• AMERIKAN DOLARI
  7,6648
  % -0,76
 • € EURO
  9,0031
  % -0,65
 • £ POUND
  9,9120
  % -0,67
 • ALTIN (TL/GR)
  467,68
  % 0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.896,51
  % 0,58
 • BITCOIN
  83039
  % -0,49
 • ETHEREUM
  2784.14
  % 0,57
 • BIST 100
  1.145,24
  % 1,96

Kuzey Kore’de Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Kuzey Kore’de Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Kuzey Kore dış Dünyaya kapalı tutumu nedeniyle bütün Dünya tarafından kapalı bir kutu olarak görülmektedir. Turistlerin ülkeye girişi sınırlıdır. Ülkede yabancıların yanlarında bir yerel rehber olmadan gezmeleri ve istedikleri yerlere gitmeleri yasaktır.

Kuzey Kore , resmi adıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Asya Kıtasının doğusunda, Kore yarımadasında bulunan oldukça küçük bir ülkedir. Kuzey Kore’nin yüzölçümü 120.540 km2 dir. Ülke Kore İşçi Partisi tarafından yönetilir. Devletin resmi ideolojisi sosyalizmdir. Kuzey Kore dini inanç olarak ateisttir. Dışa kapalı ekonomisinden ve NATO’nun uyguladığı ambargolar nedeniyle Dünyanın en pahalı ekonomisidir. Devlet güvenliği sebebiyle internet bile yasaktır. Ülkede dışarıdan gelen turistler pek hoş karşılanmaz, ülkenin nerelerinin ve ne kadar gösterileceği devlet tarafından kararlaştırılır. Kuzey Kore’ye yalnızca devlet turlarıyla her yıl sadece ikibin turistin girişine izin vardır. Yabancılar tek başlarına yolda bile yürüyemezler.

KUZEY KORE’ NİN BAŞKENTİ VE ÖNEMLİ ŞEHİRLERİ

Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang di. Diğer şehirleri Chagang, Kuzey Hamgyong, Güney Hamgyong, Kuzey Hwanghae, GüneyHwanghae, Kangwon, Kuzey Pyongan, Güney Pyongan ve Ryanggang’ dir.

KUZEY KORE NEREDEDİR

Kuzey Kore Doğu Asya’da Kore yarımadasında bulunur. Ülkenin kuzeyinde Rusya ve Çin, Güneyinde Kore Cumhuriyeti, doğusunda Japon Denizi ve batısında Sarı Deniz bulunur.

KUZEY KORE’NİN RESMİ DİLİ VE DİNİ İNANÇ

Kuzey Kore’nin resmi dili Korece’dir. Güney Kore’de aynı dili kullanır ama Kuzey Kore’ nin diyalekti kendine özeldir. Munhwa adının verdikleri özgün bir yapıya sahiptir.

Kuzey Kore’de tam bir inanç özgürlüğü vardır. Aa yine de dinler kısıtlamalara tabidir. Ülkede yaşayanların % 65’i ateisttir. Geriye kalanlar Şamanizm, Hristiyanlık ve Budizm dinine inanırlar.

KUZEY KORE İKLİMİ

Kuzey Kore’de hava genellikle ılıktır. Erken yaz döneminde nemli bir sezonu vardır. Musona bağlı olarak esas yağışlar bahar aylarındadır. Temmuz – Ağustos ayları ise oldukça kuraktır.

KUZEY KORE EKONOMİSİ

Dışa kapalı bir ekonomiye sahiptir. Önemli kömür kaynakları ve zengin mineral yatakları vardır ama ülke temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmektedir.

Kuzey Kore’nin satın alma gücü paritesine göre milli gelir 40 milyar dolardır. Kişi başına düşen milli gelir ise 1800 dolardır.