• AMERIKAN DOLARI
  6,7368
  % 1,81
 • € EURO
  7,3003
  % 1,07
 • £ POUND
  8,2747
  % 0,35
 • ALTIN (TL/GR)
  350,19
  % 2,06
 • ALTIN (ONS)
  1.617,37
  % 0,34
 • BITCOIN
  45593
  % 0,37
 • ETHEREUM
  966.47
  % 1,99
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

Türki Cumhuriyetlerde Çalışmak

Türki Cumhuriyetlerde Çalışmak

Türki Cumhuriyetler, Türklerin Orta Asya’dan gelerek kurduğu ve çeşitli savaşlar sonrasında, bugün günümüzde son halini aldığı ülkelerdir. Pek çok Türki Cumhuriyet ve yarı bağımsız Türki Cumhuriyet bulunmaktadır. Avrupa ülkelerindense bu Türki Cumhuriyet ülkelerine giderek çalışmak günümüzde çok daha kolaydır.

Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ülkemize hem dilleri hem yaşayış biçimleri olarak çok benzemektedir. Bu durumları göz önünde tutarak değerlendirme yapabilirsiniz. Hangi sektörde çalışacağınıza karar vermeniz ilgi alanlarınıza göre değişebilir.

Türki Cumhuriyetlerde Çalışmanın Faydaları

Türki Cumhuriyetlerde, pek çok farklı sebepten çalışabilir ve kendinize uygun iş bulabilirsiniz.

Bunun kendi kariyerinize ve gelişiminize olacak faydaları:

 • Başka bir kültür görüp öğrenmek,
 • Kendinizi yurt dışında geliştirmek,
 • Maaşlarınızı dolar ya da Euro cinsinden almak,
 • Gittiğiniz ülkenin dilini öğrenmek olarak değerlendirilebilir.

Ekonomik ve global açıdan, yaşanan ülkenin dışına çıkarak hayatını devam ettirmek her gencimiz istemektedir. Eldeki imkanlara bağlı olarak değişen yurt dışı hayalini, Avrupa ülkelerinin yanında Türki Cumhuriyetlerde de gerçekleştirebilirsiniz.

Türki Cumhuriyetlerde Çalışmanın Zararları

Türki Cumhuriyetler, eskiye oranla çok daha göç almakta ve farklı uyruğa sahip insanlara yer açmaktadır. Avrupa ülkelerindeki zorlu koşullar ve iş bulma süreçlerinin sizleri yıpratacağını düşünüyorsanız rotanızı Türki Cumhuriyetlere çevirmenizde fayda bulacaksınız.

Türki Cumhuriyetlerde çalışırken:

 • Memleketinizi ve ailenizi özleyebilirsiniz,
 • Maaşları düşük olan bir iş seçerek, geçim darlığı yaşayabilirsiniz,
 • Kültür şokunu atlatamayarak, ülkeye alışamayabilirsiniz,
 • Yaşam şartlarınızı iyileştiremeyebilirsiniz.

Evet, Avrupa ülkeleri, ülkemizdeki çoğu insan için ulaşılmaz ve yüksek para anlamına gelmektedir fakat sizler Türki Cumhuriyetlerde yine yüksek maaşa iş bulduğunuzda kimsenin size karışacağı ve önünüze engel koyacağı durumlar yaşanmayacaktır.

Çalışılacak Sektör Seçimi Nasıl Olmalı?

Bir üniversite mezunu olduğunuzu düşünürsek, kendi sektörünüzde ya da kendi sektörünüzün yan bölümlerinde yurt dışında iş bulabilirsiniz. Kendinizin karar vermesi gereken bu süreç içerisinde en çok hangi işi yapabileceğinize odaklanmalı ve iş ilanlarını bu şekilde değerlendirmelisiniz. Yurt dışına çıkayım da, ne iş olursa yaparım diyen insanlar genellikle ülke dışında zorlanmakta, keşke gelmeseydim diyebilmektedir. Profesyonel olduğunuz alanda ilerlemek için mezunu olduğunuz bölümle ilgili ilanları değerlendirmek hem sizin kariyer geleceğinizi destekler, hem de mutlu olduğunuz işi yapmanıza olanak verir.

Türki Cumhuriyetler Hangi Ülkelerdir?

Çoğunlukla Türklerin yaşamakta olduğu ve bağımsızlık kazanmış olan tam olarak yedi adet ülke bulunmaktadır.

Bu Türki Cumhuriyet devletleri:

 • Azerbaycan,
 • Türkmenistan,
 • Özbekistan,
 • Kazakistan,
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,
 • Kırgızistan olarak sıralanmaktadır.

Bu devletler, bağımsız olarak Türki Cumhuriyet adı altında kurulmuştur ve varlıklarını devam ettirmektedir. Yarı bağımsız ve başka bir ülkenin yönetimi altında yer alan ülkeler de bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak Yakutistan, Kırım, Tataristan ve Doğu Türkistan örnek olarak gösterilebilir.

Türki Cumhuriyetlerde Hangi Diller Konuşulur?

Tanınmış ve bilinen Türkiye harici altı büyük devlet olan Türki Cumhuriyetler, kendi ülkelerinde farklı diller konuşmaktadır. Bu ülkelerde çalışmak isteyen ve kendini geliştirmek isteyenlerin ilk olarak dil konusunda atılım yapması gerekmektedir.

 • Türkmenistan’da Türkmence,
 • Azerbaycan’da Azerice,
 • Özbekistan’da Özbekçe,
 • Kazakistan’da Kazakça ve Rusça,
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Yunanca ve Türkçe,
 • Kırgızistan’da Kırgızca ve Rusça konuşulmaktadır.

Bu ülkelere gittiğinizde, kültüre ve dile adapte olabilmeniz için öncesinden pratik yapmanız, bütçeniz el veriyorsa kursa gitmeniz ya da online eğitimlerle bu diller ve kültürler hakkında bilgi edinmeniz, sizleri kültür şokundan ve anlaşamadığınız bir dili konuşmaktan kurtaracaktır.

İngilizcenin Önemi Nedir?

İngilizce dünyanın her yerinde geçerliliğini kazanmış bir dildir. Bu yüzden, gideceğiniz ülkenin dilini öğrenmek sizi zorluyorsa, İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. İngilizce dilini kullanarak da pek çok işletmede çalışabilir, uygun pozisyonlarda yer bulabilirsiniz. Türkçeye en yakın diller, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kullanılmaktadır.

Bu ülkelere gittiğinizde biraz anlama sorunu çekseniz de kısa sürede alışarak, günlük hayatınızı kolayca idare edebilecek seviyeye gelebilirsiniz. Ayrıca Türki Cumhuriyetler içerisinde en gelişmiş ve ülkemize göre yüksek maaş veren ülke yine bu iki ülkedir. Dilediğiniz eğitimleri tamamladıktan sonra, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs için iş araştırması yapabilir ve başvurularda bulunabilirsiniz.

Türki Cumhuriyetlerin Para Birimleri Nelerdir?

Türki Cumhuriyetlerde çalışmak isteyenler, hangi para birimi üzerinden maaş alacaklarını da merak etmektedir. Her ülkenin kendisine özgü para birimi olduğu için bu paraya alışmak gerekir. Türkmenistan Manatı, Azerbaycan Manatı, Özbekistan Somu, Kazakistan Tengesi, Kırgızistan Somu ve KKTC’de Türk Lirası kullanılmaktadır. İnternet üzerinden yapabileceğiniz araştırmalar sonucunda iş başvurusunda bulunacağınız ülkelerin, Türkiye’ye kıyasla ne kadar maaş verdiğini araştırabilirsiniz.

Her Ülke Kendi Para Birimiyle Mi Maaş Öder?

Hayır, her ülke kendi para birimiyle maaş ödemek zorunda değildir. Gideceğiniz Türki Cumhuriyet ülkesindeki iş yeriniz, global bir Pazar üzerinde çalışıyorsa, ödemelerinizi Euro ve Dolar cinsinde de yapabilir. İyice araştırarak başvuracağınız işletmelerde alacağınız maaşları da mutlaka ülkemizdeki aldığınız maaşla kıyaslamalısınız. Sadece deneyim olsun diye bile giderek, hak ettiğinizden az maaş almanız sizleri bir süre sonra psikolojik çöküntüye sokabilir. Bu yüzden iş yeri ve ülke seçerken dikkatli olmalısınız.

Türki Cumhuriyetlerde Ne Kadar Çalışmalıyım?

Gideceğiniz istikamet, yurt dışı olduğu için çalışma izni alırken mutlaka bir yıl boyunca düzenli olarak çalışacağınızı bildirmeniz gerekmektedir. Bu süre boyunca alışacağınız kültür sizlere çok şey katacaktır. Geçici işlerde çalışmak yerine belirlediğiniz ve anlaştığınız işletmeyle çalışmak hem sizin haklarınızı koruyacak hem de geleceğinize yatırım yapmanızı sağlayacaktır. Bir yıl sürenin sonunda iş yerinizin ve sizin ortak kararınızla çalışmaya devam etmek için tekrar çalışma izni almanız gerekecektir.

En Popüler Sektörler Nelerdir?

Yiyecek içecek sektörü, bir ülkenin olmazsa olmazıdır. Bu alanda mezun ya da ilgiliyseniz, yıllardır bir yerde çalışıyor ve kaliteli ürün çıkarabiliyorsanız, Türki Cumhuriyetlerde kendinizi geliştirmek için çalışabilirsiniz.

Örneği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde birçok otel ve işletme bulunmaktadır. Kumar hizmeti sunan bu işletmelerin, yiyecek ve içecek menüleri oldukça geniştir. Kendinize birbirinden farklı yiyecek tarifi katabileceğiniz bir ortamda çalışmak, sizleri ülkenize geri döndüğünüzde el üstünde tutulur hale gelmenizi sağlayacaktır.

Mühendislik sektörü de son derece gelişmiş olan yurt dışında, gidip para biriktirerek sonrasındaki hayatınızda kendinizi iyi bir konuma getirebilirsiniz. Yurt dışında çalışmış personeller, ülkemizde her zaman bir adım önde olduğu için kendinizi geliştirmeniz ve kanıtlamanız gerekmektedir.

Her Ülkenin Asgari Ücretini Öğrenin

Gideceğiniz her sektörde, eğer yeterli birikim ve donanımınız yoksa sizlere asgari ücret teklif edeceklerdir. Bunun önüne geçmek ve bilmediğiniz rakamlara evet demek yerine, kendi yaşam standardınızı düşürmeden ihtiyaç duyabileceğiniz para miktarını belirleyin. Böylece karşınıza çıkacak sürpriz maaşlara şaşırmadan, dilediğiniz teklife ve ilana rahatlıkla cevap verebilirsiniz.

Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Bir ülkeden çalışma izni alabilmek için, bu ülkeye giderek çalışılacak bir iş bulmanız gerekir. Ülkeye gitmeden, çalışacak iş bulmadan izni almak imkansızdır. Çalışacak işinizi bulduktan sonra çalışma iznini başvurmanız en akıllıca hareket olacaktır. Türki Cumhuriyetler, Avrupa ülkelerine göre çok daha kolay ve hızlı bir şekilde çalışma iznini sağlamaktadır. Gerektiği takdirde, sizi işe alacak işyeri de bu isteklerini konsolosluğa bildirebilir. Gerekli işlemler bu şekilde başlatılarak, ilerleyen dönemde çalışma iznine kavuşmanız sağlanır.