• AMERIKAN DOLARI
  6,8685
  % 0,10
 • € EURO
  7,8319
  % 0,58
 • £ POUND
  8,6183
  % -0,01
 • ALTIN (TL/GR)
  399,38
  % 0,48
 • ALTIN (ONS)
  1.808,96
  % 0,37
 • BITCOIN
  63333
  % -0,82
 • ETHEREUM
  1647.55
  % -1,35
 • BIST 100
  117.741,10
  % -0,56

Okul Kantini İşletmek – Maliyeti ve Kar Marjı

Okul Kantini İşletmek – Maliyeti ve Kar Marjı

Özellikle dershanelerin kapatılması ve özel okullarda artış sebebiyle okul sayıları artmıştır. Buna bağlı olarak her okuldaki kantin sayılarını da düşünürsek, kantin ihtiyacı da artmıştır.

Özel okullar kantinlerini özel bir gerçek kişiye verirler ve işletmesini isterler.

Türkiye’de yaklaşık olarak 30 bin adet okul bulunmakta ve her geçen gün sayısı artmaktadır. Her okulda ortalama olarak 400 öğrenci olduğunu düşünürsek, kantin işletmek (doğru yapıldığında) iyi kar getirebilecek ve az risk barındıran bir iştir.

Okul Kantini Açmak İçin Gerekli Belgeler

 1. T.C. Vatandaşı Olmak
 2. Sabıka Kaydının Bulunmaması
 3. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 4. İkametgah Belgesi
 5. İmza Sirküleri
 6. Herhangi Bir Odaya Kayıtlı Başka Bir İşinizin Olmaması
 7. Gerçek Kişi Olmak (Şirketler, Vakıflar ve Dernekler Kabul Edilmemektedir.)
 8. En Az İlkokul Diplomasına Sahip Olmak

Yukarıda yer alan belgelere ek olarak çıraklık veya ustalık belgesi gereklidir. Bunun için il veya ilçe Milli Eğitim Bakanlığınıza başvurarak, çıraklık eğitimi almanı gereklidir. Bu belgeyi aldıktan sonra çeşitli sınavlara girerek belgenizi ustalık belgesine kadar yükseltebilirsiniz.

Okul kantinleri genellikle ihale ile verilir.

Kantin İhalesine Katılmak İçin Gerekenler

Kantinler okul aile birliğine bağlıdır. Kiralayacağınız kantin için yıllık bedelin %3’ünü okul aile birliğinin hesabına yatırmanız ve dekontunu saklamanız gereklidir.

Yukarıda maddeler halinde sunduğumuz Okul Kantini Açmak İçin Gerekli Belgeleri de hazırda bulundurmanız gereklidir.

İl Kantinciler Odasına müracaat ederek alacağınız kantinin üzerinde başka bir işletme bulunmadığına bakmanız gerekir. Bu çok önemlidir. Çünkü kayıtlar sürekli güncellenmemektedir.

Okul Kantini Açmanın Maliyeti

Okul kantini açmanın maliyeti, okulun bulunduğu ile, bölgeye ve ihaleye katılan kişilerin sayısına göre değişmektedir. Ancak ortalama olarak hesapladığımızda 30 bin ile 50 bin arasında değişen bir miktara mal olmaktadır. Bu fiyat açılış masrafları, dekorasyon ve ürün fiyatları üzerinden hesaplanmıştır.

Okul Kantini Ne Kadar Kazandırır? Kar Marjı

Okul kantinlerinin kazançları tamamen okula ve öğrencilerine bağlıdır. Okulun bölgesi, kalitesi bile direkt olarak etkendir.Kantinin bulunduğu okulun devlet okulu mu yoksa özel okul mu olduğu bile kazancı büyük oranda etkiler.

Okul Kantinlerinin Kazancı ciro olarak ortalama olarak aylık 30 bin ile 50 bin TL arasındadır. Bu rakam masraflar düşülmemiş halidir. Tabi ki bu kantini işleten kişiye göre bu kazanç artabilir veya düşebilir.

Güleryüz Önemlidir

Okul kantinlerinin olmazsa olmazı, öğrenci ve öğretmen ilişkileridir. Herkese karşı dostça ve yardım sever bir yaklaşım sergileyin. Hatta herkesin ismini ezberlemeye çalışın ve bu şekilde hitap edin. Bu dostluklar size kazanç olarak dönecektir. Bunu unutmayın.