1. Anasayfa
 2. İş Hayatı
 3. Özbekistan’da Çalışmak, Yaşam Şartları ve Asgari Ücret

Özbekistan’da Çalışmak, Yaşam Şartları ve Asgari Ücret

Paraloji - - 6 dk okuma süresi
23501 0

Özbekistan, Orta Asya’da yer alan ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını elde eden bir ülkedir. Günümüzdeki 7 bağımsız Türk devletinden biridir.

Son dakika haberlerinden, gelişmelerden ve güncel analizlerimizden haberdar olmak için, bizi Telegram, Twitter hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Özbekistan Güneyde Afganistan ve Türkmenistan, Batıda ve Kuzeyde Kazakistan, Doğuda ise Tacikistan ve Kırgızistan ile komşudur.

Ülkede resmi dil Özbekçe’dir. Özbekçe dışında Karakalpakça ve Rusça konuşulmaktadır.

Nüfusu 33 Milyondur. Ülkede yaşayan insanların çoğu Müslümandır.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’tir. Taşkent, Orta Asya’nın en büyük başkentidir. Sovyetler döneminde de Moskova ve San Petersburg’dan sonra en büyük şehirlerden biriydi.

Özbekistan’ın Ekonomisi

Özbekistan’ın temel ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Pirinç, mısır, tahıl, pamuk, tütün ve sebze/meyve yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Pamuk üretiminde Dünya ülkeleri arasında ilk üçte yer almaktadır.

Ülkede yaygın olarak sığır ve koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hayvancılık, ülkece oldukça önemsenmekte ve desteklenmektedir.

Özbekistan bulunduğu bölge sayesinde doğal yer altı kaynaklarına da sahiptir. Komşuları kadar verimli kullanılmasa da ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Ülkede altın, petrol, uranyum, doğal gaz, bakır, kömür, çinko, kurşun ve molib gibi rezervler bulunmaktadır.

Ülkedeki altın rezervleri oldukça fazladır. Dünya’daki sayılı ülkeler arasındadır.

Ülkenin İhracat Ürünleri

 • Otomotiv
 • Pamuk
 • Bakır
 • Radyoaktif Elementler (Uranyum)
 • Altın
 • Yaş Meyve ve Sebze
 • Çinko

Ülkenin İthalat Ürünleri

 • İlaç
 • Petrol Yağları
 • Ahşap Ürünler
 • Otomotiv
 • Otomotiv Aksamları

Özebekistan’ın en önemli ticaret ortakları ise Çin, Kazakistan, Türkiye, Güney Kore ve Rusyadır.

Özbekistan’da Çalışmak

Özbekistan gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Bu nedenle hem yatırım amaçlı hem de çalışma amaçlı yabancı kişileri davet etmekte ve onlara fırsatlar sunmaktadır.

Özbekistan, Türkiye’ye vize uygulamamaktadır. 30 günlük giriş hakkı vermektedir. Bu sebeple Özbekistan’da iş yapmak istiyorsanız, ülkeyi tanımak ve keşfetmek için 30 gün gibi bir süreniz bulunuyor.

Ülkeye en büyük yatırım Rusya tarafından yapılmaktadır. İkinci sırada ise Türkiye vardır. Ülkede çalışmak için giden Türk nüfusu 6 binin üzerindedir. Bu nedenle Türk şirketleri oldukça fazladır. Bu şirketler personellerini ve işçilerini Türkiye’den temin ederler. Güncel ilanları takip ederek bu iş pozisyonlarına ulaşabilirsiniz.

Özbekistan para birimi Türk Lirasından oldukça değersizdir. Bu sebeple şirketler genellikle ödemeleri Türk Lirası veya Dolar ile yaparlar. Ülkedeki banka sisteminin sorunları ve para gönderme işlemlerindeki zorluklar yüzünden ödemeler Türkiye’deki banka hesaplarına yapılmaktadır.

Türkler, Özbekistan’da en çok turizm, inşaat, gıda, tekstil ve enerji sektöründe faaliyet göstermektedirler.

Madencilik, tarım ve hayvancılığın da ülkede önemli bir ekonomik paya sahip olmasına rağmen, Türkler tarafından tercih edilmemektedir.

Özbekistan’da İş Kurmak

Özbekistan ülkesinde yabancılar iş kurması için yatırımcılara destek vermektedir. Özellikle Konfeksiyon, tekstil ve elektronik gibi alanlarda özel destekler ile oldukça karlı işletmeler kurulabilmektedir. Bu tarz destekler ile ufak bir miktar para ile kendi işinizi kurabilirsiniz.

Bahsettiğimiz gibi ülkede bir çok yer altı rezervleri bulunmaktadır. Bu rezervlerin işlenebilmesi ve çalıştırılması için kurulacak işletmelere Özbek Hükümeti 7 yıla kadar vergi muafiyeti sağlamaktadır. Bu muafiyet özel bir anlaşma ile oluşturulmuş olup, sadece Türkiye için geçerlidir.

Özbekistan’da Asgari Ücret ve Maaşlar

Dolar olarak konuşmak bütün her yer için daha net olacağı için ücretleri dolar olarak belirteceğiz.

Özbekistan’da yerel halktan normal bir işçi 200-300 dolar arasında bir maaş almaktadır. Bağlı olduğu şirkete veya kıdemine, pozisyonuna göre 400-500 arası bir maaşa kadar yükselmektedir.

Özbekistan’da çalışan bir Türk ise vasıfsız personel olarak en az 1000 dolar maaş ile işe başlamaktadır. Bu maaş da çalışılan şirket ve pozisyona göre değişebilmektedir. Mesela Özbekistan’da bir mühendis 3500-5000 dolar arasında bir maaş alabilmektedir.

[ilgiliMakale icerik_id=”1442″]

Özbekistan’da Yaşam Maliyetleri

Özbekistan yaşam maliyetleri açısından oldukça rahat bir ülkedir. Genel yaşam giderleri oldukça uygundur.

Şehir içerisinde 2 odalı ortalama düzeyde bir evin kirası aylık 200 dolar civarındadır.

Ülkenin bir diğer avantajı ise benzinin ucuz olmasıdır. 1 litre benzin ortalama 0,5 dolar civarındadır. Taksiler ise kilometre başına 0,25 dolar almaktadır. Her gün işe gidip gelindiği var sayılarak verilen toplu taşıma ücreti ise aylık 10-15 doları geçmemektedir.

Yine aylık olarak hesaplandığında genel gıda harcamaları da 100-150 doları geçmeyecektir. Her gün dışarıda ortalama üstü bir lokantada yemek yeseniz bile aylık 600 doları geçmeniz mümkün değildir.

Ülkenin yaşam olarak olumsuz bir tarafı ise tekstil sektörünün fazla gelişmemiş olmasıdır. Bu da giyim ürünlerinin fiyatlarının yükselmesine sebep olmuştur. Ülkedeki giyim ürünleri ithal olduğu için pahalıdır.

Paraloji

Türkiye'nin Finans ve Teknoloji Sitesi

  İlgili Yazılar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir