• AMERIKAN DOLARI
  8,3658
  % 0,76
 • € EURO
  9,7419
  % 0,45
 • £ POUND
  10,8769
  % 1,01
 • ALTIN (TL/GR)
  506,16
  % 1,78
 • ALTIN (ONS)
  1.877,95
  % 0,56
 • BITCOIN
  113318
  % 1,37
 • ETHEREUM
  3207.69
  % -0,46
 • BIST 100
  1.112,37
  % -1,30

Lihtenştayn’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Lihtenştayn’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Lihtenştayn muazzam yeşillik alanları, doğası ve gezi alanları dışında özellikle kış turizmi ile de tanınmış bir ülkedir.

Yüzölçümü yalnızca 160 km2 dir. Dünyanın en küçük altıncı ülkesidir.

Özellikle sokaklarındaki bir çok heykeliyle , görülmesi gerekli tarihi yerleriyle gezilecek çok yeri vardır.

Lihtenştayn , tam adı ile Lihtenştayn prensliği, Orta Avrupa ‘da bulunan bir prensliktir. Orta Avrupa’da İsviçre ile Avusturya’nın arasında yer alır.

Ülkenin yarısı Ren vadisi ile, diğer yarısı Alp bölgesinden oluşmaktadır. Denize kıyısı yoktur.

Lihtenştayn demokratik parlamenter monarşi ile yönetilmektedir.

Lihtenştayn oldukça küçük bir ülke olduğu için ülkede otel sayısı oldukça azdır. Toplamda aşağı yukarı 40 otel vardır. Bu sebeple konaklama için önceden rezervasyon yaptırmanız önerilir.

Lihtenştayn’a ülkemizden direk uçuş bulunmamaktadır. İsviçre Zürih şehrine veya Almanya Friedrichshafen şehrine uçup, buradan tren veya kara yoluyla ülkeye girebilirsiniz.

LİHTENŞTAYN’IN BAŞKENTİ VE ÖNEMLİ ŞEHİRLERİ

Lihtenştayn’ın başkenti Vaduz ‘dur. Lihtenştayn 11 ayrı idari birime ayrılmıştır. Vaduz haricindeki diğer önemli şehirleri Schellenberg, Triesen, Triesenberg ‘dir.

LİHTENŞTAYN NEREDEDİR

Lihtenştayn Orta Avrupa’da yer alan küçük bir ülkedir. Komşuları Avusturya ve İsviçre’dir.

LİHTENŞTAYN ‘IN RESMİ DİLİ VE DİNİ İNANÇ

Lihtenştayn’ın resmi dili Almanca’dır. Fakat yerel halkın konuştuğu Almanca , Almanya’da konuşulduğu gibi değil de daha ziyade Avusturya ve İsviçre’de konuşulan Almanca gibidir.

Lihtenştayn’da resmi din Hristiyanlığın Katolik mezhebidir. Ancak ülkede farklı inançlara özgürlük veren çok sıkı kanunlar vardır. Okullarda ise Katolik ve Protestan mezhebine göre eğitim verilmektedir.

LİHTENŞTAYN İKLİMİ

Lihtenştayn tam anlamıyla Alp iklimi bölgesidir. 100-1500 metreden daha yükseklerde olan Alp ikliminin özellikleri kışların soğuk ve uzun olması, ortalama sıcaklığın 0 derece civarında olması ve bol kar yağışı olmasıdır. Yaz ise oldukça kısa ve serin geçer.

LİHTENŞTAYN EKONOMİSİ

Lihtenştayn’da ticari şirketlerin büyük çoğunluğu 10 kişiyi geçmeyen işletmelerdir. Lihtenştayn firmaları öncelikle araştırma ağırlıklıdır ve bu alandaküresel pazar lideridir. Ekonomi açısından komşuları Avusturya ve İsviçre ile sıkı ilişkiler içindedir.

Lihtenştayn Avrupa’nın en zengin festival ülkelerindendir. Turizm gelirlerinde önemli bir yer tutar.

Lihtenştayn Avrupa Birliği’ne üye olmadığı gibi para birimi olarak Euro yu kullanmaz. Lihtenştayn’ın para birimi İsviçre frangıdır.

Lihtenştayn’da asgari ücret 3000 Euro dan fazladır. Dünya’nın en zengin ülkeleri arasındadır. Kişi başı gelir 120.000 dolar civarındadır.