• AMERIKAN DOLARI
  7,6689
  % -0,71
 • € EURO
  9,0202
  % -0,52
 • £ POUND
  9,9427
  % -0,46
 • ALTIN (TL/GR)
  467,49
  % 0,13
 • ALTIN (ONS)
  1.897,09
  % 0,62
 • BITCOIN
  83021
  % -0,59
 • ETHEREUM
  2783.02
  % 0,47
 • BIST 100
  1.145,24
  % 1,96

Küba’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Küba’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Küba yani resmi adıyla Küba Cumhuriyeti , klasik arabaları, nostaljik bir hava yaratan sokakları, tarihi dokuyu hala üzerinde taşıyan yapıları ve puroları ile tanınan Karayibler de bulunan bir ada ülkesidir. Küba’yı gezerken sokaklarda şarkı söyleyen, dans eden insanlara rastlamanız son derece doğaldır. Dünya’nın en meşhur puroları da Küba’da üretilmektedir.

Küba nüfusu İspanyol göçmenler, Afro Kübalılar, Çinliler ve Avrupa – Afrika karışımı insanlardan oluşur. Derisinin rengi ne olursa olsun ırkçılık yapılmayan tek ülkedir. Küba’nıın ulusal sembolleri tek yıldızlı bayrak, Bayamo marşı ve kraliyet palmiyesi armasından ibarettir. UNESCO nun yaptığı araştırmaya göre en çok görülmek istenen ülkeler sıralamasında ilk sırada Küba yer alır.

Uygulanmakta olan yasal ambargo sebebiyle ABD bankalarının kredi kartları Küba’da kullanılmaz. Ayrıca Küba’da banka yoktur.

Küba’dan ülkemize direk uçuş vardır. Ayrıca Avrupa, Amerika ve Kanada üzerinden ülkemize aktarmalı uçuşlar da vardır.

Küba

KÜBA’NIN BAŞKENTİ VE ÖNEMLİ ŞEHİRLERİ

Küba 14 ayrı bölge ve1 belediyeden oluşur. Küba’nın başkenti ve en büyük şehri Havana’dır. Diğer önemli şehirleri Santiago de Cuba, Trinidad, Varadero, Santa Clara, Santa Domingo, Pinar del Rio ve Cienfuegos’ dur.

KÜBA NEREDEDİR

Küba karayiblerde bulunan bir ada ülkeidir. Yengeç Dönencesinin başında ve Meksika körfezinin girişinde bulunur. Komşuları Kuzeyde Amerika Birleşik Devleti, Batısında Meksika ve Bahamalar, güneyinde Cayman adaları ve Jamaika, güneydoğusunda ise Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’ dir.

KÜBA’NIN RESMİ DİLİ VE DİNİ İNANÇ

Küba’nın resmi dili İspanyolcadır. Ancak turistik yerlerde ve özellikle otelerde İngilizce yaygın olarak konuşulur.

Küba anayasasında devletin din anlayışı ile hiçbir hüküm yoktur. Devlet din özgürlüğünü tanır ve her dine eşit ölçüde saygı duyar. Küba Cumhuriyetinde dini kurumlar devletten ayrıdır.

KÜBA EKONOMİSİ VE SOSYAL HAYAT

Küba ekonomisinin neredeyse tamamı devlet kontrolündedir. Üretim araçlarını hemen hemen hepsi devlet tarafından işletilmektedir. Sosyalist ülkelerde görülen devlet kontrollü bir yapı mevcuttur. Üretim olarak balıkçılık ve hayvancılık ön plandadır. Puro ve kahve üretiminde Dünya’nın lideridir.

Küba halkı sıcakkanlı ve misafirperverdir. Kökenleri İspanya ve Afrika’ya dayandığı için müzik ve dans halk için çok önemlidir. Hemen hemen her sokakta canlı müzik sesleri duyabilirsiniz. Özellikle başkent Havana’da gece hayatı çok renklidir.

KÜBA’DA ASGARİ ÜCRET VE BAZI FİYATLAR

Küba’da ortalama maaş 28 euro

250 gr. ekmek 0,2 euro

Bir litre süt 2,06 euro

Bir düzine yumurta 0,5 Euro

Bir kilo soğan 1,8 euro

Mc Donalds Menüsü 4,49 euro

330 cl. kutu kola 1,2 euro

330 cl. şişe su 0,76 euro

Bir dairenin aylık su, elektrik ve doğalgaz ücreti 12,7 euro

Bir litre benzin 1,06 euro

Merkezde bir odalı ev kirası 197 euro

Banliyöde bir odalı ev kirası 54 euro