• AMERIKAN DOLARI
  6,7368
  % 1,81
 • € EURO
  7,3003
  % 1,07
 • £ POUND
  8,2747
  % 0,35
 • ALTIN (TL/GR)
  350,19
  % 2,06
 • ALTIN (ONS)
  1.617,37
  % 0,34
 • BITCOIN
  45480
  % -1,82
 • ETHEREUM
  953.18
  % -1,13
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır? (Detaylı Anlatım)

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır? (Detaylı Anlatım)

KOSGEB iş planı hazırlamak, iş kurmak isteyenlerin önünde ve aşılması gereken detaylı bir süreçtir.

KOSGEB iş planının detaylı olarak hazırlanması gerekmektedir. Çünkü KOSGEB hibe ve kredi vermeden önce girişimcinin amacını hedefini vizyonunu ortaya koymasını beklemektedir. Her yapılan rastgele başvurularla girişimciye hibe ve kredi verilmez. Ancak istihdam yaratma potansiyeli yüksek olan gelir getirme potansiyeli iyi olan iş fikirleri daima destek görür. Ancak bunun için de iş planı dosyasının iyi hazırlanması gerekir, öncesinde de çok iyi bir araştırma yapılması gerekir.

Bu araştırma neleri kapsar bu konuya da değinmeniz gerekiyor. Girişimci olarak yapmak istediğiniz işin piyasada talebi olmalıdır! Rakipleriniz bu talebi karşılamakta zorluk çekmelidir ve siz de rakiplerinizin bu kusurlarını kapatacak yeni bir hizmet ortaya koyabilmelisiniz ki rakiplerinize karşı güçlü bir duruş sağlayabilesiniz. Bu konuda şu deyimi de hatırlamamız gerekiyor; Müslüman mahallesinde hiç talep edilmeyen salyangoz satmak iyi bir girişim veya iyi bir iş fikri değildir. Çevrenizdeki potansiyel müşterilerinizin neye ihtiyaç duyduğunu ön araştırma ile ortaya koymalı ve onlara rakiplerine oranla daha iyi hizmet verebilecek bir konsept oluşturmanız gerekir. Bu çalışmayı da KOSGEB iş planı dosyasında açıklamanız gerekir. Kosgep iş planı KOSGEB sitesinin sayfasından kolaylıkla indirilebilecek bir PDF dosyası olarak görünür. Bu dosyada iş planının süreci boyunca neler yapmanız gerektiğini aşama aşama soran sorular sistematik olarak yerleştirilmiştir.

KOSGEB İş Planı

Girişimcilik Kursu Almış Olmak Gerekiyor

KOSGEB iş planı indirilmeden önce KOSGEB tarafından verilen girişimcilik kurslarına katılmış olmak ve bu kursları başarıyla bitirmiş olmak gerekiyor. Zaten bu süreçte girişimci kişi kursu alırken, gelişen ufkunun getirdiği yeni düşünceler ve fikirlerle nasıl bir iş bulacağını kafasında tasarlanmış olmalıdır. Bu aşamadan sonra KOSGEB iş planı indirilir ve doldurmaya başlanır. Dolduracağınız bu dosyayı inceleyecek olan komisyon üyelerinin kafalarında hiçbir soru işaretinin kalmaması önemlidir, onların beklentisi sizin kuracağınız iş çerçevesinde iyi bir istihdam yaratacak bir iş planını oluşturmanızdır. Bu izlenimi komisyon üyelerine vermeniz 1. önceliğiniz olmalıdır.

KOSGEB İş Planı Örneği

KOSGEB İş Planında Neler Var?

KOSGEB iş planı 1 sayfasında girişimcinin adı ve soyadı yazılarak dosya doldurmaya başlanır, girişimcinin bilgileri girildikten sonra iş fikrinin kısa bir tarifini yapmanız gerekir. Örnek vermek gerekirse bir tekstil firması açmak istiyor olabilirsiniz. Bu örnek üzerinden giderek biraz daha açıklayıcı bir KOSGEB iş planı oluşturalım.

Tasarlanan iş fikrinin bir Tekstil firması açmak olduğunu düşünelim, bu işi toptan veya perakende yapmak isteyebilirsiniz. Tekstil ürünleri bilindiği gibi binlerce çeşide ayrılır bütün çeşitleri barındırmak mümkün değildir. Bu nedenle belli bir ürün grubu üzerinde yoğunlaşmak mantıklı olacaktır. Örneğin bornoz nevresim takımları havlu, havlu takımları gibi bir ürün grubunu seçebilirsiniz. Bunları toptan olarak sattığınızı düşünelim, satış yapacağınız ilde bu işi yapan firmaları önceden araştırmış olmanız gerekiyor. İşletmenizin bu iş etrafında nasıl bir vaziyet alacağı nasıl bir görev üstleneceği önemlidir. İşletmeniz bu ürünleri üreten firmalarla tüketici arasında bir köprü görevi görebilir, isterseniz sadece perakende satış yapabileceğinizi belirtebilirsiniz.

İş fikrinin kısa tarifinde bu bilgileri net olarak vermeniz gerekir yine bu örnek üzerinden gidecek olursak iş kurma sürecinin nasıl olacağını anlatmanız gerekiyor. Bunu da bir sayfada açıklayıcı bir şekilde anlatacaksınız. Satışını gerçekleştireceğiniz bu ürün grubu için bir ofisiniz olmalı, bu ofisiniz üretici ile alıcılar veya tüketiciler arasında bir aracı olacaktır. Ayrıca nakliye yapabilmeniz için bir araç ve ürünleri barındırabileceğiniz bir depo alanınız olmalıdır. İşletmenin bu sektörde iş yapan firmalarla sıkı bir iş ilişkisi kurması gerekir. Bu amaçla firmanızın iyi bir reklama ihtiyacı vardır. Dolayısıyla iş kurma sürecinde iş fikrinize uygun olacak bir büro açmanız, depo kiralamanız ve nakliye için bir araç satın almanız, akabinde bulunduğunuz ildeki bu ürünleri perakende olarak satan kişilerle ilişki kurmanız, genel olarak iş kurma sürecinin aşamaları olacaktır.

KOSGEB İş Planı 2. Bölüm

İkinci bölümde girişimcinin kişisel özelliklerine de değinmeniz gerekiyor. Bu bölümde girişimcinin kişisel bilgileri olan telefon numarası adres isim soy isim faks numarası doğum yeri medeni durumu doğum tarihi ve ikinci tabloda mezun olduğu eğitim kurumu, mezuniyet tarihi, çalıştığı alanlar gibi bilgiler bulunmalıdır. Böylece dosyanızı inceleyen komisyon üyeleri sizin hakkınızda bir fikir sahibi olacaktır. İş deneyimleriniz bu işle ilgili midir yoksa bu işle ilgili herhangi bir sponsor ya da ortak alacak mısınız? Bu konu da önemlidir. Varsa deneyimleriniz hakkında bilgi vermeniz gerekir.

İş Fikrini Seçme Nedeni

Bir diğer tabloda bu İş fikrini neden seçtiğinizi açıkça ortaya koymanız lazımdır. Seçmiş olduğunuz bu tekstil alanında ne gibi eksiklikler gördüğünüzü ve bunlar nasıl tamamlayacağınızı birkaç cümle ile ifade etmeniz gerekir. Bu aşamadan sonra girişimcinin hedeflerine değinmeniz gerekiyor. Mesela işinizi kurduğunuz ilk yılda ne kadar para kazanmayı düşünüyorsunuz? Ulaşmayı planladığınız hedefiniz nedir?

KOSGEB iş planı hazırlanırken şirketin kuruluşunun 1. yılı ikinci yılı 3. yılı ve 5. yılına kadar bütün vizyonu görebilmeniz gerekiyor. Zaten girişimci bu yeteneklere sahip kişidir ve bu yetenekleriyle, cesaretiyle ve öngörüleri ile normal insanlardan ayrılır. Yeryüzünde bugüne kadar gelmiş geçmiş yerli ve yabancı tüm iş girişimcilerinin ortak noktası, en karanlık anlarda bile cesurca ileri atılmaları başkalarının görmediği vizyonları görebilme yetenekleri, cesaretleri azim ve kararlılıkları hep bu girişimcileri öne taşımıştır. Girişimcilerin hemen hepsi istisnasız bir şekilde başarılı olmaya odaklıdır ve tüm engelleri aşma enerjileri vardır. Fakat her girişimci mutlaka başarılı olacaktır şeklinde bir kural ya da kaide yoktur. Bunun içinde şans faktörü de vardır. Ancak yüksek ihtimalle girişimci kişi başarısız olduğu ve darbe yediği ilk süreçte hemen dağılmaz, tekrar ayağa kalkar ve tek başına da kalsa dahi yoluna devam eder. Başarı onu takip ettikçe, etrafında kalabalıklar da oluşmaya başlar.

Büyük başarılar bu şekilde elde edilir. Hiç kimse gelecekte başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmamıştır, elde edilen her başarının arkasında büyük bir azim, çalışma başarı inancı, harekete geçme, fırsatları değerlendirme gibi faktörler vardır. Bu amaçla girişimci kişi önünü mutlaka görebilmelidir. Girişimciliğin hedefleri kısa dönemli, orta vadeli ve uzun dönemli olarak bu dosyada açıklanmalıdır. Bu bilgiler Kosgeb iş planı dosyasında tablolar halinde yazılmalıdır

İşletme Kuruluş Planı

KOSGEB iş planı dosyasında bir diğer dikkat edilmesi gereken ve doldurulması gereken alan, kuracağınız işletmenin temel nitelikleri ve kuruluş dönemi planıdır. Örneğin kuracağınız şirketin yasal statüsü ne olacaktır? Bu soruya cevap vermeniz gerekiyor! Genel olarak ilk defa kurulan şirketler Limited Şirketi olarak kuruluyor. LTD Şirketinin kurulabilmesi için en az iki kişinin ortak olması şartı aranır. Daha sonra işler büyüdükçe bu statü çıtası yükseltilir.

Ortaklık Yapısı

İş planı dosyasının 3. bölümünde kurulacak ortaklığın yapısı hakkında bilgi verilecektir ve bir tablo oluşturulacaktır. Bu tabloda ortakların kim oldukları ve yüzde kaç ortaklık paylarının olduğu bilgisi yer almalıdır. Ayrıca bu ortakların, kuracağınız işletmeye ne gibi katkılarının olacağını da birer cümle ile açıklamanız gerekir. Ortağınız Melek yatırımcı mıdır? sponsor mudur, ya da bu işlerden çok iyi anlayan ve bağlantıları olan aktif olarak çalışacak birisi midir, bu soruları cevaplandırmanız yararlı olacaktır.

İzinler ve Ruhsatlar

Bir sonraki aşama işinizi kurarken alacağınız izinler ruhsatlar ve diğer resmi dokümanlara yer vermeniz gerekiyor. Bu bilgileri de daha küçük bir tablo ile oluşturabilirsiniz. Örneğin işyerinizi açma ruhsatını nereden alacağınızı ve kaç günde alabileceğinizi yazacaksınız. Diğer satırda ticari faaliyet iznini Ticaret Odasından alacağınızı ve bunun 3 gün süreceğini yazabilirsiniz. Şirket sözleşmelerinin noterden alındığını biliyorsunuz onu da bir veya iki günlük süreçte alınabileceğini ifade edebilirsiniz. Vergi kayıt işlemleri Vergi Dairesinde yapılmaktadır. Bunun da 3 günlük bir zaman alacağını yazabilirsiniz. Şirket kuruluş izni için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan İzin almanız gerekir. Bu iznin de 1 hafta süreceğini belirtebilirsiniz.

İş Fikrinin Talebi ve Özellikleri

KOSGEB iş planı 4. kısmında iş fikrinin piyasadaki ve talep özellikleri hakkındaki araştırma sonuçları verilmelidir, bu iş fikri hangi iş sektörüne aitse o sektör hakkında ve o sektörlerin özellikleri hakkında bilgi verilebilir. Yine kurulacak olan bu yeni işletmenin ilişki kuracağı müşteri potansiyeli, ürün girdi ve işgücü piyasaları hakkında kısa birkaç cümle ile bilgi verilmelidir. Ürünü sunacağınız bölgede bir müşteri kitlesi profilini de çıkarmanız soru işaretlerini ortadan kaldıracaktır. Hitap ettiğiniz müşteri kesiminin özellikleri nelerdir? Harcama potansiyelleri nelerdir? Bunun gibi soruları cevaplandırabilirsiniz. Ayrıca hitap edeceğiniz bölgedeki rakiplerinizin nasıl çalıştığı hakkında 3-4 cümle yazı yazmanız yararlı olabilir. Son bölümde ise bu ürünlerinizi müşterilere nasıl tanıtacağınızı anlatacak faaliyet tablosu oluşturabilirsiniz. Örneğin ürün ve firma tanıtımını şekilde yapacağınızı açıklayabilirsiniz! Sosyal medya internet sayfası, yerel radyo ve televizyon, ulusal radyo ve televizyon kanalları, gazeteler afişler billboardlar hakkında geniş bir reklam çalışması yapacağınızı ifade edebilirsiniz.

İşletme Pazarlama Planı

5. bölümde ise işletmenizin pazarlama planını ifade eden birkaç bilgi paylaşmanız gerekiyor, satış ve pazarlama aşamasında temel hedeflerinizi açıklamanız, ilk yıl sonunda ulaşacağınız satış potansiyeli hakkında sayısal değerler vermeniz gerekiyor. Yine bu bölümde müşteri gruplarınız hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. Bu müşteri grupları nasıl işletmeler olacaktır? Onlarla bağlantınız yapılmış mı yapılmamış mıdır? Bu bilgiyi de belirtmeniz gerekiyor. Bu bölümü ilgilendiren bir diğer bilgi ise müşteri potansiyelinizin büyüklüğü ve harcama özellikleridir.

Örneğin siz havlu ürünleri satan işletmenizi kurduktan sonra, rakip firmalara yönelik alacağınız önlemler hakkında ve genel olarak rekabete yönelik olarak alacağınız önlemler hakkında bilgi vermelisiniz. Rakiplerinizin sizin firmanızı alt etmesi için hizmet ve ürün kalitesini artırması sizin için bir tehdit olabilir. Bununla nasıl baş edeceksiniz? Rakipleriniz ürünlerini ne şekilde pazarlıyorlar. Rakipleriniz hangi vadelerde ne tür kolaylıklar sağlıyorlar? Kuracağınız bu yeni şirketin rakipleri karşısındaki zayıf noktaları nelerdir, avantaj ve dezavantajlarını ifade eden liste şeklinde yazılmış bilgiler vermeniz yararlı olacaktır.

Tahmini Satış Planı

Yine bu bölümde işletmenin tahmini satış planına yer vermeniz gerekiyor, günlük aylık yıllık satış tahminlerini gösteren gerçekçi bir tablo oluşturmanız gerekiyor. Bu bölümde işletmenizin 2. ve 3. yıllarda ne kadar gelişeceğini ve nasıl satış yapabileceğinizi ifade eden gerçekçi tablolar oluşturmalısınız. 1. yılda 2. yılda 3. yılda böyle aylık ve yıllık olarak satış performansınızı gösteren tablolar ufuk açıcı olacaktır. Satacağınız ürünü uygun fiyatlarla satmanız birinci hedefiniz olmalı! Buna göre bir politika geliştirmeniz gerekiyor ve bu politikayı 2 cümle ile komisyon üyelerine anlatmamız gerekiyor.

Piyasadaki fiyatla aynı fiyata ürün satmaya kalkışırsanız müşteriler sizden almak yerine eskiden iş yaptıkları tedarikçilerle çalışmaya devam etmeyi tercih edeceklerdir. Aracı firmalardan ürün aldığınızda daha pahalı alacaksınız ve satışınız da buna göre daha pahalı olacaktır. Bu nedenle alış yapacağınız firmaları çok iyi seçmeniz gerekiyor. Şu anki güncel ürünlerin alış ve satış fiyatları hakkında iyi bir araştırma yapmış olmanız önemlidir. İşin acemisi olmadığınızı yansıtmalısınız. Bunu iş dosyasının bu bölümünde ifade edebilirsiniz.

Ürünlerin Müşteriye Ulaştırılması

Bir diğer önemli nokta da şudur: Hedef kitleye ürünlerinizin ne şekilde ulaştıracağınız konusu… İşletmenizin pazarlama çalışmaları ve müşteri kitlesi açısından yerleşim yeri ne çeşit özelliklere sahip olmalıdır? Bu konuda bilgi vermeniz gerekiyor. Satmak ve Kar etmek için aldığınız ürünleri müşterilere ulaştırmak için hangi dağıtım kanallarını ve hangi iletişim kanallarını kullanacağınızı ifade eden birkaç cümleyi yazmanız beklenir. Bu araçların temini için gerekli olan parayı nereden sağlayacaksınız?

Reklam ve tanıtım çalışmaları için ayıracağınız bütçe hakkında bilgi verdikten sonra tanıtım ve reklam çalışmalarının bu ürünün sirküle edilmesinde nasıl bir katkısı olduğunu bir iki cümleyle açıklamanız yararlı olur. Diğer aşamada kuracağınız işletmenin pazarlama çalışmalarını gösteren aktivite planına yer vermenizde yarar var bunu aylık bir tablo şeklinde oluşturabilirsiniz.