• AMERIKAN DOLARI
  6,7368
  % 1,81
 • € EURO
  7,3003
  % 1,07
 • £ POUND
  8,2747
  % 0,35
 • ALTIN (TL/GR)
  350,19
  % 2,06
 • ALTIN (ONS)
  1.617,37
  % 0,34
 • BITCOIN
  45636
  % 0,12
 • ETHEREUM
  964.1
  % 0,94
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

Kredi Puanı (Notu) Sorgulama

Kredi Puanı (Notu) Sorgulama

Kredi Notu (Puanı) özellikle kredi başvuru yapacak kişilerin aklından çıkmayan ve sürekli yükseltmeye çalıştıkları bir nevi bankaların gözündeki itibar puanıdır. İşte Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır ? isimli yazımız.

Kredi notunuzu öğrenmek için birden fazla yol mevcuttur. Kredi notu Merkez Bankası verilende yer almaktadır. Yani Merkez Bankası’nın kredi notu sorgulamasına ulaşabilmek için Kredi Kayıt Bürolarının aracılığına ihtiyacınız var.

Kredi Notunuzu (Puanınızı) merak ediyorsanız. İlk düşüneceğiniz adres Bankalar veya Findeks olacaktır. Banka’dan öğrenmek isterseniz bireysel müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz. Ayrıca bankaların internet şubelerinden ufak bir ücret karşılığı öğrenme imkanınız mevcut.

Findeks üzerinden öğrenmek istersenizde, kendi internet sitesi üzerinden bu işlemi yapabilir ve detaylı özetinizi görebilirsiniz. Findeks’e kayıt için cep telefonunuz gereklidir. Üyelik işleminizi gerçekleştirdikten sonra sistemde kredi notunuzu ve güncel borçlarınız gibi bilgileri detaylarıyla görebilirsiniz. Hatta kredi puanınıza göre bankalardan kredi alıp alamayacağınızı bile görebilirsiniz.

Findeks, geliştirdiği mobil uygulama ile bu hizmeti daha pratik bir halde sunuyor. Uygulamaya Android veya iOS uygulama marketlerinden erişebilirsiniz.

Son olarakta Cepten SMS ile Kredi Puanı Sorgulama imkanına sahibiz. Bu iş için Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom hatlarından birine sahip olmamız gerekiyor. TC Kimlik numaramızı yazıp boşluk bırakıp Adımızı ve soyadımızı yazarak 1122 e göndermemiz gerekiyor. Birkaç dakika içerisinde kredi notumuz mesaj olarak iletilecektir. Ancak bu işlemin 9 TL civarında bir ücreti bulunmaktadır.

Ücretsiz Kredi Puanı Sorgulamak için yapabileceğimiz pek bir şey yok ancak bankalar ilk defa kredi notunu öğrenecekler için bir defaya mahsus bu işlemi ücretsiz yapabiliyorlar.