• AMERIKAN DOLARI
  6,7368
  % 1,81
 • € EURO
  7,3003
  % 1,07
 • £ POUND
  8,2747
  % 0,35
 • ALTIN (TL/GR)
  350,19
  % 2,06
 • ALTIN (ONS)
  1.617,37
  % 0,34
 • BITCOIN
  45579
  % 1,07
 • ETHEREUM
  964.92
  % 2,51
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

Kırgızistan’da Çalışmak, Yaşam Şartları ve Asgari Ücret

Kırgızistan’da Çalışmak, Yaşam Şartları ve Asgari Ücret

Kırgızistan nüfusu 5 milyondan biraz daha fazladır. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’tir. Bişkek ülkenin en büyük şehridir ve ülke nüfusunun % 20’si başkentte yaşar.

Kırgızistan ekonomisi tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Ülkede kişi başı yıllık gelir 2.200 $ kadardır.

Kırgızistan 1991 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Ülkede konuşulan diller Kırgızca ve Rusça’dır. Dilleri Türkçe’ye yakındır, hatta bazı kelimeler Türkçe ile aynıdır.

Kırgızistan’da ağırlıklı olarak islam dini yaygındır. Rusya hegamonyasının hakim olduğu zamanlarda ise Ateizm yaygındı. Bu sebeple Ateistler de yaygındır.

Ülkenin topraklarının büyük bir bölümü doğa ile iç içe ve dağlıktır. Kırgızlar keçe çadırlarının içerisinde yaşar ve çok iyi ata binerler. Kırgızlar genellikle çekik gözlü ve canayakın insanlardır. Evin reisi erkektir ve genellikle hayvancılıkla uğraşırlar.

KIRGIZİSTAN NEREDEDİR ?

Kırgızistan Orta Asya’da bulunur. Komşu ülkeleri kuzeyde Rusya, Doğuda Çin, Batıda Özbekistan, Güneyde Tacikistan’dır. Kırgızistan’ın meşhur Tanrı dağları ve Bu dağların arasındaki doğal güzelliği muhteşem gölleri nedeniyle İsviçre’ye benzetilir. Ülkedeki Issık gölü bilinen en büyük dağ gölüdür.

KIRGIZİSTAN İÇİN VİZE GEREKLİ Mİ?

Kırgızistan vize uygulaması olmayan bir ülkedir. Kırgızistan’a gitmek istiyorsanız otel rezervasyonu yaptırıp , uçak bileti almanız yeterlidir. Kırgızistan’a giden Türkler için ilk durak başkent Bişkek’tir. Bişkek Türkiye ile kıyaslandığında hiç de pahalı bir şehir değildir. Örnek verecek olursak 5 $ ücretle bir gece konaklayabilirsiniz.

KIRGIZİSTAN’DA HAYAT PAHALI MI ?

Kırgızistan’ın para birimi Kırgızistan Somu dur. 1000 Kırgızistan somusu 14 $ civarındadır. Türkiye ile bazı fiyatları kıyaslarsak :

Ortalama bir yemek yemek ülkemizde 20 lira iken Kırgızistan’da aynı yemek 12 liraya gelir.

Mc Donalds Menülerinden Türkiye’deki 15 liralık menü Kırgızistan’da 8-9 lira civarındadır.

Hayvancılık yaygın olduğundan etin kilosu 19-20 lira civarındadır.

Türkiye’de ulaşım bedeli ortalama 2,5-3 lira civarında iken Kırgızistan’da 0,50 liradır.

Kırgızistan’da benzinin litresi de 2,2 liradır.

Araç kiralama bedelleri ise ( şöförlü ) günlük 25 $ dır.

KIRGIZİSTAN’DA GEZİLECEK VE İŞ BULUNACAK YERLER


İlk başta başkent Bişkek ve Oş olmak üzere, Issık gölü, Karagöl ve Celalabad önemli merkezlerdir. Huzurlu bir hayat için köyleri tercih edebilirsiniz.

KIRGIZİSTAN’A GİTMEK NE KADAR ?

En uygun uçak fiyatları 600 – 2000 lira arasındadır. Konaklama için otel yerine ev kiralarsanız daha ucuza kalmış olursunuz.

KIRGIZİSTAN’DA TÜRKLER İÇİN YAŞAM

Kırgızistan’ın 7 bağımsız Türk Devletlerinden biri olması, yaşayanların çoğunluğunun müslüman ve Türk olması, yaşamın ucuz olması, yemek ve kültürel yakınlığımızdan dolayı çok tercih edilen ülkelerdendir.

Kırgızistan’da iş veya eğitim amaçlı gelmiş bir çok Türk ile karşılaşırsınız. Kırgızlar Türkleri dost olarak görürler, bu sebeple oldukça rahat yaşayabilirsiniz.

Kırgızistan’da hayat oldukça ucuz olduğu için ayda 150 dolar civarındaki bir gelirle ortalama bir hayat yaşayabilirsiniz.

KIRGIZİSTAN’DA TÜRKLER İÇİN İŞ İMKANLARI :

Kırgızistan’da iş kurmak istiyorsanız oldukça düşük maliyetlerle işinizi kurabilirsiniz. Öncelikle Kırgızistan’da yaşayarak tecrübe edinmenizi ve ona göre iş imkanlarına kakar vermenizi öneririz.

Kırgızistan’da işçi ücretleri ortalama 240 $ civarında olduğu için firmalar yatırım için burayı tercih etmektedirler. Önemli pozisyonlarda iş bulursanız veya teknik personel olarak 1000 $ civarında para kazanabilirsiniz.

Usta , usta başı, şef gibi çalışırsanız alacağınız ücret 700-1000 $ arasındadır. Mühendis ve mimarlar ise 4000-5000 $ civarında para kazanabilirler.

Kırgızistan’daki Türk firmalarında çalışmak istiyorsanız internet üzerinden pek iş imkanına rastlayamazsınız. Kırgızistan’da iş yapan firmalara direk olarak başvurursanız daha çabuk sonuca ulaşırsınız.

KIRGIZİSTAN’DA OTURMA İZNİ VE ÇALIŞMA İZNİ ALMAK :

Kırgızistan’da çalışmak veya eğitim almak istiyorsanız önceden vize almanız gerekir. Standart olarak alacağınız 30 günlük turistik giriş ile burada iş kurmanız veya çalışmanız olanak dışıdır.

Kırgızistan’da çoğu sektörde boşluklar olduğundan iyi bir gözlem yaparak oldukça yüksek gelir elde edeceğiniz kendi işinizi kurabilirsiniz.