• AMERIKAN DOLARI
  6,8674
  % 0,09
 • € EURO
  7,8322
  % 0,60
 • £ POUND
  8,6189
  % 0,00
 • ALTIN (TL/GR)
  399,24
  % 0,46
 • ALTIN (ONS)
  1.808,80
  % 0,37
 • BITCOIN
  63348
  % -0,49
 • ETHEREUM
  1650.61
  % -0,83
 • BIST 100
  117.741,10
  % -0,56

Ukrayna Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Ukrayna Asgari Ücret, Yaşam ve Çalışma Şartları

Ukrayna Asgari Ücret ne kadardır? Ukrayna’da çalışmak mantıklı mıdır? Sorularına cevap aradık.

Ukrayna doğal güzellikleri, dağları, şehirlerin mimarisi, plaj ve kumsalları, tarihi ve özellikle gece hayatı ile her yıl milyonlarca turisti misafir eden bir Avrupa ülkesidir.

Ülkenin başkenti ve en popüler şehri Kiev’dir. Ukrayna’nın resmi dili Ukraynacadır. Fakat halk değişik dilleri de konuşmaktadır. Ukrayna’nın para birimi Grivna’dır. Bir Ukrayna Grivnası 0.040 dolardır.

Ukrayna ile Türkiye arasında saat farkı yoktur. Ukrayna 60 günü aşmayan ziyaretler için vize uygulaması yapmaz.

Ukrayna Asgari Ücret

Ukrayna Doğu Avrupa’da bulunur. Komşu ülkeleri Rusya, Beyaz Rusya, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova’dır. Karadeniz ve Azak Denizi ile kıyısı vardır.

En çok ziyaret edilen şehirleri başta Kiev olmak üzere Lviv, Donetsk ve Odesa’dır.

Ukrayna’nın iklimi karasal iklimdir. Kışın soğuk yazın sıcaktır. Yazın hava sıcaklığı 35-40 dereceyi bulmaktadır.

Ukrayna’nın yemek açısından çok zengin bir mutfağa sahiptir. Ancak bize ters gelen domuz ve domuz yağı içeren besinleri fazladır. En popüler yemekleri borş çorbası ve varenikidir.

En popüler şehri olan Kiev hem turistik hem de ticari amaçlı gelen binlerce yabancı turisti ağırlar. Ukrayna’ya her yıl çalışmak için gelen veya iş kurmak için gelenlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Özellikle bavul ticareti ile ün salmıştır.

Ukrayna Asgari Ücret

Ukrayna’da asgari ücret geçtiğimiz yıla göre % 13,2 oranında artarak brüt olarak 4723 grivna olmuştur.

Dolar bazında hesap edersek 189 dolar civarına denk gelir.

UKRAYNA’DA TÜRKLER İÇİN YAŞAM KOŞULLARI NEDİR?

Son zamanlarda ülkemizden Ukrayna’ya seyahat eden insan sayısı oldukça fazladır. Bu gidenler arasında çalışma amaçlı veya seyahat amaçlı olarak iki ayrı kesim vardır. Nu ülkenin tercih edilmesinin başlıca sebebi ; tekstil ürünleri hariç diğer alışveriş imkanlarında ve yaşam standartlarındaki ucuzluktur. Ukraynalılar yabancı ülkelerden gelenlere karşı önceleri biraz önyargılı olsalar da son zamanlarda bu önyargı kırılmıştır.

Ülkede dolandırıcılık da oldukça sık rastlanan bir olaydır. Bu nedenle her şey için mutlaka bir bilen kişiye danışmak faydalıdır. Ukraynalılar Türkleri çok severler ve sıcak karşılarlar. Bu sebeple Türklerin Ukrayna’da yaşamaları diğer yabancılara göre daha kolaydır.

Ukrayna Asgari Ücret

Ukrayna’daki yaşam standartlarını kıyaslayabilmeniz için sizlere belli başlı bazı örnekler verelim:

Gıda maddelerinin fiyatları Türkiye’ye oranla daha uygun fiyatlıdır.

Mesela kırmızı etin kilosu 2 dolar civarındadır.

Tavuğun kilo fiyatı ise 1 dolardır.

Ortalama büyüklükteki bir dairenin elektrik, su ve telefon masrafı aylık 40 dolar civarındadır.

Ukrayna’da ulaşım da çok ucuzdur. Toplu taşımalarda ücret 0,25 dolardır.

Şehir merkezinden yakın bir yerlere gitmek 1-2 dolar civarında ucuz maliyetlerdir.

Ukrayna’da pahalı olan tek şey giyimdir. Normal bir tshirt fiyatı 5-10 dolar , elbise fiyatları da 30-40 dolardan başlar.

UKRAYNA’ DA TÜRKLER İÇİN İŞ FIRSATLARI

Ukrayna’ya çalışmak üzere geldiyseniz, burada faaliyet gösteren bir çok Türk firması sayesinde kolayca iş bulabilirsiniz. Başta inşaat olmak üzere, tekstil, bilişim, gıda, teknoloji alanlarında tecrübeli ve tecrübesiz elemanlara ihtiyaç vardır. Buradaki iş yapan Türk firmalarının birçoğu Türkiye’den eleman temin edip Ukrayna’ya getirmektedir.

Vasıfsız işçi olarak da fabrikalarda ve gıda üzerine çalışan yerlerde iş bulma imkanınız vardır.

UKRAYNA’ DA TÜRKLERİN ALDIĞI ORTALAMA ÜCRETLER

Ukrayna birçok açıdan cazip bir ülke olarak gözükse de asgari ücret oldukça düşüktür. Asgari ücret ile Ukrayna’da yaşamak çok zordur. Bu sebeple yerel halk ve dışarıdan gelen işçiler ek iş yaparak geçinebilirler. Bir diğer yöntem de kalabalık olarak beraber yaşayıp , birkaç kişinin çalışması sonucu kişi başına düşen gideri azaltmaktır.

Örneğin büyük marketlerde sıradan işçi olarak çalışanlar aylık 200 dolar civarında ücret alırlar. Memurların maaşları da başlangıçta 250 dolar, kıdemleri arttıkça 600 dolar civarındadır.

Mimar ve mühendislerin maaşları ise başlangıçta 1000 dolar, tecrübeli olanlarda ise 5000 dolar civarındadır.

Aşçılar ve şefler aylık 800 dolar maaş alırlar.

UKRAYNA’ DA NASIL İŞ BULABİLİRSİNİZ?

Ukrayna’da çalışmak istiyorsanız İŞKUR üzerinden başvuru yapabileceğiniz gibi, Ukrayna’da iş yapan Türk firmalarına bizzat başvurabilirsiniz. Yurt dışı için iş bulan profesyonel firmalar da size aracılık yapabilirler.

Ayrıca internet ortamından başvurabileceğiniz kariyer.net tarzı siteler de size bu konuda yardımcı olabilirler.

UKRAYNA’ DA İŞ KURMAK

Ukrayna’da iş kurmak isteyenler için iş dalları çok fazladır. Özellikle kırmızı etin ucuz olmasından dolayı bu alanda iş kurup ülkemize getirip satma imkanı vardır.

Bunların dışında gıda sektöründe, tekstil alanında, madencilik ve inşaat sektöründe de iş kurabilirsiniz.

Küçük esnaf olarak kendi işinizi kurmadan da Ukrayna’da satılabilecek ürünler mevcuttur. Bu iş gruplarının başında tekstil ürünleri gelir. Tekstil ürünlerini Ukrayna’da satabileceğiniz gibi, elektronik ürünleri de Ukrayna’dan alıp ülkemizde satabilirsiniz. Özellikle Xiaomi markasının tüm ürünlerini Ukrayna’dan ucuza temin edebilirsiniz.

Yani kısaca Ukrayna’da çalışmak istiyorsanız burada iş imkanı fazladır. Ancak ücretler dolgun değildir. Fakat hayat oldukça ucuz olduğundan alacağınız ortalama bir ücretle rahatlıkla geçinebilirsiniz.