• AMERIKAN DOLARI
  6,7365
  % 1,78
 • € EURO
  7,3035
  % 1,15
 • £ POUND
  8,2782
  % 0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  351,25
  % 2,32
 • ALTIN (ONS)
  1.622,87
  % 0,61
 • BITCOIN
  45422
  % 0,45
 • ETHEREUM
  950.53
  % 1,15
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

Sera Kurarken Devlet Teşviği Nasıl Alınır?

Sera Kurarken Devlet Teşviği Nasıl Alınır?

Destekleme Ödemesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Örtü altı tarım desteği de denilen geri ödemesiz devlet destekleri; seracılıkla doğrudan uğraşmak şartı ile hibe kredileri, domates, biber, patlıcan, salatalık ve çeşitli sebzeler ağırlığınca, örtü altı tarım serası inşası ve devamındaki hizmet sunumu kapsamında geniş ölçüde devlet desteği ile sağlanmıştır.

Sera kurarken devlet teşviki nasıl alınır?

Bu bağlamdan devlet ve özel sektör para piyasaları ve araçları hızlı bir destek projesi kapsamında ekonomi yardımı ve teşviki sunmaktadır. KOSGEB gibi firmalar ve Ziraat bankası gibi finansal araçlar her geçen gün hibe katsayısını artırmış; 30 bin TL ile mali destek potansiyelini yükseltmiştir. KDV hariç tutulmak üzere hesaplanılmak suretiyle teşvik paketi 81 ilde geçerli olup; 30 bin TL temel para limitidir. Nüfusu 20 binin altındaki yerleşim alanlarında yaşayıp geçimini tarımdan kazanmak isteyen her çiftçi üreticisine sera kurması yönünde destekleme ödemesi yapılacaktır.

Devlet destekleri sıfırdan sera kurulum aşaması ve hâlihazırda olan sera kurulum sürecine göre farklılık göstermekte, istenilen başvuru evrakları noktasında da değişime gidilmiştir. Çiftçi kayıt belgesi, sera kurulum proje örneği, yapılacak harcamanın tahmini tutarını gösteren belgeler sıfırdan sera inşası kurmak isteyen çiftçiler için geçerlidir. Uzmanlar çoğunlukla sera kurulum bölgelerinin İç Anadolu Bölgesi olmasını desteklemiş; Eskişehir, Sakarya, Bilecik gibi illerde seracılık destekleyicisi, çeşitli proje kapsamında hizmetler de mevcuttur. Destekleme ödemelerinden faydalanılması için gerekli şartlar:

 • Sera kurulum aşamasında %25 ve %50 oranlarında indirimli sera kredileri devlet desteği dâhilinde olup çiftçilerce kullandırılmaktadır.
 • Arazi alanı ve büyüklüğü1 dekardan fazlam olmalıdır.
 • Sera olarak kullanılmak istenen mekânların örtü altı kayıt sistemine kayıt olması ve burada belgelerinin yer alması gerekmektedir.
 • Sera kurma desteği sağlamak isteyen her bir hizmet erbabının; daha önce hiçbir kurumda n devlet desteği ve ödemesi almamış olması gerekmektedir. Bu şartlar dâhilinde sera kurum hayali gerçekleşecek devlet de destek oluşum projesini hızla hayata geçirmiş olacaktır.

Sera kurarken; kurulum yapacağınız bölgenin ve ürün özelliklerinin örtüşmesi gerekmektedir. Sera kurulumu sıcak hava şartlarına uyum sağlayan bir modeldir. Soğuk bölge şartlarında kurulması isteği hem coğrafi yanlışlık ilkesi hem de ürün özelliğini göstermesi bakımından sera kurulum politikasını harcayan bir düşüncedir.

İklim, coğrafi alan ve ürün özellikleri örtüşmeli ayrı ayrı değerlendirilmemelidir. Bu bağlamda verilen tüm tarım kredileri ve programları KOSGEB ve Bankalarca sağlanmakta; çiftçi ve çiftçi adaylarına sunulan en gözde ve girişimcileri toplumsal hayata kazandırmayı amaçlayan maliye destekli politikalardır. Sera destekleme yardım kapsamında sunduğu hizmet içi programlar ile son yıllarda gelişimini giderek gösteren bir yapılaşma ekonomileri çerçevesinde değerlendirilmektedir.

İhracat ve ithalat hacminin yıllara göre dağılım gösterdiği ve değişim odağının zirvede olduğu bir piyasa ekonomisinde yerli turfandacılılık ve milli servete dayalı yerli sebze-meyve yetiştiriciliği son derece değer ve önem taşımaktadır. Maliye esaslı sera kurulumu destek verilen tüm KOSGEB ödemeleri ve banka teşvikleri binlerce iş kurma hedefi olan girişimcinin umudu olmuş; getirdiği yeniliklerle yüzlerini güldürmeyi başarmıştır.

Milli ekonomide ihracat ayrı bir öneme sahiptir. Bu pasta grafiği içinde seracılığında yadsınamaz ölçüde değeri ve hizmet oranı gücü vardır. Seracılık yerli ürün yetiştiriciliği bakımından hem yetiştiği yöreye hem ülke içi tüketime ve mili gelir dağılımına katkı sağlamaktadır. Ülke içi finansal piyasada teşvik politikaları bu sayede ilerlemekte, her yıl yeni mevzuat ve mali destek alt limiti dâhilinde revize edilen finans politika gereçlerine konu olmaktadır.

Seracılık ve teşvik desteği çiftçinin yetkinliğine ve hangi ürün çeşitliliği çevresinde hizmet yapacağı yönündeki iş bölümü ile tam bir uyumluluk göstermek zorundadır. Seracılık kredi desteği ekonominin girişimcileri sosyal hayata döndürme noktasında çok kritik bir değere sahiptir.