• AMERIKAN DOLARI
  6,7368
  % 1,81
 • € EURO
  7,3003
  % 1,07
 • £ POUND
  8,2747
  % 0,35
 • ALTIN (TL/GR)
  350,19
  % 2,06
 • ALTIN (ONS)
  1.617,37
  % 0,34
 • BITCOIN
  45570
  % 0,24
 • ETHEREUM
  964.49
  % 2,06
 • BIST 100
  89.552,61
  % 0,05

Türkmenistan’da Çalışmak, Yaşam Şartları ve Asgari Ücret

Türkmenistan’da Çalışmak, Yaşam Şartları ve Asgari Ücret

Türkmenistan Orta Asya’da 488.100 kilometre karelik alana sahip bir ülkedir. Güneyde İran, batıda Hazar denizi, Kuzeyde Kazakistan, Kuzeydoğuda Özbekistan ve güneydoğuda Afganistan ile komşudur. Nüfusu yaklaşık 5.2 Milyondur. Para birimi ise Türkmen Manatı‘dır.

Uzun süre Sovyetler birliğine bağlı kalan bölge, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlığını yaklaşık 30 sene önce 1991 yılında kazanmıştır.

1995 yılında ise, tarafsızlığını ilan etmek istemiş ve doğabilecek herhangi bir savaş olasılığında veya uluslararası meselelerde tarafsızlık politikası olan “Tarafsız Ülkeler” in arasına katılmıştır. Bu karar Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da kabul görmüştür.

Türkmenistan, günümüzdeki 7 adet bağımsız Türk devletinden biridir. Diğer ülkeler ise KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Türkiye’dir. Türkmenistan aynı zamanda da Türksoy (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) üyesidir.

Türkmenistan Ekonomisi

Türkmenistan, Dünya’daki en büyük dördüncü doğalgaz kaynaklarına sahip ülkedir. Dünya’daki doğal gaz rezervlerinin yaklaşım yüzde 12’si bu ülkede bulunmaktadır. Bu nedenle doğal gaz ülke ekonomisinin temelini oluşturmaktadır.

Ülke aynı zamanda da büyük bir pamuk üreticisidir. Tarım alanlarının büyük bölümü pamuk ekimi için kullanılmaktadır. Türkiye, İran, Rusya ve Çin gibi büyük ülkelere pamuk ihracatı yapmaktadır.

Türkmenistan’da Yaşam

Türkmenistan’da konuşulan resmi dil Türkmence’dir. Türkmence haricinde Rusça, Özbekçe, Kazakça ve Türkçe’de konuşulmaktadır. Türkmence, Türkçe ile yakın sayılabilecek bir dildir. Merhaba/Salam, Nasılsınız?/Nahilisiniz?, Hoşçakalın/Hoş Bolun gibi.

Türkmenistan halkının yüzde 93,9’u Müslüman olup, yüzde 5,1’i ise Hristiyan’dır.

Türkmenistan geçmişi nedeniyle göçebe bir kültürden gelmiş halktan oluşmaktadır. Bu durum da günlük yaşama yansımıştır. Dünya’nın en güzel ve bakımlı atları Türkmenistan’da bulunmaktadır. At binme sporları ülkenin en sevilen spor dallarıdır.

Türkmenistan’da yaşamak kolay olsa da, ziyaretçiler ülkenin yönetim biçiminden dolayı kısıtlanmaktadırlar. Ülke, politik duruşundan ötürü kendi içinde, bazı durumlarda Dünya’dan tamamen koğuk şekilde yaşamayı tercih etmiştir. Bu nedenle ziyaretçilerin uyması gereken bazı ilginç kuralları vardır. Mesela Başkentte fotoğraf çekmek, sigara içmek, açık alanlarda alkol almak ve gece 23.00’dan sonra sokağa çıkmak yasaktır.

Ülkeden hastaneler temiz ve düzenlidir. Doktorlar orta seviyede bir eğitime sahiptir. Çok iyi olmasalar da çoğu konuda yeterli düzeydedirler.

Türkmenistan’da Asgari Ücret ve Maddi Yaşam

Türkmenistan’da Asgari ücret 2020 yılı itibariyle 870 manat olarak belirlenmiştir. Ülke asgari ücrete her yıl sabit olarak yüzde 10 zam yapmaktadır.

Ayrıca 2.Dünya Savaşına katılan gazilerin asgari emekli maaşı aylık 1.415 manat tutarında, gazileri eşlerinin asgari emekli maaşı 415 manat tutarında belirlendi. 

Ülkede çalışan kesim genellikle kira ödememektedir. Vatandaşları devlet, çalışanları ise şirketleri evlere yerleştirmektedir. Ancak kirasını kendi karşılayacak olan biri şehir merkezinde ortalama bir eve 500-600 dolar gibi bir rakam verecektir.

Türkmenistan’da 30 yıl geçmesine rağmen hala Sovyetler Birliği sistemi işlemektedir. Evlerde elektrik, su, doğal gaz ve telefon ücretsizdir. Evler kiralandığında eşyaları ile birlikte verilir.

Bekar olarak giden bir kişi her şey hesaplandığından 1000 dolar civarı bir rakam ile rahatlıkla geçinebilmektedir.

Türkmenistan’da Çalışmak. Hangi Sektörler Para Kazandırır?

Türkmenistan sosyal imkan ve sanayi olarak oldukça gelişmiştir. Özellikle Başkent Aşkabat bölgesi ülkenin en önemli şehridir.

Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin artması ile birlikte Türk firmalarının Türkmenistan’daki faaliyetleri oldukça arttı.

Türkmenistan’da İnşaat Sektöründe Çalışmak

Ülke doğal gaz ve pamuk üretiminin yanı sıra inşaat sektöründe de yükselmektedir ve bu işçi ihtiyacı duyulmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle Türkmenistan ülke dışından işçi talep etmektedir. Türkmenistan’daki inşaat projelerinin büyük bölümü Türk şirketler tarafından yürütülmektedir. Bu da Türk işçi ve personelin Türkmenistan’a gidişini kolaylaştırıyor. Usta, kalfa, şef ve mühendis gibi pozisyonlara sürekli personel aranmaktadır.

Türkmenistan’da Tekstil Sektöründe Çalışmak

Ülkede tekstil sektörü de gelişmektedir. Bu da personel ihtiyacını arttırmaktadır. Tekstil sektörüne mühendis, iplik, dokuma, boya ve baskı işçileri talep edilmektedir.

Türkmenistan’da Gıda Sektöründe Çalışmak

Türkmenistan’ın sosyal olarak gelişmiş olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle ülkeden en fazla talep göre bir diğer sektörü ise gıda sektörüdür. Ülkede yer alan kafeler, lokantalar, büfeler sürekli işçi talebinde bulunmaktadır. Ülkedeki inşaat sektöründen dolayı şantiyelere, otellere de deneyimli gıda sektörü personeli aranmaktadır.

Türkmenistan’da Çalışmak İçin Aranan Şartlar

Türkmenistan’da çalışmak için bazı yetkinlik ve şartlar aranmaktadır. İnşaat sektörü için genellikle deneyimli kişiler tercih edilmektedir.

Yönetici olarak çalışmak isteyen kişilerde yabancı dil bilme şartı vardır. Ancak alt kademede çalışacak kişiler için her hangi bir yabancı dil bilme zorunluluğu yoktur.

Tekstil sektöründe ise işinin uzmanı kişiler aranmaktadır. Alınacak kişilerin el becerisine bakılmaktadır. Yabancı dil zorunluluğu da bulunmamaktadır. Tabi yönetici olmamak şartıyla.