• AMERIKAN DOLARI
  8,3695
  % 0,97
 • € EURO
  9,7694
  % 0,77
 • £ POUND
  10,8624
  % 1,10
 • ALTIN (TL/GR)
  505,90
  % 1,73
 • ALTIN (ONS)
  1.879,44
  % 0,63
 • BITCOIN
  112978
  % 0,78
 • ETHEREUM
  3203.6
  % -0,85
 • BIST 100
  1.112,37
  % -1,30

Lübnan’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Lübnan’da Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Lübnan Doğu Akdeniz kenarında yer alan ve cumhuriyet ile yönetilen bir ülkedir. Lübnan’ın batı tarafı Akdeniz ile kaplıdır. Kuzey tarafında ve doğu tarafında Suriye vardır. Lübnan’ın güney tarafından komşusu ise İsrail’dir.

Lübnan , kültürel ve ekonomik açıdan Ortadoğu’nun en gelişmiş ülkeleri arasında yer alır.

Geçmişte Lübnan topraklarında Antik çağın en önemli medeniyetlerinden olan Fenikeliler yaşamışlardır. Lübnan toprakları küçük olmasına rağmen, ülkede çok sayıda tarihi eser bulunduğu için Dünya’nın önemli turizm noktalarından biridir.

Türkiye ile Lübnan arasında direk uçuş bulunmaktadır. İstanbul – Beyrut arası 2 saattir. 90 günü geçmeyen ziyaretler için Lübnan ülkemizden vize istememektedir.

LÜBNAN’IN BAŞKENTİ VE ÖNEMLİ ŞEHİRLERİ

Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehri Beyrut’tur. Beyrut haricinde ülkenin önemli şehirleri ise Tripoli, Baalbeck ve Saida’ dır.

Lübnan 6 ayrı bölgeye ve bunları temsil eden valiliklere ayrılmıştır.

LÜBNAN NEREDEDİR

Lübnan Ortadoğu’da , Akdeniz’in doğu kıyısında yer almaktadır. Lübnan’ın sınır komşuları ise Suriye ve İsrail’dir. Lübnan ve Ürdün sınır olarak komşu değildir fakat bu iki ülke birbirine çok yakındır.

LÜBNAN’IN RESMİ DİL VE DİNİ İNANÇ

Lübnan’ın resmi dili ve halk arasında en yaygın konuşulan dil Lübnan Arapçasıdır. Sonrasında en çok konuşulan ikinci dil , eskiden Fransız sömürgesi olması nedeniyle Fransızcadır. Lübnan halkının neredeyse yarısı Fransızcayı bilir. Sonrasındaki diğer popüler dil İngilizcedir.

Lübnan din ve inanç bakımından Ortadoğu’nun en renkli ülkesidir. En fazla 554 lük nüfus Müslümandır.% 40 gibi bir kesim de hristiyandır. Diğer kalan halk ise Dürzilik, Yahudilik ve Hinduizm dinlerine inanırlar.

LÜBNAN İKLİMİ

Lübnan ‘da yaz ayları kuru ve sıcaak geçerken, kış ayları yağışlı ve soğuk geçer. Yani ülkede ıılıman Akdeniz iklimi hakimdir. Yaz aylarında yağış hemen hemen hiç görülmez. Lübnan’ da nem oranı oldukça yüksektir. Lübnan halkı yüksek nem ve sıcaklıktan kurtulmak için daha serin olan Lübnan Dağları bölgesine giderler. Lübnan dağları bölgesinde bahar aylarında yağış görülür, hatta kışın kar bile yağar.

LÜBNAN EKONOMİSİ

Lübnan’ın para birimi Lübnan lirasıdır. Lübnan gelişmekte olan bir ekonomik modele sahiptir. Lübnan ekonomisinin % 75 i özel sektördür. Ülkenin en gelişmiş ekonomik sektörü bankacılıktır. Endüstriyel anlamdaki sektörlerden en önemlileri metal ürünleri, tarım, ulaşım ekipmanları ve kimya sektörüdür. Lübnan’da serbest ve rekabete açık bir ekonomii vardır. Bankacılıktan sonraki en fazla gelişmiş alan turizm sektörüdür.

Lübnan halkının yaşam tarzı diğer Ortadoğu ülkelerine oranla daha farklıdır. Çok farklı dinlere inanç, sosyal hayatında çok çeşitli olmasını sağlamıştır. Diğer islam ülkelerine oranla daha az tutucudurlar ve katı kuralları çok azdır. Gece hayatı oldukça renklidir ve alkol konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Kapalı alanlarda sigara bile içilebilir. Ancak sosyal hayat ve özellikle gece hayatı oldukça pahalıdır.

LÜBNAN’DA ASGARİ ÜCRET VE BAZI FİYATLAR

Lübnan’da asgari ücret 288 euro

Lübnan’da ortalama ücret 950 euro

250 gr. ekmek 0,4 euro

Bir düzine yumurta 2,6 euro

Bir litre süt 1,9 euro

Bir kilo soğan 0,87 euro

Mc Donald Menüsü 7,2 euro

330 cl. kutu kola 0,8 euro

330 cl. şişe su 0,43 euro

Bir dairenin aylık doğalgaz, su, elektrik gideri 122euro

Bir litre benzin 0,83 euro

Merkezde bir odalı ev kirası 750 euro

Banliyöde bir odalı ev kirası 400 euro

Kişi başı gelir 8.330 euro