• AMERIKAN DOLARI
  7,3596
  % 0,89
 • € EURO
  8,7056
  % 1,66
 • £ POUND
  9,6208
  % 0,89
 • ALTIN (TL/GR)
  477,37
  % 0,08
 • ALTIN (ONS)
  2.029,49
  % -0,24
 • BITCOIN
  85630
  % 0,06
 • ETHEREUM
  2848.13
  % -0,11
 • BIST 100
  1.060,59
  % 2,53

Jokeyler ne kadar kazanır ?

Jokeyler ne kadar kazanır ?

JOKEY NEDİR ?

Jokey, yarış atını yarışta kendine özgü teknikler ile kullanıp idare eden kişilere denir. Genellikle jokeyler oldukça kısa boylu ve zayıf olurlar. At yarışlarında engelli veya düz yarışlarda atlarını sonuca ulaştırmak için gerekli eğitimleri alırlar. Jokeylerin amacı yarışa katıldıkları atların özelliklerine göre atlarını en iyi ve hızlı şekilde sürerek yarışı kazanmaktır. Bu sebeple kısa boylu ve zayıf olmaları atların daha hızlı koşabilmelerini sağlar. Kısa boylu ve zayıf olmalarına rağmen son derece atletik, çevik ve sağlam yapıdadırlar. At yarışı sırasında olabilecek kazalara karşı ve yarış atlarını nasıl daha iyi ve hızlı sürebilecekleri konusunda özel olarak eğitilmişlerdir.

Ancak jokeylerin işi yalnızca yarış atını sürmek değildir. Atı yarışa hazırlarken devamlı antreman koşuları yaparlar. Ayrıca kendi vücutlarının formunu korumak için düzenli olarak spor yapmalı ve beslenmelerine dikkat etmelidirler. Adeta atları ile yaşarlar. Atlarını devamlı kontrol ederler, şüpheli bir durum varsa atın antrenörüne durumu bildirirler. Antrenörlerin talimatlarına uyarak atları yarış esnasında değişik taktikler ile koştururlar.

JOKEY NASIL OLUNUR ?

At yarışları yüzyıllardan beri insanların hayatının içindedir. Ta Roma dönemlerinde bile arabalı at yarışları düzenlenir,atların daha hızlı koşabilmeleri için bu arabaları yöneten kilosu az jokeyler kullanılırdı. Güçlü fakat ağır olan jokeyler yarışlarda hep gerilerde kaldıkları için jokeyler zamanla güçlü ama az kilolu ve kısa boylulardan tercih edilir oldu. Türkiye’de ise at yarışları ilk defa 1856 yılında İzmir’de düzenlenmiştir. 1950 yılında Türkiye Jokey Kulübü kurulmuş ve bu tarihten sonra at yetiştiriciliği ve jokey yetiştirilmesine başlanmıştır. O tarihten bugüne kadar bu olay devam etmiştir.

JOKEY OLMAK İÇİN 1.ADIM :

Jokey olmak için yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle boyunuzun 155 cm.den kısa olması gerekir. 130 cm. altında olanlar da tercih edilmez. Yani boyunuzun 130-155 cm. arasında olması gerekir. Kilonuzun da 45-50 kilo arasında olması gerekir. 35 kilonun altındakiler de tercih edilmez. Jokeylerin kilosu ne kadar az olursa üzerine binilen atlar o kadar hızlı gidebilirler. Bu özellikleri sağladıktan sonra 8 yıllık jokeylik okul eğitimini almalısınız. Ayrıca 17 yaşından küçük olmanız gerekir. Bu şartları sağladığınız taktirde diğer şartlara geçebilirsiniz.

JOKEY OLMAK İÇİN 2.ADIM :

Her yıl Kasım ayında Türkiye Jokey Kulübünün İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Elazığ hipodromlarında eğitim verilmektedir. Yanınızda veliniz de olmak şartıyla buralara başvuru yapmanız gerekir. İlk yapacağınız başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanızdır. Formu doldurduktan sonra 1 adet vesikalık fotoğraf, 1 det nüfus fotokopisi ve 1 adet noter tasdikli mezuniyet belge fotokopisini forma eklemelisiniz. Aralık ayında başvuranların sınavları başlar. Sınavlar yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşur. Yazılı sınavdan başarılı olmak için 100 tam puan üzerinden en az 60 almanız gerekir. Yazılı sınavda başarılı olanlar sözlü sınava girmeye hak kazanırlar. Sözlü sınavda da başarılı olanlar Ocak ayı içerisinde başlayan eğitimlere katılmaya hak kazanırlar.

JOKEY OLMAK İÇİN 3.ADIM :

Sözünü ettiğimiz jokey eğitimi 2 yıl devam etmektedir. Bu 2 yıllık eğitim süreci sonunda başarılı olanlara sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile at binmeye başlıyorsunuz. 100 yarış kazandığınızda ise jokey oluyorsunuz. Jokey olana kadar bindiğiniz yarışlarda apranti adı ile anılırsınız.

JOKEY OLDUĞUNUZDA NE KADAR KAZANIRSINIZ ?

Jokeylerin belirli bir sabit maaşları yoktur. Ancak bazı başarılı jokeyler at sahipleri tarafından verilen 3000-5000 TL arasında maaş alabilmektedirler. Genellikle tüm jokeyler ve aprantiler kazandıkları veya dereceye girdikleri yarışlara göre prim alırlar. Bu prim kazandıkları veya dereceye girdikleri yarış ikramiyesinin % 10’udur. Yarışlarda ikramiyeler her koşuda ayrı olarak belirlenir. Yarışı birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü bitirenler belirli yüzdelerde ikramiye kazanırlar. İkramiyenin % 10 ‘u jokey tarafından alınır. İkramiyenin % 75’i at sahibi tarafından alınır. Geriye kalan % 15’lik kısım belli oranlarda antrenör, setis ve vergilere gider.

Eskiden ülkemizde haftada bir veya iki gün at yarışı düzenlenirdi. Son zamanlarda hipodrom sayılarının artması sonucu neredeyse her gün belli şehirlerde at yarışı düzenlenir. Ayrıca eskiden yarışların ikramiyeleri de oldukça azdı. Şimdi hem yarış ikramiyeleri oldukça tatminkardır hemde çok sık at binme şansına sahip olunabilir. Bir Gazi koşusu gibi koşunun önemine göre ikramiyeler çok büyük rakamlara ulaşabilir.

Tüm bunlardan da anlaşılacağı gibi jokeylerin geliri kazandıkları yarışlara bağlı olmakla birlikte oldukça yüksektir. Fiziki açıdan uygunsanız çok para kazanmak için ideal bir meslektir.

Son yıllarda ünlü jokeylerimiz özellikle arap ülkeleri başta olmak üzere yurt dışında da at binmektedirler. Tabi yurt dışındaki bu yarışların ikramiyeleri dolar üzerinden olduğundan oldukça yüksek rakamlardır.