İzmir Metrosunda Termal Kamera Dönemi Başladı

İzmir Metrosunda Termal Kamera Dönemi Başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ilk termal kamera sistemini Konak metro istasyonuna kurdu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Böylece hem ateşi yükselmişhem de sağlıklı yurttaşlarımızı korumuş olacağız. Bu uygulamayı 20 noktada başlatıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni tip koronavirüs salgınının yayılma hızını azaltmak için termalkamera uygulaması başlattı. İlk termal kamera sistemi metroda en çok yolcu geçişinin olduğuKonak istasyonuna kuruldu. Sebze meyve hali, otogar, gıda çarşısı, nakliyeciler sitesi gibi yoğuninsan hareketinin olduğu 20 noktada yer alacak termal kameralar sayesinde yurttaşların ateşianlık ve hızlı bir biçimde ölçülebilecek. Vücut ısısı 38 ve üzerinde olan yurttaşlar sağlıkkuruluşlarına yönlendirilecek.

KALABALIK ALANLARDA OLACAK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu virüsün yayılma hızını daha ciddi şekildekontrol etmemiz gerekiyor. Belediye binalarımızın girişlerinde yurttaşlarımızın kontrollerini ateşölçerler ile yapıyorduk. Bu tür toplu ulaşım noktalarında, aktarma alanlarında, sebze meyve ve suürünleri halinde, nakliyeciler ve gıda çarşısı gibi yoğun vatandaş hareketinin olduğu noktalardatermal kameralar ile yüksek ateş tespitini yapacağız. Böylece hem ateşi yükselmiş yurttaşlarımızıhem de sağlıklı yurttaşlarımızı korumuş olacağız. Bunu 20 noktada başlatıyoruz. İhtiyaç olan tümyerlere bu sistemi taşımaya devam edeceğiz” dedi.

30’DAN FAZLA KİŞİNİN ATEŞİ ÖLÇÜLEBİLİYOR

Termal kamera sayesinde 30’dan fazla kişinin ateşi aynı anda ölçülebiliyor. Ateşi 38 ve üzerindeolan yurttaşların hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri tavsiye ediliyor. İhtiyaç halinde 112ve 184 numaralı telefonlar aranarak kişinin hastaneye ulaşması sağlanıyor.YOLCULAR MEMNUNTermal kamera uygulamasından yolcular da memnun. Yusuf Yüceoğlu, “Koronavirüste ilk tanıçok önemli. Belediye başkanımız çok güzel bir şey düşünmüş. İşe gitmek zorunda olduğumuziçin dışarıya çıkıyoruz. Her gün bu istasyonu kullanıyorum” dedi.

Nilüfer Gürkan ise “Çok iyi biruygulama. Biz ateşimizi ölçmüyoruz. Bizlerin ihmal ettiği şeyi İzmir Büyükşehir Belediyesiyapıyor” dedi. Yelda Özberk ise “Eczacıyım. Burada da hastanelerdeki gibi tedbir alınıyor olmasıçok önemli. Bu önlemlerin alındığını gördüğüm için kendi arabamla gelmek yerine metroyabiniyorum” şeklinde konuştu. (BSHA)