Katar'da Yaşam, Çalışma Hayatı ve İş İmkanları - Paraloji
 • GRAM ALTIN
  271,75
  % -0,40
 • $ DOLAR
  5,7884
  % 0,62
 • € EURO
  6,4038
  % 0,17
 • £ POUND
  7,6197
  % 0,50
 • BITCOIN
  43358,287
  % -0,28
 • ETHEREUM
  856.72
  % 0,06
 • PETROL
  64,37
  % 1,55
 • BIST 100
  108.869
  % 0,19

Katar’da Yaşam, Çalışma Hayatı ve İş İmkanları

Katar’da Yaşam, Çalışma Hayatı ve İş İmkanları

Katar, tarihi 1559 lere dayanan, 3 Eylül 1971’de ise bağımsızlık ilan ederek monarşi yönetimine geçen Arap yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alan bir devlettir. 3 milyona yakın nüfusu vardır. Bu nüfusun %15 ini Katarlı Araplar oluştururken, %85 ise göçmenlerden oluşur.

İklim olarak genellikle çöl ilkimi hakimdir. Kışlar ılık, yazlar ise çok sıcak ve kurak geçer. Kayıtlarda bitki örtüsü yoktur yazmaktadır.

Milli geliri 2017 rakamlarına göre 166.3 milyar dolardır. Kişi başına ise 60.804 Dolar düşmektedir.

2022’de Dünya Kupasına da ev sahipliği yapacak olan Katar, hızla büyüyen ve büyümekte olan bir ekonomiye sahiptir. Ülke önemli bir doğalgaz ve petrol ihracatçısıdır. Zenginliğinin nedeni bu rezervlerdir.

Katar’da Yaşam Nasıldır? Katar’da Yaşam Pahalı mı?

Katar halkının neredeyse tamamı Müslümandır ve ülkede Arapça konuşulmaktadır. İslam dini ülkeye egemen olsa da çok katı bir şekilde uygulanmamaktadır. Yine de özellikle yabancılar için zorlayıcı olabilmektedir.

Katarlı kadınlar genellikle siyah bir tunik giyerler. Gençler ise kot pantolon, tshirt, elbise gibi kıyafetler giyebilmektedir.

Yaz ayı Nisan ayından itibaren etkilerini göstermeye başlar. Ülkede hava sıcaklığı gölgenin altında bile 40 derecenin altına düşmemektedir. Ülke o kadar sıcaktır ki yılda en fazla 3 ay dışarıda gezme imkanı vardır. Çarşı kavramları yoktur. Her yer klimalı AVM ler ile doludur.

Ülkede ceza sistemi çok ağırdır. Hırsızlık, dolandırıcılık hatta trafik cezaları bile o kadar yüksektir ki suç işlemeye cesaret edemezler. Ülkede suç oranı neredeyse yoktur.

Ülkenin insanı her ne kadar sıcak kanlı olsa da, parasal bolluğun getirdiği bir görgüsüzlüğe sahip olabiliyorlar. Ülkede tamamen batı hayranlığı mevcuttur. Erkekler genellikle Alışveriş merkezlerinden ve kafelerden çıkmamaktadırlar. Lüks arabalar ile gezmekte ve sürekli nargile tüketmektedirler.

Ülke inanılmaz derecede pahalıdır. Kiralık ev isterseniz en uygun evler 2000 dolardan başlamaktadır. Giyim alışverişi yapmak ise ayrı bir dert. Fiyatlar oldukça yüksektir. Toplu taşıma sistemi kısıtlıdır. Mecburen araba kiralamak veya taksi tutmak zorundasunuz. Uber de seçenekler arasında.

Katar’da Çalışmak ve İş İmkanları

Katar, Dünya’nın şantiyesi gibidir. Özellikle 2022’deki Dünya Kupası ülkedeki yatırımları ve inşaatları hızlandırmıştır. İnşaat, doğalgaz ve petrol sektörleri önemli işverenleri barındırır.

Yurt Dışında Eleman Arayan Şirketler

Hedefiniz yurt dışında yaşamak, yurt dışında para kazanmak ise yurt dışında çalışan ve Türk eleman arayan şirketler mevcuttur. Çalıştıkları yer ülkemizin dışında olduğu için sürekli çalışan değiştirmekte ve devamlı olarak eleman ilanı vermektedirler. Bu tür şirketlere başvurarak, yurt dışında çalışma imkanınızın ve isteğinizin olduğunu belirtebilirsiniz. Türkiye'de yurt dışında eleman arayan şirketler genellikle Türk şirketleridir. Bu şirketlerin yurt

İlgili İçerik

Katar’da çalışmak diğer ülkelere göre kolay değildir. Bunun sebebi ise, fakir ülke insanlarının ülkeye akın etmesidir. Bu ülkelerden gelen vasıfsız çalışanlar oldukça düşük ücretlere çalışmaktadır ki, biz Türkler için yurt dışına gitmeye değmeyecek rakamlar önümüze gelmektedir. Hintli, Filipinli, Nepalli işçiler aylık 200 dolara çalışmaktadır. Bu nedenle Türkiye’den katara vasıfsız işçi gitmemektedir.

Türkiye’den giden çalışanlar genellikle kalfa, usta, tesisatçı, elektrikçi, amir, ustabaşı, mimar, mühendis, dönerci, kuaför, aşçı gibi belli bir vasfa sahip olan kişilerdir.

Taksi şoförleri ise genellikle Hintlilerden oluşmaktadır.