1. Anasayfa
 2. İş Hayatı
 3. Kuveyt’te Çalışmak ve Yaşam Şartları

Kuveyt’te Çalışmak ve Yaşam Şartları

Paraloji - - 5 dk okuma süresi
41652 1

Her ülkede olduğu gibi Kuveyt Asgari Ücret mevcuttur ve maaşlar, meslek gruplarına göre değişmektedir. Ancak Kuveyt’te çalışan kişilerin çoğu yabancı ülke vatandaşı olduğu için, çalışanların geldikleri ülke şartları, istedikleri maaşları da değiştirmektedir.

Son dakika haberlerinden, gelişmelerden ve güncel analizlerimizden haberdar olmak için, bizi Telegram, Twitter hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

[lwptoc]

Kuveyt’te Hindistan, Pakistan, Avrupa, Amerika, Türkiye gibi ülkelerin vatandaşları çalışmaktadır. Aynı meslek gruplarında maaşlar göz önüne alındığında Amerika ve Avrupa vatandaşları en yüksek ücretleri almakta olup, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerin vatandaşları ise en düşük ücretleri almaktadır. Türkiye gibi ülkeler ise iki grubun ortasında kalıyor diyebiliriz.

 

Kuveyt Ekonomisi

Kuveyt, 1990 yılında Saddam Hüseyin’in kararı ile Irak tarafından işgal edilmiştir. Ardından Amerika’nın müdahalesi olmuş ve 7 ay süren savaş sonucunda tekrar bağımsızlığını ilan etmiştir. Ancak bu yaşanan olayların sonucunda ülke neredeyse yaşanılamaz bir duruma gelmiştir.

Bu dönemin ardından Kuveyt’e yardım eli uzatmak amacıyla, başta Türkiye olmak üzeri bir çok ülke, sanayi ve inşaat yatırımları yapmıştır. Bu yardımlar günümüzde de devam etmektedir. Kuveyt’in çalışan nüfusuna baktığımızda çoğu çalışanın Avrupalı veya Asyalı olduğunu görmekteyiz.

Kuveyt’te Yaşam

Kuveyt, Arabistan yarımadasında yer alması sebebiyle sıcak bir ülkedir. Yaz aylarında 50 dereceler gözükmektedir. Kışın ise ortalama 30 derecelerde seyretmektedir. Bu iklimsel şartlar, yaşamı da etkilemiş ve farklı bir kültür oluşturmuştur. Ülkemizdeki gibi sokaklarda, yollarda dükkanlar, çarşılar yok denilecek kadar azdır. Genellikle alışveriş merkezleri halk tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Kuveyt, yabancılar için diğer Arap ülkelerine göre oldukça rahat bir ülkedir. Kadınların başlarını kapatmasına gerek yoktur. Ramazan ayında oruç tutmak zorunlu değildir. Ancak iftar saatine kadar restoranlar kapalıdır.

Ülkede hiç bir dönem alkol satılmamaktadır.

Ülke geçmişinden dolayı, bir çok Amerikalı çalışana da sahiptir. Bu çalışanlar Amerikan kültürünü de ülkeye taşımışlardır. Ülkede çok sayıda Amerikan koleji yer almaktadır.

Kuveyt maddi açıdan zengin bir ülkedir. Çünkü ihracat ettiği petrol, ihracat miktarının yüzde 95’ine kadar çıkmaktadır.

Ülkenin zenginliği, gündelik yaşamı da etkilemektedir. Kazançlar oldukça yüksektir. Ancak giderler de buna bağlı olarak yüksektir. Ortalama sıradan bir evin kirası 1.200 dolardan başlamaktadır. Yiyecek, market, ulaşım, faturalar da düşünüldüğünde aylık olarak ortalama 1.500 dolar da bu ihtiyaçlara gitmektedir.

Kuveyt’te Çalışmak

Kuveyt’e genel olarak bakıldığında çalışanların çoğu yabancıdır. Özellikle Hindistan, Nepal, Bangladeş ve Türkiye’den giden işçiler mevcuttur. Çoğu çalışan işçi sınıfıdır. Ancak son dönemde Avrupalı, Amerikalı ve Türk yöneticiler de bölgeye yönelmişlerdir.

Kuveyt’e işçi olarak gitme için, orada çalışan bir firmaya girmek ve onların aracılığı ile çalışma ve oturma izni almak gereklidir. Yani kendi başınıza gidip çalışamıyorsunuz. Firmanız yok ise ülke sizden mutlaka bir kefil istiyor.

Kuveyt İşçi Maaşları

Türkiye’den giden işçiler asgari olarak 1500 dolar kazanmaktadırlar. Yeteneklerine, kıdemlerine göre bu rakam 3000 dolara kadar çıkabilmektedir.

Yönetici pozisyonunda çalışan kişilerin kazanacağı rakam ise minimum 3500 dolardan başlamaktadır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kuveyt ucuz bir ülke değildir. İşçi olarak gidilmek isteniyorsa, mutlaka çalışacağınız firma ile konaklama imkanlarını kararlaştırın. Bu durum oldukça önemlidir. Çünkü kendiniz kirada oturmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamak isterseniz, zararda bile olabilirsiniz.

Bir diğer önemli detay ise rekabettir. Ülkede kazanç, gelinen ülkeye göre bile değişebilmektedir. Mesela Hindistan veya Nepal’den gelen bir işçi ayda 400 dolara çalışmaktadır. Türklerde bu rakam 1500 dolardır. Amerikalılarda ise 3000 dolardan başlamaktadır.

Kuveyt’te Hangi İşler Yapılıyor?

Kuveyt’te Çalışmak

Kuveyt’te en önemli gelir getiren iş petrokimya sektörüdür. Petrokimya sektöründe Amerikalılar, Avrupalılar ve Araplar çalışmaktadırlar.

Türkler genellikle inşaat, hizmet ve turizm sektöründe çalışmaktadırlar.

Kuveyt’te usta, kalfa, sıvacı, demir bağlamacı, elektrikçi, tesisatçı, doğalgaz tesisatı, fayans ustası, doğrama ustası, aşçı, kebapçı, fırıncı, kuaför, şoför, tezgahtarlık gibi mesleklerde çalışabilirsiniz.

Paraloji

Türkiye'nin Finans ve Teknoloji Sitesi

  İlgili Yazılar

  1 Yorum

  1. Selçuk - -

   Çok merak ediyorum madem Kuveyt te giderler de yüksek 200 Dinara çalışan yerli halk nasıl birikim yapabiliyor?

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir