• AMERIKAN DOLARI
  6,8676
  % 0,09
 • € EURO
  7,8300
  % 0,57
 • £ POUND
  8,6171
  % -0,01
 • ALTIN (TL/GR)
  399,24
  % 0,45
 • ALTIN (ONS)
  1.809,00
  % 0,39
 • BITCOIN
  63340
  % -0,50
 • ETHEREUM
  1649.76
  % -0,72
 • BIST 100
  117.741,10
  % -0,56

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

Hepimiz harika bir yaşantımız olmasını isteriz. Bunun için de meslek seçimimizi doğru yapmamız gerekiyor. Yanlış bir tercih bizi ekonomik olarak sıkıntıya sokabileceği gibi, doğrudan mutluluğumuzu da etkileyecektir. Meslek seçimi yapılırken belli bir dönem değil, uzun dönemde kazanç getirmesi düşünülmelidir.

Mesleklerin şartları her ülkeye ve toplum standartına göre değişiklik gösterir. Mesela ülkemizde doktorlar iyi kazanç grubunda yer alırken, Küba’da doktorlar ayda sadece 40 dolar almaktadır. (Kendi ülke standartlarına göre bile düşüktür.) Bu nedenle Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler iyi araştırılmalı ve size uygun olan bir mesleğe yönlenmelisiniz.

2020 Yılında Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

Avukat

Avukatlık uzun zamandır ülkemizdeki itibarlı mesleklerden biridir. Ortalama ve üstü bir Hukuk Fakültesinden mezun olan Avukat oldukça iyi kazanç elde edebilir. Tabi ki avukatlık mesleğinde asıl iş kişinin kendisinde bitmektedir. İletişim ve ikna yeteneği güçlü bireyler çok başarılı olabilirler. Ülkemizin ve insanlarımızın da içinde bulunduğu durumlar düşünüldüğünde, çoğu kişinin avukata ihtiyacı olacağı ön görülür.

Avukat Maaşları

Sigorta Uzmanı

Sigortacılık, parasal sistemimizde oldukça önemli bir yere sahiptir. İnsanların zorunlu olsun ya da olmasın bir çok açıdan sigortaya ihtiyacı vardır. Sigortacılık disiplinli bir şekilde yapıldığı takdirde, oldukça yüksek kazanç getirir. İyi bir portföy oluşturulması sayesinde en zenginler listesine giren sigortacılar bile bulunmaktadır.

Yeminli Mali Müşavir

Yeminli Mali Müşavir olmak iyi bir kazanç getirebileceği gibi, hiç kolay bir yol değildir. İyi bir üniversite ve en az 3 yıl doğrudan eğitim ile iyi bir Yeminli Mali Müşavir olabilirsiniz. Yine sigortacılıkta da olduğu gibi iyi bir disiplin ve müşteri portföyü çok önemlidir. İyi bir ofis, samimi ve etkileyici bir iletişim orantısını yakalarsanız ciddi rakamlar kazanabilirsiniz.

Uzman Doktor

Doktorluk mesleği her zaman cazip bir meslek olmuştur. Doktor kazançları uzmanlık durumuna ve çalışma alanına göre değişiklik gösterir. Beyin cerrahı olan doktorlar en çok para kazanan doktorlar arasındadır. Tabi doktor olmak oldukça uzun ve ağır bir eğitim süreci gerektiriyor.

Pilot

Son yılların gözde mesleği diyebiliriz. Çoğu çocuk bile şimdiden büyüyünce pilot olacağım demeye başladı bile. Pilot olmak eskiden zordu. Ancak günümüzde açılan özel okullar ve havayollarının kendi kursları sayesinde oldukça kolaylaşmıştır. Yinede pilot olmak için alacağınız eğitimler oldukça ağırdır ve tamamlamak kolay değildir. Pilotların maaşları yaptıkları işe ve çalıştıkları şirkete göre değişmektedir. Kaptan pilotluğa yükselirseniz, yüksek rakamlar elde edebilirsiniz.

Pilot Maaşları

Yazılımcı

Artık etrafımızdaki her şey bir yazılımdan ibaret ve bunları farklı farklı yazılımcılar yapıyor. Daha bir kaç sene öncesine kadar yazılımcılar belli seviyelerde kalabiliyorken, artık kendi geliştirdikleri bir ürünle bile zengin olabiliyorlar. Yazılımcı deyince iki bölüme ayırmak gerekiyor. Yazılım veya Bilgisayar mühendisi olarak bir şirkete girmek veya sonradan öğrenerek bir şirkete girmek veya freelance çalışmak. Yani yazılımcı olmak için illa bir diplomaya sahip olmanız gerekmemektedir. İnternet üzerinden kursları ve eğitimleri takip ederek bile bu mesleğe adım atabilirsiniz. Her geçen yıl en çok para kazanan meslekler listesinde üst sıralara tırmanmaya hatta liderliğe oynamaktadırlar.