• AMERIKAN DOLARI
  7,7297
  % 2,61
 • € EURO
  9,1907
  % 2,21
 • £ POUND
  10,7237
  % 2,64
 • ALTIN (TL/GR)
  418,22
  % 1,71
 • ALTIN (ONS)
  1.680,68
  % -1,01
 • BITCOIN/TL
  394855
  % 3,56
 • ETHEREUM/TL
  13622.15
  % 9,57
 • BIST 100
  1.530,27
  % -0,76

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak – Maliyeti ve Kar Marjı (Güncel)

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak – Maliyeti ve Kar Marjı (Güncel)

Son yıllarda ülkemizde lavanta üretimi oldukça ilgi çekmektedir. Lavantaya uygun tarımsal arazisi bulunan kişiler Lavanta Yetiştiriciliği yapmak istemektedirler. Biz de bunun nedenini araştırdık. Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak Karlı Bir İş mi?

Lavanta Nedir?

Latince ismi Lavandula angustifolia olan lavanta, özellikle Batı Akdeniz Bölgesinde yetişen bir bitki çeşididir. Yabani olarak Fransanın Güneyinde, Orta İtalya’da, İspanya’da ve Yunanistan’da kendiliğinden yetişmektedir. Özel olarak ise bu ülkeler dışında İngiltere, ABD, Bulgaristan, Kuzey Afrika ve Türkiye’de yetiştirilmektedir.

Lavanta’nın Botanik Özellikleri

Lavanta 20 cm ile 60 cm arasında boya ulaşabilen, özellikle yaz aylarında çiçek açan çok yıllık bir çalımsı bitkidir. Kazık bir köke sahiptir ve kökleri 60 cm derine kadar inebilmektedir. Dalları tüylü ve gri-yeşil renktedir. Dallar yaşlandıkça odunlaşma eğilimi gösterir. Lavantanın çiçeği 20-40 cm kadar uzunluğa ulaşan sap ucunda bulunur.

Lavanta Yetiştiriciliği

Lavantanın İklim ve Toprak İsteği:

Lavanta toprak konusunda seçici olmayan bir bitkidir. İnatçı ve dirençli bir bitkidir. Kuru, hafif ve kirece zengin toprakta verimi artar.

Soğuk iklimi sevmeyen lavanta, tam bir Akdeniz iklimi bitkisidir. Ancak soğuğa dayanıklı bazı lavanta türleri de vardır.

Lavanta Yetiştirmek ve Bakımı

Lavanta Üretimi

Lavanta üretimi generatif veya vegetatif organları ile yapılabilmektedir. Generatif üretimde tohumlar kullanılırken, vegetatif üretimde ise yan kök sürgünleri veya çeliklerle yapılmaktadır.

Tohum kullanımında direk tarlaya ekim yapılır. Ancak bu ekim tarzı günümüz Lavanta Yetiştiriciliği yapanlar tarafından kullanılmamaktadır. Çünkü lavanta tohumları çok küçüktür ve tohum yatağının hazırlanması oldukça uğraştırıcıdır. Ayrıca tohumun çimlenmesi ve büyümesi de yavaştır. Bu sebeple bizim de önerimiz generatif üretimdir. Yani fideleme yapılarak üretilmesidir.

Fideleme yöntemi ile lavanta üretmek için öncelikle yastıklara ekim yapılmalıdır. İyi elenmiş toprak, yanmış hayvan gübresi ve kum aynı oranda karıştırılarak, bu karışımla yastıklar doldurulmalıdır. Daha sonra lavanta tohumları bu yastıklara ekilmelidir. Bir dekar için 50 gr kadar tohum 15 m2 yere dikilir ve buradan çıkan fidanlar kullanılabilir. Ekim işleminden bir buçuk ay kadar sonra bitki toprağın üstüne çıkmış olacaktır. Bu noktada tercihen sera koşulları uygulanabilir. Fideler büyüdükten sonra tarlaya taşınabilir. (Önce tarla koşullarına alıştırılmalıdır.)

Lavanta Bakımı

Lavanta uzun yıllık bir bitki olduğundan, ekilecek olan tarlada da uzun süre kalacaktır. Bu nedenle ekim işlemi yapılmadan tarla temizlenmeli ve yabani otların yok edilmesi gerekmektedir. Lavanta dikiminden sonra toprak havalandırılmalı ve otlar için çapalanmalıdır.

Lavanta bitkisi için en önemli konulardan biri ise gübrelemedir. Lavanta yapısı gereği toprağında bol miktarda organik madde ve kireç ister. Bu yüzden en az 2 yılda bir ahır gübresi veya kompost ile güzelce gübrelenmelidir. Buna azot ve fosfor da ekleyebilirsiniz.

İlk gübreleme ilk dikimle birlikte yapılmalıdır. Daha sonraki seferler için ise ilkbahar mevsimi seçilmelidir.

Lavanta Hasadı

Lavantanın hasat zamanının geldiği çok kolay anlaşılır. Bitkinin yan dallarında çiçek başakları, uç çiçekler ve orta sapındaki çiçek başağı belirdiğinde hasada hazırdır.

Lavanta Yetiştiriciliği

Hasat çiçek kısmından 10-13 cm aşağısından orak ile biçilerek yapılır. El ile de toplanabilir. Tercihen sabah erken saatlerde yapılması tavsiyemizdir.

Lavanta Kurutma

Lavanta esansını ve kokusunu kaybetmeden kurutulmalıdır. Bunun için direkt güneşe maruz kalmamalıdır. 30 derecelik bir suni kurutma lavanta için en ideal yoldur.

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak

Lavanta yetiştiriciliğinde herhangi bir yasal kısıtlama yoktur. Gerekli şartları sağlayan herkes bu işi yapabilir. Tabi ki bu kişinin tarım konusunda az çok bilgisi olmalıdır. Çünkü lavanta ekim, bakım, hasat aşamaları temel tarım bilgisi istemektedir.

Lavanta Yetiştiriciliği Karlı mı?

Lavanta yetiştirme işi rekabet azlığından dolayı, doğru yapıldığında oldukça karlı bir iştir. Masrafları ve kazanç tipleri iyi analiz edilmelidir.

Lavanta Yetiştiriciliğinin Masrafı Nedir?

Bu tabi ki çeşitlilik gösteren bir konudur. Yetiştiricilik yapılacak arazi, tohum çeşidi, imkanlar vs. masrafları direkt etkilemektedir.

Ancak aklınızda bir fikir oluşturmak amacıyla, kabaca (ortalama) bir hesap yaparsak; 5 dönüm bir tarlaya yaklaşık 1200 kök lavanta dikimi yapılabilir. Yılda 2-3 kez sürdürme ve çapalama masraflarını da eklersek yılda 500-750 tl ortalamasında bir masraf çıkarmaktadır. Tohumlar vs her şey dahil edildiğinde dönüm başına yıllık 5-6 bin TL gibi bir rakam düşünebiliriz.

Lavanta Kaça Satılır?

Lavanta son yıllarda oldukça talep görmektedir. Bu durumda fiyatların artmasına sebep olmuştur. Günümüzde lavantanın kilogram fiyatı 30-40 TL arasında değişmektedir. Ancak çoğu yetiştirici direkt satmak yerine buket olarak pazarlama veya nikah davetiyesi gibi işlere yönelerek daha fazla kazanç elde etmektedir.

Bir dönüm lavanta tarlasından 100-500 kg arası hasat aldığımızı düşünürsek, bir dönüm için 3000 – 17000 TL arası bir gelir elde edebileceğimizi hesaplayabiliriz. (Maliyetler düşülmemiştir.)