• GRAM ALTIN
  318,48
  % 0,00
 • ONS ALTIN / TL
  10.499,06
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  6,4882
  % 0,67
 • € EURO
  7,1992
  % 0,26
 • £ POUND
  8,0534
  % 0,30
 • BITCOIN
  40324
  % 1,31
 • ETHEREUM
  843.26
  % 0,77
 • BIST 100
  88.125,0400
  % -3,72

Menkul Kıymetleştirme Bir Alım Satım Türevinin Oluşturulması

Menkul Kıymetleştirme Bir Alım Satım Türevinin Oluşturulması

Modern finansal sistem tamamen yenilikçilik ile ilgilidir. Sistem ve savunucuları, finans hilebazlığının hemen hemen her sorunu çözebileceğine inanıyor. Bu inançla modern Amerika, yeni bir varlık sınıfının yükselişine tanık oldu. Bu yeni varlık sınıfında gayrimenkul esas alındı. Bu yeni varlık sınıfı dünyadaki borsalar üzerinde işlem görüyordu. Ceplerinde birkaç lira olan herkes gayrimenkul piyasasındaki getiriyi taklit eden bu menkul kıymetleri satın alabilir ve satabilirdi.

Emlak Sorunu: Likidite Yetersizliği

2000 yılı başında gayrimenkul, pazarda en yüksek getiriyi sağlamıştır. Bankalar ve yatırımcılar, giderek daha fazla ipotek kredisi üretme, mevcut düşük faiz oranından fayda sağlama ve bu süreçte iyi bir geri dönüş elde etme fırsatı buldular. Ancak, gayrimenkul ile ilgili bir sorun vardı. Bu kredilerin tutulması değerli sermayeyi engelleyecekti ve bankalar bunun için endişe duyuyorlardı.

Bu, çok likit olmayan bir varlığı son derecede likit olana dönüştürmek için biraz finansal sihir kullanmaya duyulan ihtiyaçtı.

Çözüm

Getiriler kârlı olsa da bankalar halen daha fazlasını istiyorlardı. Öte yandan, bireysel yatırımcılar ve emeklilik fonları, bu yatırımları yıllardır yapmaktan memnuniyet duyacaklardı. Gayrimenkul tarafından sağlanan getiri oranı tahvillerin sağladığı oranlardan fazlaydı ve bu nedenle olumlu bir yatırımdı. Bu nedenle, yeni bir çözüm bulundu. Bu çözüme menkul kıymetleştirme (securitization) adı verildi.

Mortgage Satışları: Seküritizasyon süreci, bankalar tarafından üçüncü bir tarafa kredi satışı ile başlamıştır. Bu, bir bankanın 100 liralık bir kredi yapması ve faiziyle 150 lira ödemesi beklenirse, bu kredileri 130 lirayla üçüncü şahıslara tahsis etme haklarını satması anlamına gelir. Bu yatırımları satın alacak olan bu üçüncü taraf genellikle bir yatırım bankası olacaktır.

İpotek Dilimleme: Yatırım bankası bu ipotek dilimini kesip atacaktır. Bu, 100TL ile bir ipotek varsa, yatırım bankasının her biri 1 lira değerinde 100 farklı tahvil yaratacağını gösteriyordu. Bu örnek aşırı basitleştirmedir. Bununla birlikte, fikir, ipotek nakit akışının tahvillere yönlendirildiğini açıklamaktır. Gerçekte, kredi yapmak için banka ödeme ve ipotek sahiplerinden faiz şeklinde bir gelir elde edildi. Böylece ipotek alan tek bir banka değildi. Mali hilebazlık sayesinde dünya çapında milyonlarca insandan ipotek piyasasına para aktı.

Dilimleme: Bu, varsayılan düzeyin önceliğini belirlemek demekti. İpotek sahipleri temerrüde düşerse, risk en düşük dilimden tahvil tutan tahvil sahibini vuracaktı. Varsayılanlar tamamen tükendikten sonra, dilimin sonraki dilimi etkilenmesine neden oldu. Bunu yapmak, yatırım bankacılarının yüksek tahvil bonolarını dikkate değer bir primle satmalarını sağladı. Bununla birlikte, aynı zamanda alt dilimlerde bir risk yoğunlaşmasına yol açtı. O ana kadar gayrimenkulün doğal olarak güvenli bir yatırım olduğu düşünülür gibi görünmüyordu. Ancak, bu 2008’de büyük bir sorun teşkil ediyordu.

Borsada Satış: İşlemin son adımı, bu türev menkul kıymetleri borsalarda listelemek ve bunları borsa işlemindeki türevleri olarak satmaktır. Bu, tüm bu menkul kıymetler için aktif bir pazar olduğu anlamına geliyordu. Tahvilleri satın alanların vadesine kadar tutmaları gerekmiyordu. Bunun yerine onları hissettikleri zaman ve diğer yatırımcılara satabilirlerdi.

Sonuç

Olumlu etki:

Menkul kıymetleştirme süreci ile elde edilen şey dikkate değer bir şey değildi. Sanki model ekonomi ders kitabından çıkarılmış ve mükemmel pazarlar tanımlamak için kullanılabilirmiş gibiydi. Tüm borç alanlar ve borç verenlerin nakit para kazanma ve gidecekleri zamanı belirleme fırsatı vardı. Bu, hala mükemmel likit bir piyasa olarak kabul edildi. Bu ipotek teminatlı menkul kıymetlerin başarısı, birçok taklitçi oluşturdu. Bir süre otomobil kredileri ve hatta kurumsal alacaklar menkul kıymetleştiriliyordu. Finansal mühendislerin likidite sorununa çözüm bulmuşlardı ve döviz ticareti yapılan türevler mükemmel bir çözüm gibi görünüyordu.

Yan etki:

Menkul kıymetleştirme süreci birçok yan etki yarattı. İlk olarak, hesap verebilirliği olmayan bir sistem yarattı. Hiç kimse mortgage’ı uzun süre elinde tutmayacağı için, bu ipotekleri ilk etapta verirken kimse dikkatli davranmadı. Bir sürü kötü ipotek ve bu nedenle kötü tahviller piyasaya girerek piyasanın çarpıcı bir şekilde çökmesine sebep oldu ve tüm finansal dünyayı durma noktasına getirdi.

Ayrıca, tahviller küçük nominal değerlerde yapıldığı ve oldukça likit haldeyken çok sayıda yabancı hükümetin yanı sıra yabancı özel yatırımcılar tarafından satın alındı. Bu durum, ipotek piyasasının bozulmasının küresel bir erime ve durgunluğa neden olduğu bir durum yarattı.

Menkul kıymetleştirme süreci, likit olmayan varlıklardan döviz ticareti yapılan türevleri yaratmak için bir yöntem sağlamıştır. Bununla birlikte, olumsuz sonuçlardan kurtulabilmek için hala rafine edilmesi gerekiyor.